உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Blood Sugar Control: ব্লাড ছুগাৰ ৭ দিনৰ ভিতৰতে এনেকৈ কমাব পৰা যায়, বিশেষজ্ঞই দিয়া কিছু সহজ টিপছ

    Blood Sugar Control: ব্লাড ছুগাৰ ৭ দিনৰ ভিতৰতে এনেকৈ কমাব পৰা যায়, বিশেষজ্ঞই দিয়া কিছু সহজ টিপছ

    Image Credit : Pixabay

    Image Credit : Pixabay

    ৰক্ত শৰ্কৰাক 'ছফ্ট পেইন' বুলিও কোৱা হয়। ইণ্ডিয়ান ডায়েবেটিচ ফেডাৰেচনৰ মতে, ভাৰতত প্ৰায় ৭০ নিযুত লোক এই ৰোগত আক্ৰান্ত হৈছে।

    • Share this:

    ডায়েবেটিছ এক গুৰুতৰ সমস্যা হৈ পৰিছে বহুতৰ বাবে। ই এনে এক ৰোগ যে লাহে লাহে আপোনাৰ শৰীৰক ভিতৰৰ পৰা খালী কৰি পেলায়। ৰক্ত শৰ্কৰাক 'ছফ্ট পেইন' বুলিও কোৱা হয়। ইণ্ডিয়ান ডায়েবেটিচ ফেডাৰেচনৰ মতে, ভাৰতত প্ৰায় ৭০ নিযুত লোক এই ৰোগত আক্ৰান্ত হৈছে। ৰক্ত শৰ্কৰা বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত আমাৰ শৰীৰত আন বহুতো ৰোগৰ জন্ম হয়। যেনে হৃদৰোগ, অস্পষ্ট চকু, ছাল বিকল হোৱা, বৃক্ক বিকল হোৱা ইত্যাদি। ডায়েবেটিচৰ ফলত মানুহে এনে এক জীৱন যাপন কৰে, যত নাথাকে কোনো স্বাদ বা স্বাস্থ্য।




    স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞ পূজা লুথৰাই ব্যাখ্যা কৰিছে যে আপোনাৰ আহাৰ সামান্য উন্নত কৰি আৰু ব্যায়াম কৰি ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি। এনে নহয় যে আপুনি এবাৰ ডায়েবেটিছ হোৱাৰ পিছত আপুনি গোটেই জীৱন ইনছুলিন গ্ৰহণ কৰিব লাগিব। গতিকে তেওঁলোকে দিয়া প্ৰেছক্ৰিপচনবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক...


    জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন কৰক: আপুনি আপোনাৰ ৰুটিন সলনি কৰিব লাগিব। চাপমুক্ত থাকিবলৈ চেষ্টা কৰিব, পৰ্যাপ্ত টোপনি ল'ব, পুষ্টিকৰ খাদ্য খাব আৰু গোটেই দিনটো যিমান সম্ভৱ পানী খাব।


    এই পথ্য খাওক: প্ৰথমে আপুনি দুগিলাচ পানী লওক। ইয়াক এটা ছচপেনত ৰাখক। এক চামুচ মেথিগুটি লওক (মেথিৰ বীজত soluble আৰু insoluble আঁহ দুয়োটা থাকে)। নৰসিংহ পাত বা মিঠা নিমৰ ১৫ৰ পৰা ২০টা পাত লওক। এক ইঞ্চি আদাৰ টুকুৰা লওক, ইয়াক বটি পানীখিনত দিয়ক। তাৰ পিছত চাৰিভাগ এভাগ চাহ চামুচ ডালচেনি পাউডাৰ ভালদৰে মিহলি কৰক। পানীখিনিৰ পৰিমাণ আধা নোহোৱালৈকে উতলাওক। এই পানীয় ৰাতিপুৱা খালী পেটত কুহুমীয়া গৰম হৈ থাকোঁতে, তাৰ আধা ঘণ্টা পিছত কিবা খাব।


    নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম কৰকঃ ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে যোগ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কপালভাটি প্ৰাণায়াম, ধনুৰাসন, পশ্চিমোত্তাসন আৰু সুপ্ত মৎস্যেন্দ্রাসন ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে অত্যন্ত উপকাৰী। ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে এই আসনবোৰে শৰীৰৰ সকলো অত্যাৱশ্যকীয় অংগ সক্ৰিয় কৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, মগজুৰ স্নায়ুবোৰক শক্তি প্ৰদান কৰা, পাকস্থলীৰ পেশী সক্ৰিয় কৰা, ইনছুলিনৰ সংবেদনশীলতা বৃদ্ধি কৰা, শৰীৰৰ আভ্যন্তৰীণ অংগবোৰৰ মালিচৰ সৈতে পেটৰ অংগবোৰ আৰোগ্য কৰা।

    Published by:Gautam Barman
    First published: