• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Polio Virus: ভাৰতত আকৌ POLIO ভাইৰাছ! বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ৮ বছৰ পূৰ্বে ভাৰতক পলিঅ’মুক্ত ৰাষ্ট্ৰ ঘোষণা কৰিছিল

Polio Virus: ভাৰতত আকৌ POLIO ভাইৰাছ! বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ৮ বছৰ পূৰ্বে ভাৰতক পলিঅ’মুক্ত ৰাষ্ট্ৰ ঘোষণা কৰিছিল

সাংকেতিক ছবি (Photo Source- Canva)

সাংকেতিক ছবি (Photo Source- Canva)

polio virus: স্বাস্থ্য বিভাগে দাবী কৰিছে যে নলাত পলিঅ’ ভাইৰাছ পোৱাৰ অৰ্থ হ’ল ই পলিঅ’ আক্ৰান্ত মলৰ পৰা নিৰ্গত হ’ব পাৰে বা লাইভ পলিঅ’ ভেকচিন গ্ৰহণ কৰা শিশুৰ মলত ভাইৰাছ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

  • Share this:
১১ বছৰৰ পাছত দেশত এক অনাকাংক্ষিত পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হৈছে। কাৰণ নলা-নৰ্দমাৰ পানীত পলিঅ’ ভাইৰাছ (polio virus)ৰ নমুনা ধৰা পৰিছে আৰু সেয়াও কলকাতাত। ২০১৪ চনত বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা (World Health Organisation (WHO)ই ভাৰতক পলিঅ’মুক্ত দেশ হিচাপে ঘোষণা কৰিছিল। কিন্তু পুনৰ এক দশকৰো অধিক সময়ৰ পাছত মেটিয়াব্ৰুজ (Metiabruz) অঞ্চলত ধৰা পৰিছে পলিঅ’ ভাইৰাছ। এই তথ্য লাভ কৰাৰ পিছতে স্বাস্থ্য বিভাগে অঞ্চলটোত পৰ্যবেক্ষণ বৃদ্ধি কৰিছে। আশংকা কৰা হৈছে যে দেশত পুনৰ পলিঅ’ৰ উত্থান ঘটিব নেকি।

২০১১ চনত ভাৰতত অন্তিমগৰাকী পলিঅ’ ৰোগী ধৰা পৰিছিল। পশ্চিমবংগৰ হাওৰাত অন্তিমগৰাকী ৰোগী হিচাপে এগৰাকী ২ বছৰীয়া ছোৱালী আক্ৰান্ত হৈছিল পলিঅ’ত।

৮ বছৰ পূৰ্বে WHOৰ ঘোষণাৰ পিছতো ভাৰতত অবিৰত পলিঅ’ সজাগতা কাৰ্যসূচী চলি আহিছে আৰু দেশত পালছ পলিঅ’ প্ৰতিষেধক (pulse Polio vaccination) কাৰ্যসূচী চলোৱা হৈছে। দেওবাৰে টিকাকৰণ কাৰ্যসূচী হওক বাঘৰে ঘৰে টিকাকৰণেই হওক, কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক পৰ্যায়ত পলিঅ’ৰ বিৰুদ্ধে নিৰন্তৰ অভিযান চলি আহিছে।

স্বাস্থ্য বিভাগে দাবী কৰিছে যে নলাত পলিঅ’ ভাইৰাছ পোৱাৰ অৰ্থ হ’ল ই পলিঅ’ আক্ৰান্ত মলৰ পৰা নিৰ্গত হ’ব পাৰে বা লাইভ পলিঅ’ ভেকচিন গ্ৰহণ কৰা শিশুৰ মলত ভাইৰাছ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। ফলত সেই শিশুটিয়ে মুকলি ঠাইত শৌচ কৰিলে আৰু তাৰ পিছত সম্ভৱতঃ নলাত বিলীন হৈ গ’ল।

পলিঅ’ ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ ৰোধ কৰাৰ স্বাৰ্থত স্বাস্থ্য বিষয়াসকলে ৰাজ্যৰ চিকিৎসালয়সমূহক নিয়মীয়া প্ৰতিষেধক কাৰ্যসূচী বৃদ্ধি কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: