• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Summer Foods: গৰমৰ দিনত এইসমূহ খাদ্য হৈছে শ্ৰেষ্ঠ, আপোনাৰ দৈনিক খাদ্য তালিকাত ৰাখক

Summer Foods: গৰমৰ দিনত এইসমূহ খাদ্য হৈছে শ্ৰেষ্ঠ, আপোনাৰ দৈনিক খাদ্য তালিকাত ৰাখক

Summer Foods: গৰমৰ দিনত আমি আমাৰ খাদ্যত স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে, যি কেৱল শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰাই নহয় লগতে শৰীৰক ডিহাইড্ৰেচনৰ পৰাও সুৰক্ষিত কৰে।

Summer Foods: গৰমৰ দিনত আমি আমাৰ খাদ্যত স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে, যি কেৱল শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰাই নহয় লগতে শৰীৰক ডিহাইড্ৰেচনৰ পৰাও সুৰক্ষিত কৰে।

Summer Foods: গৰমৰ দিনত আমি আমাৰ খাদ্যত স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে, যি কেৱল শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰাই নহয় লগতে শৰীৰক ডিহাইড্ৰেচনৰ পৰাও সুৰক্ষিত কৰে।

  • Share this:
গৰমৰ দিন আৰম্ভ হৈছে। স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত গ্ৰীষ্মকালটো অতি বিপদজনক। এই ঋতুত খোৱা-বোৱাত সামান্যতম অৱহেলা হ'লে ৰোগ হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়। গ্ৰীষ্মকালত উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ সৈতে হোৱা আটাইতকৈ ডাঙৰ সমস্যাটো হ'ল শৰীৰত পানীৰ অভাৱ। ডিহাইড্ৰেচনৰ বাবে বহুসময়ত গুৰুতৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব লগা হয়। এনে পৰিস্থিতিত আমি আমাৰ খাদ্যত স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে, যি কেৱল শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰাই নহয় লগতে শৰীৰক ডিহাইড্ৰেচনৰ পৰাও সুৰক্ষিত কৰে।

গ্ৰীষ্মকালত ষ্ট্ৰীট ফুডৰ পৰা আঁতৰত থকাৰ লগতে বেছি ভজা বস্তুবোৰো পৰিহাৰ কৰিব লাগে। আজি আমি আপোনাক কিছুমান খাদ্যৰ বিষয়ে ক'বলৈ গৈ আছোঁ যিবোৰ আপুনি গোটেই ঋতুটোত আপোনাৰ দৈনন্দিন আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত আপুনি বতৰৰ ফলত হোৱা ৰোগবোৰ যথেষ্ট পৰিমাণে পৰিহাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

বিলাহী (Tomato)– গ্ৰীষ্মকাল আৰম্ভ হৈছে, এনেদৰে, স্বাস্থ্যৰ যত্ন ল'বলৈ নিয়মীয়াকৈ বিলাহী খাব পাৰি। ইয়াত যথেষ্ট পৰিমাণে এণ্টি-অক্সিডেণ্ট আৰু ভিটামিন চি থাকে। ই ইয়াক স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰখাত সহায় কৰে।

দৈ (Curd) – গ্ৰীষ্মকাল আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে, বেছিভাগ ঘৰত দৈ খোৱাৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হয়। দৈত প্ৰ'বায়োটিক থাকে আৰু আমাৰ অন্ত্ৰৰ বাবে অত্যন্ত উপকাৰী। গ্ৰীষ্মকালত পাচন তন্ত্ৰ আটাইতকৈ বেছি প্ৰভাৱিত হয়। দৈয়ে ইয়াক স্বাস্থ্যকৰ কৰি ৰখাত সহায় কৰে।

বাটাৰমিল্ক (Butter Milk)– গ্ৰীষ্মকালত দৈ শৰীৰৰ বাবে যিমান উপকাৰী, বাটাৰমিল্ক সমানে উপকাৰী। আমাৰ শৰীৰৰ ভিতৰৰ পৰা।

কমলা (Orange)– গ্ৰীষ্মকালত শৰীৰক ডিহাইড্ৰেচনৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ কমলা সেৱন উপকাৰী। ইয়াত যথেষ্ট পৰিমাণৰ ভিটামিন চি থাকে। ই ৰোগৰ বিৰুদ্ধে শৰীৰক শক্তিশালী কৰে।

চালাড (Salad) – গ্ৰীষ্মকালত যিমান সম্ভৱ গধুৰ খাদ্য খোৱা পৰিহাৰ কৰিব লাগে। ইয়াৰ বাহিৰেও, আপোনাৰ দৈনিক আহাৰত চালাড অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো অধিক ভাল হ'ব। তিয়ঁহ, বিলাহী, গাজৰ, আঙুৰ আদি চালাডত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

তৰমুজ (Watermelon)– গ্ৰীষ্মকালত তৰমুজ গ্ৰহণ কৰাটো অত্যন্ত উপকাৰী। ইয়াত 90% তকৈ অধিক পানী থাকে। এনে পৰিস্থিতিত, তৰমুজ খোৱাৰ ফলত শৰীৰৰ ডিহাইড্ৰেট হোৱাৰ আশংকা যথেষ্ট হ্ৰাস হয়।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি