உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Breast Cancer: সূৰ্যৰ পোহৰে স্তনৰ কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে - নতুন অধ্যয়ন

    Breast Cancer: সূৰ্যৰ পোহৰে স্তনৰ কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে - নতুন অধ্যয়ন

    সাংকেতিক ছবি

    সাংকেতিক ছবি

    Breast Cancer: এটা অধ্যয়নত বৰ্ণনা কৰা হৈছে যে ৰ'দত থকা মহিলাসকলৰ স্তন কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা কম।

    • Share this:
    শৰীৰত কৰ্কট ৰোগৰ বিকাশ আৰু চিকিৎসাৰ কাৰণ সম্পৰ্কে বিশ্বজুৰি নিৰন্তৰ অধ্যয়ন চলি আছে। এই অধ্যয়নবোৰে ৰোগটো বুজা আৰু চিকিৎসা কৰাৰ নতুন উপায়ো লৈ আহিছে। একে ধৰণে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বাফেলো বিশ্ববিদ্যালয় (University of Buffalo) আৰু পুয়েৰ্টো ৰিকো বিশ্ববিদ্যালয় (University of Puerto Rico)ৰ বিজ্ঞানীসকলে কৰা এক নতুন অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে সূৰ্যৰ পোহৰে (Sunlight) স্তন কৰ্কট ৰোগৰ (Breast Cancer) আশংকা হ্ৰাস কৰে। গৱেষকসকলে সূৰ্যৰ পোহৰ আৰু ৰ'দৰ স্থিতিত ছালৰ পিগমেনটেচন (Pigmentation)ৰ তুলনামূলক অধ্যয়ন কৰিবলৈ ক্ৰোমামিটাৰ (chromometer) ব্যৱহাৰ কৰিছিল, অৰ্থাৎ ৰং নিয়ন্ত্ৰণ কৰা এটা কাৰক। ছালৰ পিগমেনটেচনৰ পাৰ্থক্যৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি সূৰ্যৰ পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ এক সাধাৰণভাৱে অনুমান কৰা হয়। পুয়েৰ্টো ৰিকো (Puerto Rico)ত চলোৱা এই অধ্যয়নটো কৰ্কট মহামাৰী বিজ্ঞান, জৈৱ ৰসায়ন বিধি প্ৰতিৰোধ (Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention) জাৰ্নেলত প্ৰকাশিত হৈছে।

    বাফেলো বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এপিডেমিঅ'লজী আৰু পৰিৱেশ স্বাস্থ্য বিভাগৰ (Department of Epidemiology and Environmental Health) অধ্যাপক আৰু অধ্যয়নটোৰ জ্যেষ্ঠ লেখক জো এল ফ্ৰয়েডেনহেইমে (Jo L. Freudenheim) ব্যাখ্যা কৰিছে যে গোটেই বছৰটোত ইয়াৰ যথেষ্ট পৰিমাণৰ সূৰ্যৰ পোহৰ পৰে আৰু মানুহৰ মাজত ছালৰ ৰঙত বহু পাৰ্থক্য আছে। কিছুমান প্ৰমাণ আছে যে সূৰ্যৰ পোহৰৰ সংস্পৰ্শৰ প্ৰভাৱে স্তন কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে। অৱশ্যে তাত অনিশ্চয়তাও আছে। কিন্তু এনে বহুতো কাৰণ আছে যিয়ে এই সিদ্ধান্তক সমৰ্থন কৰে

    অধ্যাপক জো এল ফ্ৰয়েডেনহেইমে (Jo L. Freudenheim) আৰু ব্যাখ্যা কৰিছে যে ইয়াৰ এটা পৰ্যায় ৰ'দত থাকিলে শৰীৰত ভিটামিন ডি (Vitamin D))ৰ আভ্যন্তৰীণ উৎপাদনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। তেওঁ বৰ্ণনা কৰিছে যে সূৰ্যৰ পোহৰ বিভিন্ন ধৰণে শৰীৰৰ বাবে সহায়ক। সূৰ্যৰ পোহৰে প্ৰদাহ, মেদবহুলতা আৰু চাৰ্কাডিয়ান প্ৰণালী (circadian), শৰীৰৰ আভ্যন্তৰীণ ঘড়ীৰ ওপৰতো প্ৰভাৱ পেলায়। আনহাতে সাম্প্ৰতিক সময়ত স্কিন কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সূৰ্যৰ পোহৰ পৰিহাৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে, কিন্তু চানবাৰ্ণ (চান বাৰ্ণ)ৰ পৰা বাচি থাকি শৰীৰত সূৰ্যৰ পোহৰ লোৱাটো বিভিন্ন ধৰণে উপকাৰী।

    পুয়েৰ্টো ৰিকো বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এপিডেমিঅ'লজীৰ অধ্যাপক আৰু গৱেষণাৰ প্ৰথম লেখক ক্ৰজ নাজাৰিঅ'ই ব্যাখ্যা কৰিছে যে অধ্যয়নটোৱে বিভিন্ন মানৰ ওপৰত একে ফলাফল লাভ কৰিছে। তেওঁ বৰ্ণনা কৰিছিল যে ৰ'দত থকা মহিলাসকলৰ স্তন কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা কম আছিল। একেদৰে গাঢ় ছালৰ ৰং থকা অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ এষ্ট্ৰোজেন ৰিচেপ্টৰৰ (Estrogen receptor) বিপদাশংকা কম আছিল।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: