• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Threat Of Kidney Stones: গৰমৰ বতৰত বাঢ়ি যায় নেকি কিডনী ষ্টোনৰ আশংকা? জানি লওক কেইটামান লক্ষণ আৰু প্ৰতিকাৰৰ উপায়

Threat Of Kidney Stones: গৰমৰ বতৰত বাঢ়ি যায় নেকি কিডনী ষ্টোনৰ আশংকা? জানি লওক কেইটামান লক্ষণ আৰু প্ৰতিকাৰৰ উপায়

Threat Of Kidney Stones: বৃক্কৰ পাথৰ প্ৰতিৰোধৰ আটাইতকৈ সহজ আৰু উপযোগী উপায় হ’ল পানী খোৱা (Drink Water) আৰু ভালদৰে হাইড্ৰেটেড হৈ থকা। বিশেষকৈ ব্যায়াম বা খেলা-ধূলা কৰিলে গৰমৰ দিনত তৰল পদাৰ্থ খাব (drink fluids)লৈ নাপাহৰিব।

Threat Of Kidney Stones: বৃক্কৰ পাথৰ প্ৰতিৰোধৰ আটাইতকৈ সহজ আৰু উপযোগী উপায় হ’ল পানী খোৱা (Drink Water) আৰু ভালদৰে হাইড্ৰেটেড হৈ থকা। বিশেষকৈ ব্যায়াম বা খেলা-ধূলা কৰিলে গৰমৰ দিনত তৰল পদাৰ্থ খাব (drink fluids)লৈ নাপাহৰিব।

Threat Of Kidney Stones: বৃক্কৰ পাথৰ প্ৰতিৰোধৰ আটাইতকৈ সহজ আৰু উপযোগী উপায় হ’ল পানী খোৱা (Drink Water) আৰু ভালদৰে হাইড্ৰেটেড হৈ থকা। বিশেষকৈ ব্যায়াম বা খেলা-ধূলা কৰিলে গৰমৰ দিনত তৰল পদাৰ্থ খাব (drink fluids)লৈ নাপাহৰিব।

  • Share this:
গৰমৰ দিন (Summer)ত সাধাৰণতে ডিহাইড্ৰেচন (Dehydration) হৈ বা দেহত পানীৰ পৰিমাণ কমি গৈ বৃক্কত পাথৰ বা কিডনী ষ্টোন (Kidney Stones) হ'ব পাৰে। বৃক্কৰ পাথৰৰ আকাৰ বেলেগ বেলেগ, শস্যৰ দৰে সৰুৰ পৰা গলফ বলৰ দৰে ডাঙৰলৈকে হ'ব পাৰে। ই পুৰুষ আৰু মহিলা উভয়কে আক্ৰান্ত কৰে আৰু সাধাৰণতে যদিহে আপোনাৰ ইতিমধ্যে বৃক্কত পাথৰ হোৱাৰ ইতিহাস আছে তেন্তে আপোনাৰ যিমানেই বয়স বাঢ়ি যায় সিমানেই কিডনী ষ্টোনৰ আশংকা বৃদ্ধি পায়।

বৃক্কত পাথৰ হোৱাৰ কিছুমান সাধাৰণ লক্ষণ হ’ল- পিঠি আৰু কাষত চোকা, ক্ৰেম্পিং বিষ। বিষটো প্ৰায়ে পেটৰ তলৰ অংশ বা গ্ৰাইণ্ডলৈ যায়, আৰু শৰীৰে শিলটোৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ চেষ্টা কৰাৰ লগে লগে এই বিষ আহিব পাৰে আৰু কিছু সময়ৰ বাবে নাইকীয়া হ'ব পাৰে।

বৃক্কত পাথৰ হোৱাৰ আন কিছুমান লক্ষণ হ’ল-

সঘনাই আৰু তীব্ৰভাৱে প্ৰস্ৰাৱ লগা
প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ সময়ত জ্বলা-পোৰা অনুভৱ কৰা
তেজৰ বাবে ক’লা বা ৰঙা পৰা প্ৰস্ৰাৱ। কেতিয়াবা প্ৰস্ৰাৱত সামান্য পৰিমাণেহে ৰক্তকণিকা থাকে।
বমি ভাৱ আৰু বমি হোৱা
পুৰুষে লিংগৰ মূৰত বিষ অনুভৱ কৰিব পাৰে

চিকিৎসকৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি পাথৰবোৰ দ্ৰৱীভূত কৰিবলৈ যদিও আপুনি কিছুমান ঔষধ খাব পাৰে, কিন্তু যদি বিষ তীব্ৰ হয় আৰু পাথৰবোৰ আকাৰত ডাঙৰ হয়, তেন্তে অস্ত্ৰোপচাৰৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে।

কিন্তু কিডনীত পাথৰ হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ কি কৰিব পাৰি?

বৃক্কৰ পাথৰ প্ৰতিৰোধৰ আটাইতকৈ সহজ আৰু উপযোগী উপায় হ’ল পানী খোৱা (Drink Water) আৰু ভালদৰে হাইড্ৰেটেড হৈ থকা। বিশেষকৈ ব্যায়াম বা খেলা-ধূলা কৰিলে গৰমৰ দিনত তৰল পদাৰ্থ খাব (drink fluids)লৈ নাপাহৰিব। সাধাৰণ পানীৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ফলৰ ৰসৰ পৰা শাক-পাচলিৰ ৰসলৈকে (water to fruit juices to vegetable juices) সকলো তৰল পদাৰ্থ এই ক্ষেত্ৰত উপকাৰী গণ্য কৰা হয়। কিন্তু স্বাস্থ্য আৰু চেনিৰ গ্ৰহণৰ মাজত ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰিবলৈ হ’লে কেলৰিবিহীন বা কম কেলৰিযুক্ত পানীয় সেৱন কৰাটো ভাল। মদ্যপানৰ পৰা বিৰত থাকক (Avoid alcoholic drinks) কাৰণ ইয়াৰ ফলত তৰল পদাৰ্থৰ ক্ষয় বৃদ্ধি পায় আৰু অপ্ৰয়োজনীয় কেলৰি বাঢ়ে।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি