• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Healthy Foods: প্ৰ'টিনৰ অভাৱ দূৰ কৰিবলৈ এই খাদ্যবোৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক...

Healthy Foods: প্ৰ'টিনৰ অভাৱ দূৰ কৰিবলৈ এই খাদ্যবোৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক...

High Protein Diet:  প্ৰ'টিন হৈছে অক্সিজেন, নাইট্ৰজেন আৰু হাইড্ৰজেনৰ দ্বাৰা গঠিত এক উপাদান। ইয়াক যথেষ্ট পৰিমাণে খাদ্যশস্য, গাখীৰসামগ্ৰী (Milk Products), মাংস, মাছ, কাঠবাদাম, সেউজীয়া পাচলি আৰু অন্যান্য খাদ্যত পোৱা যায়। ই আমাৰ হাড় শক্তিশালী কৰে আৰু লগতে তেজ সঠিকভাৱে কাম কৰি থাকে।

High Protein Diet: প্ৰ'টিন হৈছে অক্সিজেন, নাইট্ৰজেন আৰু হাইড্ৰজেনৰ দ্বাৰা গঠিত এক উপাদান। ইয়াক যথেষ্ট পৰিমাণে খাদ্যশস্য, গাখীৰসামগ্ৰী (Milk Products), মাংস, মাছ, কাঠবাদাম, সেউজীয়া পাচলি আৰু অন্যান্য খাদ্যত পোৱা যায়। ই আমাৰ হাড় শক্তিশালী কৰে আৰু লগতে তেজ সঠিকভাৱে কাম কৰি থাকে।

High Protein Diet: প্ৰ'টিন হৈছে অক্সিজেন, নাইট্ৰজেন আৰু হাইড্ৰজেনৰ দ্বাৰা গঠিত এক উপাদান। ইয়াক যথেষ্ট পৰিমাণে খাদ্যশস্য, গাখীৰসামগ্ৰী (Milk Products), মাংস, মাছ, কাঠবাদাম, সেউজীয়া পাচলি আৰু অন্যান্য খাদ্যত পোৱা যায়। ই আমাৰ হাড় শক্তিশালী কৰে আৰু লগতে তেজ সঠিকভাৱে কাম কৰি থাকে।

  • Share this:
শৰীৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখাত প্ৰ'টিনেও এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। সেইকাৰণে বিশেষজ্ঞসকলে উচ্চ প্ৰ'টিন আহাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। শৰীৰত পেশী গঠনৰ বাবে প্ৰ'টিন এক অত্যাৱশ্যকীয় উপাদান। প্ৰ'টিন হৈছে অক্সিজেন, নাইট্ৰজেন আৰু হাইড্ৰজেনৰ দ্বাৰা গঠিত এক উপাদান। ইয়াক যথেষ্ট পৰিমাণে খাদ্যশস্য, গাখীৰসামগ্ৰী (Milk Products), মাংস, মাছ, কাঠবাদাম, সেউজীয়া পাচলি আৰু অন্যান্য খাদ্যত পোৱা যায়। ই আমাৰ হাড় শক্তিশালী কৰে আৰু লগতে তেজ সঠিকভাৱে কাম কৰি থাকে। ইয়াৰ উপৰিও, প্ৰ'টিন আমাৰ ছাল আৰু চুলিৰ বাবেও যথেষ্ট উপকাৰী। যদি শৰীৰত প্ৰ'টিনৰ অভাৱ হয়, বহুতো ৰোগ হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়।

আজি আমি আপোনাক কওঁ যে প্ৰ'টিনসমৃদ্ধ খাদ্যবোৰ কি ? ইয়াৰে বহুতো খাদ্য সহজে উপলব্ধ। সেইবোৰ আপোনাৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰি, কেৱল শৰীৰটো স্বাস্থ্যৱানৰখাই নহয় কিন্তু প্ৰ'টিনৰ অভাৱো দূৰ কৰিব পাৰি।

১. দুগ্ধজাত সামগ্ৰী – গাখীৰ আৰু গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা সামগ্ৰীবোৰত প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ। গাখীৰ, চীজ, মাৱা, চীজ, মাখন কেৱল প্ৰ'টিনেৰে সমৃদ্ধ নহয় ভিটামিন আৰু কেলচিয়ামো সমৃদ্ধ।

২. শুকান ফল - শুকান ফলবোৰত প্ৰ'টিন, ভিটামিন, পটাছিয়াম আৰু ছডিয়াম থাকে। স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিবলৈ দৈনিক সীমিত পৰিমাণৰ শুকান ফল খাব লাগে। ই প্ৰ'টিনৰ অভাৱ আঁতৰ কৰে।

৩. কিৱি – কিৱি হৈছে এক ফল যি আন ফলতকৈ অলপ অধিক ব্যয়বহুল। কিন্তু ই ভিটামিন চি আৰু প্ৰ'টিনৰ এটা ভাল উৎস। ইয়াৰ গ্ৰহণৰ ফলত শৰীৰত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ প্ৰ'টিন হয়।

৪. মুগৰ দাইল – বেছিভাগ মাহজাতীয় শস্যত প্ৰ'টিন থাকে, অৱশ্যে মুগৰ দাইল হৈছে প্ৰ'টিনৰ এক ভাল উৎস। মুগৰ দাইল যিকোনো ধৰণে শৰীৰৰ বাবে অতি উপকাৰী। ইয়াক প্ৰ'টিনৰ এক উন্নত উৎস হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

৫. কাঠবাদাম - কাঠবাদামত প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ। শীতকালত বাদাম খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত অতি ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়। দৈনিক সীমিত পৰিমাণৰ কাঠবাদাম খোৱাটোৱে প্ৰ'টিনৰ অভাৱ পূৰ্ণ কৰে আৰু শীতকালত ইয়াক গৰম ৰখাত সহায় কৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: