உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Side Effects of Brinjal: খাদ্যত আপুনি প্ৰায়েই বেঙেনা ব্যৱহাৰ কৰে যদি সাৱধান হওক, এই গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাবোৰ জানি লওক

    Side Effects of Brinjal: খাদ্যত আপুনি প্ৰায়েই বেঙেনা ব্যৱহাৰ কৰে যদি সাৱধান হওক, এই গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাবোৰ জানি লওক

    Side Effects of Brinjal: দৰাচলতে বহুতো স্বাস্থ্য (Health) সমস্যা আছে য'ত বেঙেনা খোৱাটোৱে আপোনাৰ বাবে কঠিন কৰি তুলিব পাৰে। কিয়নো ই আপোনাৰ সমস্যাবোৰ যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

    Side Effects of Brinjal: দৰাচলতে বহুতো স্বাস্থ্য (Health) সমস্যা আছে য'ত বেঙেনা খোৱাটোৱে আপোনাৰ বাবে কঠিন কৰি তুলিব পাৰে। কিয়নো ই আপোনাৰ সমস্যাবোৰ যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

    Side Effects of Brinjal: দৰাচলতে বহুতো স্বাস্থ্য (Health) সমস্যা আছে য'ত বেঙেনা খোৱাটোৱে আপোনাৰ বাবে কঠিন কৰি তুলিব পাৰে। কিয়নো ই আপোনাৰ সমস্যাবোৰ যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

    • Share this:
    বেঙেনা খাদ্য হিচাপে মানুহে বহুত ভাল পায়। বিশেষকৈ বেঙেনা (Brinjal)ৰ ফ্ৰাই আৰু বেঙেনাৰ ভৰ্তা দৰে ব্যঞ্জনে মুখলৈ পানী আনে। আনহাতে অসমত বেঙেনা পিটিকা হৈছে অন্যতম প্ৰিয় ৰেচিপী। মানুহে সেয়ে প্ৰায় এজোপা হলেও বেঙেনা গছ ঘৰত কৰি লয়। কিন্তু এইটোও জনা উচিত যে কেতিয়াবা বেঙেনা খোৱাটো আপোনাৰ বাবে ক্ষতিকাৰক (Harmful) হ'ব পাৰে। দৰাচলতে বহুতো স্বাস্থ্য (Health) সমস্যা আছে য'ত বেঙেনা খোৱাটোৱে আপোনাৰ বাবে কঠিন কৰি তুলিব পাৰে। কিয়নো ই আপোনাৰ সমস্যাবোৰ যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। গতিকে আজি জানোঁ আহক যে বেঙেনা খোৱাৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লগীয়া সমস্যাবোৰ কি কি।

    আগতেই এটা কথা কোৱা ভাল যে আপুনি হয়তো বেঙেনা খাই ভাল পায় আৰু আপোনাৰ কোনো স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাও নাই। তথাপি আপুনি বেঙেনা ভাজি খাব নালাগে। ই বেঙেনাত থকা পুষ্টিবোৰ নাইকিয়া কৰে। বেঙেনা পুৰি বা সিজাই খোৱাটো সদায়েই ভাল।

    পেটৰ সমস্যাৰ ক্ষেত্ৰত

    যদি আপোনাৰ পেটৰ কোনো সমস্যা আছে তেন্তে আপুনি বেঙেনা খোৱা পৰিহাৰ কৰা উচিত। কিয়নো ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ পেটৰ বিষ, গেছ, বদহজম আৰু বমিৰ দৰে সমস্যা হ'ব পাৰে।

    গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত
    গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত আপুনি বেঙেনা খোৱা পৰিহাৰ কৰা উচিত। দৰাচলতে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত বেঙেনা খোৱাটো গৰ্ভজাত কেঁচুৱাৰ বিকাশৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে।

    ওজন হ্ৰাস পৰিকল্পনাত

    যদি আপুনি ওজন হ্ৰাস কৰাৰ কথা ভাবি আছে বা ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ সকলো ধৰণৰ চেষ্টা কৰি আছে, তেতিয়াও আপুনি বেঙেনা খোৱা পৰিহাৰ কৰা উচিত। ই আপোনাৰ ওজন হ্ৰাসৰ পৰিবৰ্তে বৃদ্ধিহে কৰিব পাৰে।

    যদি আপোনাৰ শৰীৰত কোনো এলাৰ্জি থাকে তেন্তে আপুনি বেঙেনা খোৱা পৰিহাৰ কৰা উচিত। আমাক কওঁক যে বেঙেনাই আপোনাৰ এলাৰ্জিৰ সমস্যা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। যদি আপোনাৰ চকুত কোনো সমস্যা আছে তেন্তে আপুনি বেঙেনা পৰিহাৰ কৰা উচিত। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য আৰু পৰামৰ্শ সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। NEWS18 Assam Northeast-এ এইবোৰ নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰি লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।)
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: