உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Silent heart attack symptoms: নীৰৱ হাৰ্ট এটেকৰ বলি হ'ব পাৰে আপুনি! জানি লওক ইয়াৰ লক্ষণবোৰ

    Silent heart attack symptoms: নীৰৱ হাৰ্ট এটেকৰ বলি হ'ব পাৰে আপুনি! জানি লওক ইয়াৰ লক্ষণবোৰ

    Silent heart attack symptoms: হৃদ আক্ৰমণৰ এক উৎকৃষ্ট চিন হৈছে বিষ যি বাহুলৈ বিয়পে (pain that spreads to the arm), বিশেষকৈ শৰীৰৰ বাওঁফালে। ই সাধাৰণতে বুকুৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু বাহু আৰু হনুৰ ফালে বাহিৰলৈ যায়।

    Silent heart attack symptoms: হৃদ আক্ৰমণৰ এক উৎকৃষ্ট চিন হৈছে বিষ যি বাহুলৈ বিয়পে (pain that spreads to the arm), বিশেষকৈ শৰীৰৰ বাওঁফালে। ই সাধাৰণতে বুকুৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু বাহু আৰু হনুৰ ফালে বাহিৰলৈ যায়।

    Silent heart attack symptoms: হৃদ আক্ৰমণৰ এক উৎকৃষ্ট চিন হৈছে বিষ যি বাহুলৈ বিয়পে (pain that spreads to the arm), বিশেষকৈ শৰীৰৰ বাওঁফালে। ই সাধাৰণতে বুকুৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু বাহু আৰু হনুৰ ফালে বাহিৰলৈ যায়।

    • Share this:
    আপুনি জানেনে যে আপুনি গম নোপোৱাকৈয়ে আপুনি হৃদযন্ত্ৰৰ আক্ৰমণৰ চিকাৰ হ'ব পাৰে। ইয়াক নীৰৱ হৃদ আক্ৰমণ (silent heart attack) বা নীৰৱ মায়োকাৰ্ডিয়েল ইনফাৰ্কচন (silent myocardial infarction (SMI) বুলি কোৱা হয়, যি সকলো হৃদ আক্ৰমণৰ প্ৰায় 50% ৰ পৰা 80% বুলি কোৱা হয়।

    যিহেতু নীৰৱ হৃদ আক্ৰমণ আপুনি নজনাকৈয়ে হয়, সেয়ে আপুনি কল্পনা কৰাতকৈ অধিক ক্ষতি হ'ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে হৃদ আক্ৰমণ (heart attack)ৰ সকলো প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণ মন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ, যাতে সময়ত প্ৰয়োজনীয় চিকিৎসা লাভ কৰিব পাৰি।

    বুকুৰ বিষ

    আপোনাৰ বুকুৰ বিষ (chest pain) কেইবাটাও কাৰণত হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, বুকুৰ বিষ আৰু অস্বস্তি হৃদ আক্ৰমণৰ এক সতৰ্কবাণী হ'ব পাৰে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰৰ (চিডিচি) মতে বেছিভাগ হৃদ আক্ৰমণত বুকুৰ মাজত বা বাওঁ ফালে অসুবিধা থাকে যি কেইমিনিটমানতকৈ অধিক সময় থাকে বা উপশম হোৱাৰ পিছত পুনৰ ঘূৰি আহে।

    গেষ্ট্ৰোইনটেস্টাইনেল সমস্যা, ওকালি অহা আৰু বুকুজ্বলা

    বিশেষজ্ঞসকলে বিশ্বাস কৰে যে পেটৰ বিষ, বদহজম, বুকুজ্বলা আৰু ওকালি অহাৰ দৰে গেষ্ট্ৰোইনটেস্টাইনেল সমস্যা (Gastrointestinal issues) হৃদ আক্ৰমণৰ প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণ হ'ব পাৰে। পেটৰ বিষ (stomach pain) পেটৰ ওপৰৰ অংশত উদ্ভৱ হ'ব পাৰে আৰু সাধাৰণতে গধুৰ অনুভৱ হয়। এনে বিষ কেইমিনিটমানতকৈও বেছি সময় থাকিব পাৰে।

    মূৰ ঘূৰোৱা বা মুৰ পাতল হোৱা

    তাপৰ প্ৰতি অত্যধিক সংস্পৰ্শৰ পৰা চাপলৈ, ডিঙি বা পিঠিৰ চাপলৈকে, বহুতো কাৰকৰ ফলত মূৰ ঘূৰোৱা বা মুৰ পাতল (Dizziness or lightheadedness) হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, মূৰ ঘূৰোৱা অনুভৱ কৰাটো হৃদআক্ৰমণৰ আগতীয়া সতৰ্কবাণী হ'ব পাৰে, বিশেষকৈ মহিলাসকলৰ ক্ষেত্ৰত। এই লক্ষণটো ঠাণ্ডা ঘাম, বুকু টান হোৱা বা উশাহ চুটি হোৱাৰ সৈতেও দেখা দিব পাৰে আৰু কিছুমান লোক আনকি মূৰ্চ্ছা যাব পাৰে বা জ্ঞান হেৰুৱাব পাৰে। এনে হ'লে লগে লগে চিকিৎসকৰ সহায় লোৱা উচিত।

    বাহু আৰু হনুকে ধৰি শৰীৰৰ আন অংশলৈ বিয়পি পৰা বিষ

    হৃদযন্ত্ৰৰ আক্ৰমণৰ সতৰ্কবাণীৰ চিহ্নবোৰ কেৱল শৰীৰৰ কিছুমান অংশতে সীমাবদ্ধ নহয় বৰঞ্চ সমগ্ৰ শৰীৰত বিয়পিব পাৰে।

    হৃদ আক্ৰমণৰ এক উৎকৃষ্ট চিন হৈছে বিষ যি বাহুলৈ বিয়পে (pain that spreads to the arm), বিশেষকৈ শৰীৰৰ বাওঁফালে। ই সাধাৰণতে বুকুৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু বাহু আৰু হনুৰ ফালে বাহিৰলৈ যায়। অন্যান্য বিষৰ স্থানবোৰৰ ভিতৰত আছে ডিঙি, পিঠি আৰু পেট।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: