• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Preterm Birth Risk: সময়ৰ পূৰ্বেই সন্তান জন্ম দিয়াৰ কথা ভাবিছে নেকি? শৰীৰত এইবোৰ সমস্যা থাকিলে হ'ব পাৰে ভয়ংকৰ ফল

Preterm Birth Risk: সময়ৰ পূৰ্বেই সন্তান জন্ম দিয়াৰ কথা ভাবিছে নেকি? শৰীৰত এইবোৰ সমস্যা থাকিলে হ'ব পাৰে ভয়ংকৰ ফল

অকালতে জন্ম হোৱা শিশুৰ বিকাশ ভাল নহয়। গৰ্ভাৱস্থাৰ পৰা ৩৭ সপ্তাহ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ আগতেই জন্ম হোৱা শিশুক প্ৰি-মেচিউৰ বেবী বোলা হয়। অকাল জন্মৰ কেইবাটাও বিপদজনক কাৰক আছে।

অকালতে জন্ম হোৱা শিশুৰ বিকাশ ভাল নহয়। গৰ্ভাৱস্থাৰ পৰা ৩৭ সপ্তাহ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ আগতেই জন্ম হোৱা শিশুক প্ৰি-মেচিউৰ বেবী বোলা হয়। অকাল জন্মৰ কেইবাটাও বিপদজনক কাৰক আছে।

অকালতে জন্ম হোৱা শিশুৰ বিকাশ ভাল নহয়। গৰ্ভাৱস্থাৰ পৰা ৩৭ সপ্তাহ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ আগতেই জন্ম হোৱা শিশুক প্ৰি-মেচিউৰ বেবী বোলা হয়। অকাল জন্মৰ কেইবাটাও বিপদজনক কাৰক আছে।

  • Share this:
অকালতে জন্ম হোৱাটো সদায় চিন্তাৰ বিষয়। অকালতে জন্ম হোৱা শিশুৰ বিকাশ ভাল নহয়। গৰ্ভাৱস্থাৰ পৰা ৩৭ সপ্তাহ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ আগতেই জন্ম হোৱা শিশুক প্ৰি-মেচিউৰ বেবী বোলা হয়। অকাল জন্মৰ কেইবাটাও বিপদজনক কাৰক আছে। যিবোৰ গৱেষকসকলে এতিয়াও চিনাক্ত কৰিব পৰা নাই।

তলত উল্লেখ কৰা কাৰকসমূহে মহিলাসকলক অকাল প্ৰসৱ বা জন্মৰ বাবে অধিক আশংকাত ৰাখে:

১) যিসকল মহিলাই নিৰ্ধাৰিত সময়ৰ পূৰ্বেই প্ৰসৱ কৰিছে বা যিসকল মহিলাই পূৰ্বে অকাল প্ৰসৱৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিছে তেওঁলোকৰ অকাল প্ৰসৱ আৰু প্ৰসৱৰ আশংকা অধিক হ’ব পাৰে।

২) যমজ সন্তান, তিনিজন, বা অধিকৰ ক্ষেত্ৰত "একাধিক গৰ্ভধাৰণ"ৰ আশংকা অধিক হ'ব পাৰে। এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে যমজ সন্তান জন্ম হ’লে ৫০% ক্ষেত্ৰত এই বিপদ থাকিব পাৰে।

৩) প্ৰজনন অংগৰ কিছুমান অস্বাভাৱিকতাই অকাল প্ৰসৱ আৰু জন্মৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে।

৪) স্মৃতিভ্ৰংশ হ'লে এই সমস্যা হ'ব পাৰে।

৫)উচ্চ ৰক্তচাপ এটা বিপদজনক কাৰক হ’ব পাৰে।

৬)মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ বা ইউটিআইয়ে সমস্যা বৃদ্ধি কৰে।

৭)পেটৰ আঘাত বা প্লেচেণ্টাৰ ক্ষতি হ'লে সমস্যাটো বাঢ়িব।

৮) আই ভি এফৰ জৰিয়তে গৰ্ভধাৰণ কৰিলেও অকাল প্ৰসৱ সম্ভৱ

৯) ধূমপান বা ড্ৰাগছত লিপ্ত হ’লে ভৱিষ্যত মাতৃৰ বাবে বহু সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

১০) শাৰীৰিক, যৌন বা মানসিক নিৰ্যাতন হ'লে এই ৰিস্ক লোৱাটো স্বাভাৱিক।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি