உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Side Effects of Garlic: যদি আপুনি অত্যাধিক নহৰু খায়, আপুনি সতৰ্ক হওক ! এই ক্ষতিবোৰ হ'ব পাৰে ...

    Side Effects of Garlic: যদি আপুনি অত্যাধিক নহৰু খায়, আপুনি সতৰ্ক হওক ! এই ক্ষতিবোৰ হ'ব পাৰে ...

    Side Effects of Garlic: নহৰুৰ লাভালাভ জনা লোকসকলে অত্যাধিক নহৰু খায়। নহৰুৱে কেতিয়াবা লাভালাভৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁলোকৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। নহৰুৱে আপোনাৰ কেনেদৰে ক্ষতি কৰিব পাৰে জানো আহক।

    Side Effects of Garlic: নহৰুৰ লাভালাভ জনা লোকসকলে অত্যাধিক নহৰু খায়। নহৰুৱে কেতিয়াবা লাভালাভৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁলোকৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। নহৰুৱে আপোনাৰ কেনেদৰে ক্ষতি কৰিব পাৰে জানো আহক।

    Side Effects of Garlic: নহৰুৰ লাভালাভ জনা লোকসকলে অত্যাধিক নহৰু খায়। নহৰুৱে কেতিয়াবা লাভালাভৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁলোকৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। নহৰুৱে আপোনাৰ কেনেদৰে ক্ষতি কৰিব পাৰে জানো আহক।

    • Share this:
    নহৰু (Garlic) হৈছে গুণাগুণৰ এক ভাণ্ডাৰ আৰু ইয়াক স্বাস্থ্যৰ (Health) বাবে অতি উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত কেলচিয়াম, তাম, পটাছিয়াম, ফছফৰাছ, আইৰণ আৰু ভিটামিন বি1 আদিপুষ্টি থাকে। ই কেৱল খাদ্যৰ সোৱাদ বহুগুণে বৃদ্ধি নকৰে,ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ স্বাস্থ্য উপকাৰিতা প্ৰদান কৰে। এতিয়া নহৰু কেৱল দেশী খাদ্যতে নহয় বিভিন্ন ফাষ্ট ফুডতো ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। কিন্তু কেতিয়াবা মানুহে ইয়াক বৃহৎ পৰিমাণে সেৱন কৰা আৰম্ভ কৰে বিশেষকৈ শীতকালত, ইয়াৰ লাভালাভ আৰু ইয়াৰ গৰম গুণৰ বাবে। কিন্তু আপুনি জানে যে সকলোবোৰৰ বাবে অত্যাধিক বেয়া আৰু নহৰুৰ ক্ষেত্ৰতো একেধৰণৰ কিবা এটা আছে।

    নহৰুৰ লাভালাভ জনা লোকসকলে অত্যাধিক নহৰু খায়। নহৰুৱে কেতিয়াবা লাভালাভৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁলোকৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। নহৰুৱে আপোনাৰ কেনেদৰে ক্ষতি কৰিব পাৰে জানো আহক।

    ৰক্তচাপ কম হ'ব পাৰে

    নহৰুৰ অত্যাধিক সেৱনে আপোনাৰ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। যিসকল লোকৰ ইতিমধ্যে নিম্ন ৰক্তচাপ আছে তেওঁলোকে বৃহৎ পৰিমাণত নহৰু গ্ৰহণ কৰিব নালাগে।

    মুখ আৰু ঘামৰ ফলত গোন্ধ হ'ব পাৰে

    নহৰুৱে খোৱা পৰীক্ষা উন্নত কৰিব পাৰে কিন্তু ইয়াৰ গোন্ধ যথেষ্ট তীক্ষ্ণ। অত্যাধিক সেৱন কৰিলে উশাহৰ দুৰ্গন্ধ হ'ব পাৰে। কেৱল সেয়াই নহয়, কেতিয়াবা ঘাম ওলোৱাতকৈ বেছি দুৰ্গন্ধ হয়। সেয়েহে, যিসকলে ইতিমধ্যে মুখতকৈ বেছি গোন্ধ ল'বলৈ বা কিবা কাৰণত ঘাম ওলোৱাত অসুবিধা হয় তেওঁলোকে অত্যাধিক নহৰু খাব নালাগে।

    হৃদযন্ত্ৰ জ্বলা এটা সমস্যা হ'ব পাৰে
    নহৰুত এচিড থাকে যি আপুনি অধিক নহৰু খালে হৃদযন্ত্ৰ জ্বলা বা বুকু জ্বলাও হ'ব পাৰে। যিসকল লোকৰ ইতিমধ্যে এচিডিটিৰ সমস্যা আছে তেওঁলোকে নহৰুৰ অত্যাধিক সেৱন পৰিহাৰ কৰিব লাগে। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য  সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: