• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • গ্ৰীষ্ম কালত কেনেদৰে ছালৰ যত্ন ল’ব ? ব্রণ, ক’লা দাগৰ পৰা ৰক্ষা পৰাৰ ঘৰুৱা উপায়

গ্ৰীষ্ম কালত কেনেদৰে ছালৰ যত্ন ল’ব ? ব্রণ, ক’লা দাগৰ পৰা ৰক্ষা পৰাৰ ঘৰুৱা উপায়

গ্ৰীষ্ম কাল অহাৰ লগে লগে ৰ’দত ছালৰ ক’লা হৈ পৰে। সূৰ্যৰ ৰশ্মি, ধুলি-বালিৰ বাবে ছালৰ নানান সমস্যাই দেখা দিবলৈ ধৰে। কিন্তু এনে ক্ষেত্ৰত আমি ঘৰতে কিছুমান প্ৰাকৃতিক উপাদানেৰে এই সমস্যাসমূহ দূৰ কৰিব পাৰো।

গ্ৰীষ্ম কাল অহাৰ লগে লগে ৰ’দত ছালৰ ক’লা হৈ পৰে। সূৰ্যৰ ৰশ্মি, ধুলি-বালিৰ বাবে ছালৰ নানান সমস্যাই দেখা দিবলৈ ধৰে। কিন্তু এনে ক্ষেত্ৰত আমি ঘৰতে কিছুমান প্ৰাকৃতিক উপাদানেৰে এই সমস্যাসমূহ দূৰ কৰিব পাৰো।

গ্ৰীষ্ম কাল অহাৰ লগে লগে ৰ’দত ছালৰ ক’লা হৈ পৰে। সূৰ্যৰ ৰশ্মি, ধুলি-বালিৰ বাবে ছালৰ নানান সমস্যাই দেখা দিবলৈ ধৰে। কিন্তু এনে ক্ষেত্ৰত আমি ঘৰতে কিছুমান প্ৰাকৃতিক উপাদানেৰে এই সমস্যাসমূহ দূৰ কৰিব পাৰো।

  • Share this:
    গ্ৰীষ্ম কাল অহাৰ লগে লগে ৰ’দত ছালৰ ক’লা হৈ পৰে। গ্ৰীষ্ম কালত কেনেদৰে ছালখন সতেজ কৰি ৰাখিব? এই বিষয়ে সকলোৱে চিন্তা-চৰ্চা কৰো। সূৰ্যৰ ৰশ্মি, ধুলি-বালিৰ বাবে ছালৰ নানান সমস্যাই দেখা দিবলৈ ধৰে। যেনে, ব্রণ, ক’লা দাগ ইত্যাদি। এনে পৰিস্থিতিত, গ্ৰীষ্মকালত ছালৰ যত্ন লোৱাটো আৰু অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে।

    কিন্তু এনে ক্ষেত্ৰত আমি ঘৰতে কিছুমান প্ৰাকৃতিক উপাদানেৰে এই সমস্যাসমূহ দূৰ কৰিব পাৰো। গ্ৰীষ্ম কালত ধুনীয়া ছালৰ বাবে আপুনি দিনে কমেও ৬ ৰ পৰা ৭ গিলাচ পানী খাব লাগে। ই আপোনাৰ পেট পৰিষ্কাৰ আৰু ছাল থিক কৰি ৰাখিব। লগতে অধিক পৰিমাণৰ ফল খাব, যেনে তিয়ঁহ, তিয়ঁহ, কেঁচা বিলাহী, কমলা।যত পানীৰ মাত্ৰা অধিক থাকে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ শৰীৰত পানীৰ অভাৱ নহ’ব। ছালক টেনিং আৰু চানবাৰ্ণৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ, আপুনি ঠাণ্ডা সামগ্ৰী খাব লাগিব আৰু লগতে ছাল শীতল কৰা ছালত বস্তু প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব। এলোভেৰা জেলৰ উপৰিও, চন্দনকাঠৰ গুৰি, নেমু আৰু দৈ, কেঁচা আলু, কল আৰু গোলাপ জল মুখত লগাব পাৰে। ই মুখৰ ছাল কোমল কৰি ৰাখে আৰু সূৰ্য তাপত জ্বলিব নিদিয়ে নোৱাৰে।

    ৰ’দত ওলাই যোৱাৰ আগতে 30 SPF চানস্ক্ৰীণ ব্যৱহাৰ কৰিব। কিন্তু মনত ৰাখিব যে ঘৰৰ পৰা ওলাই যোৱাৰ ১৫ মিনিট আগতে ইয়াক প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব। চানস্ক্ৰীণ প্ৰয়োগ কৰাৰ লগে লগে ৰ’দত বাহিৰলৈ নাযাব। দিনত তিনিবাৰ কৈ চানস্ক্ৰীণ প্ৰয়োগ কৰিব। লগতে ৰ’দত চানগ্লাছ অবিহনে নুঘুৰিব। ক্ষতিকাৰক UV ৰশ্মিৰ ফলত চকুৰ কাষত কোঁচ পৰিব পাৰে। গতিকে যেতিয়াই আপুনি ৰ’দত বাহিৰলৈ যায়, চানস্ক্ৰীণ ব্যৱহাৰ আৰু চানগ্লাছ পিন্ধি বাহিৰলৈ যাওঁক। ৰ’দত ক’লা হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা পৰিবলৈ ছালত স্ক্ৰাৱ কৰাৰ দৰকাৰ।

    ৰ’দত ক’লা পৰিলে ফেচপেক ৰূপত এই ঘৰুৱা সামগ্ৰী সমূহ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে-

    মুলতানি মাটি – ১ চাহ চামুচ

    নেমুৰ ৰস – ১/২ চাহ চামুচ

    তিয়ঁহৰ ৰস – ১ চাহ চামুচ

    দৈ আৰু বিলাহীৰ ৰস – ১ চাহ চামুচ

    ফেচপেকটো তৈয়াৰ কৰিব – সকলো উপাদান এটা বাটিত ৰাখক আৰু ভালদৰে মিহলি কৰক। ইয়াক ৫ ৰ পৰা ৬ মিনিটৰ বাবে থাকিবলৈ দিয়ক। মুখ খন ভালদৰে পৰিস্কাৰ কৰি তাৰ পিছত আপোনাৰ মুখ আৰু ডিঙিত প্ৰয়োগ কৰক। ইয়াক ২০ মিনিটৰ বাবে শুকাবলৈ দিয়ক। তাৰ পিছত মুখখন পুনৰ ঠাণ্ডা পানীৰে পৰিষ্কাৰ কৰক। আপুনি এই ফেচপেকটো সপ্তাহত ২ বাৰ প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। এই ফেচপেকটো প্ৰয়োগ কৰিলে আপোনাৰ টেনিং আঁতৰ হ’ব আৰু ছাল কোমল হ’ব।
    First published:

    শেহতীয়া বাতৰি