உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Constipation : কোষ্ঠকাঠিন্যক অৱহেলা কৰিছে নেকি? পৰিব পাৰে এনে বিপদত,  সাৱধান হওক এতিয়াই 

    Constipation : কোষ্ঠকাঠিন্যক অৱহেলা কৰিছে নেকি? পৰিব পাৰে এনে বিপদত,  সাৱধান হওক এতিয়াই 

    Constipation : শৌচ কৰাটোও এক অতি কঠিন প্ৰক্ৰিয়া হৈ পৰে। এই শাৰীৰিক সমস্যা সাধাৰণতে তেতিয়া হয় যেতিয়া আহাৰত পানী আৰু আঁহৰ পৰিমাণ হ্ৰাস হয়।

    Constipation : শৌচ কৰাটোও এক অতি কঠিন প্ৰক্ৰিয়া হৈ পৰে। এই শাৰীৰিক সমস্যা সাধাৰণতে তেতিয়া হয় যেতিয়া আহাৰত পানী আৰু আঁহৰ পৰিমাণ হ্ৰাস হয়।

    Constipation : শৌচ কৰাটোও এক অতি কঠিন প্ৰক্ৰিয়া হৈ পৰে। এই শাৰীৰিক সমস্যা সাধাৰণতে তেতিয়া হয় যেতিয়া আহাৰত পানী আৰু আঁহৰ পৰিমাণ হ্ৰাস হয়।

    • Share this:
    যদি আপুনি সপ্তাহত তিনিবাৰতকৈ কম শৌচ কৰে, ইয়াক কোষ্ঠকাঠিন্য বুলি কোৱা হয়। এই সমস্যাত শৌচ কৰাটোও  অতি কঠিন প্ৰক্ৰিয়া হৈ পৰে। এই শাৰীৰিক সমস্যা সাধাৰণতে আহাৰত পানী আৰু আঁহৰ পৰিমাণ হ্ৰাস হ'লে হয়।

    উপসৰ্গ
    -শৌচ কঠিন হৈ পৰে
    -অন্ত্ৰৰ চলাচল সপ্তাহত ৩ বাৰতকৈ কম হয়
    -শৌচ কৰাত শাৰীৰিক অসুবিধা
    -শৌচ কৰাৰ সময়ত মলদ্বাৰত বাধা থকা যেন লাগে
    -পেটটো গধুৰ যেন লাগে, যেন পেটটো ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰা হোৱা নাই।

    কোষ্ঠকাঠিন্যৰ ফলত কি হয়
    ভাগৰঃ কোষ্ঠকাঠিন্যৰ বাবে ভাগৰ লাগে। কোষ্ঠকাঠিন্যৰ ফলত শৰীৰত কাৰ্বোহাইড্ৰেটে অধিক গেছ উৎপন্ন কৰে। ইয়াৰ ফলত শৰীৰৰ প্ৰদৰ্শন হ্ৰাস পায় আৰু ভাগৰ বৃদ্ধি হয়।
    ওজন বৃদ্ধিঃ যদি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ (Constipation) সমস্যা হয়, ওজন বৃদ্ধি হ'ব পাৰে কিয়নো ই শৰীৰত হৰম'নৰ ভাৰসাম্য ব্যাহত কৰে।
    ছালঃ কোষ্ঠকাঠিন্যৰ প্ৰভাৱ ছালৰ ওপৰতো পৰে৷ কোষ্ঠকাঠিন্যৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা বিষাক্ততাৰ ফলত ছালত ব্রণ আৰু অন্যান্য সমস্যা দেখা দিয়ে৷ কাৰণ শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আৰু আৱৰ্জনা আঁতৰ কৰিব নোৱাৰি৷

    ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ ক্ষতিঃ আমাৰ শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰাত ক্ষুদ্ৰ অন্ত্ৰই এক ডাঙৰ ভূমিকা পালন কৰে৷ কিন্তু কোষ্ঠকাঠিন্যৰ প্ৰভাৱত ক্ষুদ্ৰ অন্ত্ৰৰ উপকাৰী বেক্টেৰিয়া ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়৷ ফলস্বৰূপে ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ ওপৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলায়৷ শৰীৰত বিষাক্ত পদাৰ্থ বৃদ্ধিৰ লগতে মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ বা সংক্ৰমণৰ সমস্যাও দেখা দিব পাৰে৷

    কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ যথেষ্ট পানী খাব। যথেষ্ট পৰিমাণৰ তৰকাৰী আৰু ফলৰ আহাৰ ৰাখিব। যোগৰ বাবে প্ৰতিদিনে কমেও ১৫ মিনিট ৰাখিব।
    Published by:Gautam Barman
    First published: