মুখ্যপৃষ্ঠা »খবৰ »স্বাস্থ্য »ৰবটে আঁঠু প্ৰতিস্থাপন কৰিবলৈ নিখুঁত অস্ত্ৰোপচাৰ কৰিব ! চিকিৎসা কেনেকুৱা হ'ব পাৰে জানি লওঁক ...

ৰবটে আঁঠু প্ৰতিস্থাপন কৰিবলৈ নিখুঁত অস্ত্ৰোপচাৰ কৰিব ! চিকিৎসা কেনেকুৱা হ'ব পাৰে জানি লওঁক ...

ৰব'টিক্স বা ৰবটবোৰৰ কাৰ্যকলাপ ব্যৱহাৰ কৰি, চিকিৎসা বিজ্ঞানত যথেষ্ট উন্নতি কৰা সম্ভৱ হৈছে। বৰ্তমানে, এই পদ্ধতিটোৱে আঁঠু প্ৰতিস্থাপনত এক ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন আনিব।

ৰব'টিক্স বা ৰবটবোৰৰ কাৰ্যকলাপ ব্যৱহাৰ কৰি, চিকিৎসা বিজ্ঞানত যথেষ্ট উন্নতি কৰা সম্ভৱ হৈছে। বৰ্তমানে, এই পদ্ধতিটোৱে আঁঠু প্ৰতিস্থাপনত এক ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন আনিব।

  • Share this:
ৰবট শব্দটো পোলেণ্ডৰ শব্দ 'ৰোবোটা'ৰ পৰা আহিছে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে বলপূৰ্বক শ্ৰম। অৰ্থাৎ, এক ডিভাইচ যি স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে বা নিম্নতম বাহ্যিক বলৰ সৈতে একাধিক কাম কৰিব পাৰে। একে সময়তে, ইয়াৰ প্ৰক্ৰিয়াটো আগতীয়াকৈ ঠিক কৰিব পাৰি। এই ৰব'টিক্স বা ৰবটবোৰৰ কাৰ্যকলাপ ব্যৱহাৰ কৰি, চিকিৎসা বিজ্ঞানত যথেষ্ট উন্নতি কৰা সম্ভৱ হৈছে। বৰ্তমানে, এই পদ্ধতিটোৱে আঁঠু প্ৰতিস্থাপনত এক ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন আনিব। বিশেষকৈ টিকেএ বা মুঠ কোনো আৰ্থ্ৰোপ্লাষ্টি ৰ ক্ষেত্ৰত, চিকিৎসক সমৰ্থ আৰ্যই কয়।

দুটা প্ৰকাৰৰ আঁঠু প্ৰতিস্থাপন প্ৰক্ৰিয়া আছে। ইউকেএ বা ইউনি কম্পাৰ্টমেণ্টেল নি আৰ্থ্ৰোপ্লাষ্টি। একক-কম্পাৰ্টমেণ্ট অষ্টিওআৰ্থ্ৰাইটিছ থকা ৰোগীসকলৰ বাবে এই পদ্ধতি উপযুক্ত।

ইউনি-কম্পাৰ্টমেণ্টেল নি আৰ্থ্ৰোপ্লাষ্টি (ইউকেএ) আৰু টোটেল নি আৰ্থ্ৰোপ্লাষ্টি (টিকেএ) - দুয়োটাৰে হাড় প্ৰস্তুতি আৰু উপাদান সংৰেখনত সূক্ষ্মতা আছে, মুখ্য লক্ষ্য হৈছে বাহিৰৰ অংশ হ্ৰাস কৰা আৰু লক্ষ্যৰ ২ বা ৩ ডিগ্ৰীৰ ভিতৰত সংৰেখিত সামগ্ৰীৰ শতাংশ বৃদ্ধি কৰা।

কৰোনেল সমতলত ৩° তকৈ অধিক ভাৰাছ বা ভালগাছ মেলিনেশ্বনৰ ফলত প্ৰস্থেচিছৰ জৰিয়তে লোডৰ অসম বিতৰণ হয়, যাৰ ফলত পূৰ্বৱৰ্তী ৰেডিঅ'গ্ৰাফিক লাইচিছ আৰু পৰৱৰ্তী এচেপ্টিক ঢিলা হোৱাৰ আশংকা থাকিব পাৰে। সেয়েহে ইমপ্লাণ্ট চাইজিং, কম্পোনেন্ট পজিচনিং আৰু হাড় প্ৰস্তুত কৰাত শুদ্ধতা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে ৰবটিক প্ৰণালী বোৰ প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল যাতে, বিপদাশংকা আৰু হ্ৰাস কৰিব পৰা যায়। আশা কৰা হৈছে যে নিদানিক ফলাফলত অধিক উন্নতি হ'ব, আৰু দীৰ্ঘম্যাদী জীৱনতো উন্নতি হ'ব।

ৰবটিক ডিজাইন:

১. সক্ৰিয় – শল্য চিকিৎসকে নিয়ন্ত্ৰণৰ বাহিৰত স্বতন্ত্ৰভাৱে কাম কৰে।

২. পৰোক্ষ - শল্য চিকিৎসকৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ পৰা পোনপটীয়াকৈ আৰু নিৰন্তৰভাৱে কাম কৰে।

৩. অৰ্ধ-সক্ৰিয় – শল্য চিকিৎসকৰ অন্তৰ্ভুক্তিৰ প্ৰয়োজন কিন্তু ইয়াৰ নিজা সঁহাৰি প্ৰদান কৰিব পাৰে।

বিশেষাধিকাৰ:

১. শুদ্ধতা

২. নিম্নতম আঘাত

৩. উচ্চ সুৰক্ষা

৪. বৰ্ধিত ধাৰাবাহিকতা আৰু পূৰ্বৰ নিৰ্ভূলতা

৫. দ্ৰুত পুনৰুদ্ধাৰ আৰু চমু পুনৰ্সংস্থাপন

৬. নমনীয়তা

৭. আত্মবিশ্বাস

৮. শল্য চিকিৎসক নিয়ন্ত্ৰিত তথাপিও শল্য চিকিৎসক নিৰ্ভৰশীল নহয়

৯. উন্নত যান্ত্ৰিকতা

১০. নিদানিকভাৱে পৰীক্ষিত

সীমাবদ্ধতা

১. দীৰ্ঘম্যাদী ফলাফল পোৱা হোৱা নাই।

২. ব্যয়ৰ তুলনাত কাৰ্যকৰিতাৰ বিষয়ে চিন্তা।

কিন্তু এই সকলোবোৰৰ পিছত, এইটো ক'ব লাগিব যে নতুন কৌশল গ্ৰহণ কৰাত বিফল হোৱাৰ অৰ্থ হৈছে ৰোগীসকলক অৰ্থপূৰ্ণ প্ৰযুক্তিগত উন্নতি অস্বীকাৰ কৰা। ফলস্বৰূপে, চিকিৎসা বিজ্ঞানত স্বয়ংক্ৰিয় সঁজুলিৰ ব্যৱহাৰ নিৰন্তৰ বৃদ্ধি হৈ থকা বুলি বুজা যায়।

শেহতীয়া বাতৰি