• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Health Benefits of Lemon Water: গৰমত নেমু পানীৰ উপকাৰিতা কিমান আপুনি জানেনে?

Health Benefits of Lemon Water: গৰমত নেমু পানীৰ উপকাৰিতা কিমান আপুনি জানেনে?

Health Benefits of Lemon Water: নেমু পানী সুস্বাদু আৰু সতেজ হোৱাৰ লগতে নেমু পানীৰ অসংখ্য স্বাস্থ্য উপকাৰিতাও আছে।

Health Benefits of Lemon Water: নেমু পানী সুস্বাদু আৰু সতেজ হোৱাৰ লগতে নেমু পানীৰ অসংখ্য স্বাস্থ্য উপকাৰিতাও আছে।

Health Benefits of Lemon Water: নেমু পানী সুস্বাদু আৰু সতেজ হোৱাৰ লগতে নেমু পানীৰ অসংখ্য স্বাস্থ্য উপকাৰিতাও আছে।

  • Share this:
নেমু পানী (Lemon water) হৈছে এনে এক পানীয় যি গ্ৰীষ্মকালত সকলোকে সন্তুষ্ট কৰে আৰু ইসকলোৰে প্ৰিয়। সকলো ঠাইতে ভাৰতীয়সকলে এই শীতল পানীয় খাবলৈ ভাল পায়। বহুলোকে চাহ, কফি বা আন যিকোনো ফলৰ ৰস (tea, coffee, fruit juice)ৰ সলনি নেমু পানীৰে দিনটো আৰম্ভ কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰে। নেমু পানী সুস্বাদু আৰু সতেজ হোৱাৰ লগতে নেমু পানীৰ অসংখ্য স্বাস্থ্য উপকাৰিতাও আছে:

ভিটামিন চি-ৰ উৎকৃষ্ট উৎস (source of Vitamin C)

নেমুত উচ্চ ভিটামিন চি (Vitamin C) থাকে যি কোষবোৰক মুক্ত ৰেডিকেলৰ ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰে। ভিটামিন চি-য়ে ৰক্তচাপৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণত ৰখাৰ লগতে ষ্ট্ৰোক (stroke) আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগ (cardiovascular diseases)ৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

ওজন হ্ৰাস (Weight Loss)

ভিটামিন চি-ৰ পৰিমাণে চৰ্বি জাৰণ (oxidation)ত সহায় কৰে যাৰ ফলত ওজন হ্ৰাস হয়। পেকটিন হৈছে এক আঁহ (লেমোনেডতো পোৱা যায়) যি ভোকৰ আকাংক্ষা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে আৰু আপোনাৰ পেট ভৰ্তি অনুভৱ কৰায়।

হাইড্ৰেচন (Hydration)

নেমু পানীয়ে হাইড্ৰেচন (hydration) উন্নত কৰে কিয়নো যেতিয়া আপুনি ইয়াত সোৱাদ যোগ কৰে তেতিয়া পানী গ্ৰহণ সহজ হৈ পৰে। নেমু পানীয়ে আমাৰ শৰীৰত ছডিয়ামৰ স্তৰ (sodium levels) উন্নত কৰাত সহায় কৰে আৰু আমাক ডিহাইড্ৰেটেড কৰি ৰাখিবলৈ অন্যান্য গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টি পূৰণ কৰাত সহায় কৰে। নেমুপানীয়ে শৰীৰৰ বাবে অত্যন্ত ক্ষতিকাৰক হ'ব পৰা কাৰ্বনেটেড পানীয় (carbonated beverages) গ্ৰহণ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

হজম (Digestion)

গৰম বা কুহুমীয়া নেমুপানীয়ে ৰেচক হিচাপে কাম কৰে। যদি আপুনি কুহুমীয়া নেমু পানীৰে আপোনাৰ দিনটো আৰম্ভ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়, আপুনি কোষ্ঠকাঠিন্য (constipation) প্ৰতিৰোধ আৰু অন্ত্ৰৰ চলাচল স্বাস্থ্যৱান ৰখাৰ দিশত কাম কৰি আছে। আয়ুৰ্বেদিক (ayurvedic) ভাষাত, নেমু পানীয়ে 'অগ্নি' নামৰ দাহক উপাদানক উদ্দীপিত কৰাত সহায় কৰে যি হজম প্ৰক্ৰিয়া উন্নত কৰাত সহায় কৰে

ছালৰ লাভালাভ (Skin Benefits)

আগতে আলোচনা কৰা অনুসৰি, নেমু পানীত উচ্চ ভিটামিন চি থাকে য'ত এণ্টি-এজিং গুণাগুণ থাকে। 2016 চনৰ এক অধ্যয়নত প্ৰকাশ পাইছিল যে নেমু-আধাৰিত ৰসৰ মিশ্ৰণবোৰে চুলি বিহীন নিগনিৰ ৰিংকল হোৱাত ৰোধ কৰিছিল।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি