• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • ডিঙিৰ সোঁফালে বিষ বিপদজনক হ'ব পাৰে, ই হ'ব পাৰে এক গুৰুতৰ ৰোগৰ লক্ষণ ...

ডিঙিৰ সোঁফালে বিষ বিপদজনক হ'ব পাৰে, ই হ'ব পাৰে এক গুৰুতৰ ৰোগৰ লক্ষণ ...

শৰীৰৰ আন কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশৰ বিপৰীতে, ডিঙি ঢাকি ৰখা নহয় যাৰ ফলত আঘাতৰ আশংকা থাকে। ডিঙিত প্ৰসাৰিত হোৱাৰ সমস্যাও সচৰাচৰ হয় আৰু ইয়াৰ ফলত বিষ হয়।

শৰীৰৰ আন কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশৰ বিপৰীতে, ডিঙি ঢাকি ৰখা নহয় যাৰ ফলত আঘাতৰ আশংকা থাকে। ডিঙিত প্ৰসাৰিত হোৱাৰ সমস্যাও সচৰাচৰ হয় আৰু ইয়াৰ ফলত বিষ হয়।

শৰীৰৰ আন কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশৰ বিপৰীতে, ডিঙি ঢাকি ৰখা নহয় যাৰ ফলত আঘাতৰ আশংকা থাকে। ডিঙিত প্ৰসাৰিত হোৱাৰ সমস্যাও সচৰাচৰ হয় আৰু ইয়াৰ ফলত বিষ হয়।

  • Share this:
ডিঙি হৈছে শৰীৰৰ এক অত্যাৱশ্যকীয় অংশ য'ত মেৰুদণ্ডৰ হাড়, পেশী আৰু বিভিন্ন কলা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। শৰীৰৰ আন কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশৰ বিপৰীতে, ডিঙি ঢাকি ৰখা নহয় যাৰ ফলত আঘাতৰ আশংকা থাকে। ডিঙিত প্ৰসাৰিত হোৱাৰ সমস্যাও সচৰাচৰ হয় আৰু ইয়াৰ ফলত বিষ হয়।

সাধাৰণতে, ডিঙিৰ বিষৰ পৰা সকাহ পাবলৈ মানুহে ঔষধ বা ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ আশ্ৰয় দিয়ে। অৱশ্যে, কেতিয়াবা ডিঙিৰ এই সামান্য বিষো এক বিপদজনক ৰোগৰ লক্ষণ হ'ব পাৰে। ডিঙিত এই বিষটো কি ৰোগৰ লক্ষণ হ'ব পাৰে আৰু আপুনি কেতিয়া চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব লাগে জানি লওক।

ডিঙিত কিয় বিষ হয় - টোপনিৰ পৰা উঠাৰ পিছত ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱাৰ পিছত বহুবাৰ ডিঙিত বিষ বা জঠৰতা হয়। ইয়াৰ আঁৰত বহুতো কাৰণ থাকিব পাৰে যেনে ওখ গাৰুৰ ওপৰত মুৰটো ৰখা, কঠিন গাদীত শুই থকা বা নিশা শুই থাকোঁতে টোপনিত বেঁকা হোৱা। ইয়াৰ বাহিৰেও, যেতিয়া আপুনি কম্পিউটাৰ বা লেপটপত একে স্থিতিত ঘন্টাৰ পিছত ঘণ্টা বহি থাকে, ই আপোনাৰ ডিঙিত জঠৰতা সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

চাপ আৰু উদ্বেগ - চাপৰ বাবে, পেশীবোৰ জঠৰ হৈ পৰে। প্ৰায়ে মানুহে চাপত থাকিলে ডিঙি আৰু পিঠিত বিষ হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে।

অ-নিৰ্দিষ্ট ডিঙিৰ বিষ - বহুসময়ত ডিঙিৰ বিষৰ সঠিক কাৰণ জনা নাযায়। যেতিয়া কোনো কাৰণ নোহোৱাকৈ ডিঙিত বিষ হয়, ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে আপোনাৰ পেশীৰ এটা কলা ভাঙি গৈছে। ডিঙিত এনে ধৰণৰ বিষ একেবাৰে সচৰাচৰ হয়।

টৰ্টিকোলিছ - এয়া ডিঙিৰ পেশীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এক সমস্যা, যাৰ ফলত মুৰটো এফালে বেঁকা হয়। পেশীৰ কোনো ধৰণৰ ক্ষতি বা ৰক্ত সঞ্চালন প্ৰভাৱিত হোৱাৰ বাবে এই সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়। টৰ্টিকোলিছ হৈছে এক সমস্যা যিটো আপুনি যিকোনো সময়তে পাব পাৰে।

যেতিয়া টৰ্টিকোলাইচিছ হয়, শুই থাকোঁতে ব্যক্তিজনৰ ডিঙি সম্পূৰ্ণৰূপে ভাল হয়, কিন্তু যেতিয়া তেওঁ টোপনিৰ পৰা সাৰ পায়, তেওঁ ডিঙিটো লৰচৰ কৰিব নোৱাৰে। বহুক্ষেত্ৰত এই বিষ কেইদিনমানৰ ভিতৰতে নিজে নিজে আৰোগ্য হয়। কিন্তু কিছুমান ক্ষেত্ৰত টৰ্টিকোলিছ এক গুৰুতৰ ৰোগৰ লক্ষণ হ'ব পাৰে। টৰ্টিকলিছৰ ফলত টিউমাৰ, সংক্ৰমণ আদিৰ দৰে সমস্যাৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে।

ব্ৰেকিয়েল প্লেক্সাছ - ব্ৰেকিয়েল প্লেক্সাছ হৈছে স্নায়ুৰ এক নেটৱৰ্ক যি মেৰুদণ্ডৰ পৰা কান্ধ, বাহু আৰু হাতলৈ সংকেত প্ৰেৰণ কৰে। ডিঙিত আঘাতৰ ফলত, যেতিয়া ই ব্ৰেকিয়েল প্লেক্সাছ প্ৰভাৱিত কৰে, ই হাতত বিষো সৃষ্টি কৰে। ব্ৰেকিয়াল প্লেক্সাছত আঘাতৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণ হৈছে ক্ৰীড়াৰ সময়ত, গাড়ী দুৰ্ঘটনা বা আঘাত।

ডিঙিৰ সোঁফালে বিষৰ আন কিছুমান কাৰণ

- ৰিউমেটইড আৰ্থ্ৰাইটিছ
- কৰ্কট ৰোগ
- গুৰুতৰ আঘাত
- স্নায়বিক আৰু মেৰুদণ্ডৰ ক্ষতি
- সংক্ৰমণ
- হাড়ৰ বিকাৰ

ডিঙিৰ বিষৰ চিকিৎসা- যদি আপোনাৰ ডিঙিৰ বিষ সামান্য হয় তেন্তে আপুনি কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ সহায়ত ইয়াক আৰোগ্য কৰিব পাৰে। আপুনি বিষ হ্ৰাসকাৰী ঔষধ গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। আপুনি হিট পেড ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ডিঙিৰ মালিচ, ষ্ট্ৰেচিং, শীতল পেড বা চকুৰ সৈতেও বিষ উপশম পোৱা যায়। লগতে, শুই থাকোঁতে, বহি থাকোঁতে আৰু খোজ কাঢ়ি থাকোঁতে শৰীৰৰ ভঙ্গী ভালদৰে ৰাখিব। ডিঙি শক্তিশালী কৰাৰ ব্যায়াম কৰিব।

চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ কেতিয়া যাব – যদি আপোনাৰ ডিঙিত কম বিষ হয়, ইয়াৰ বাবে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যোৱাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। বিষ নাশকে ডিঙিৰ বিষ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ডিঙিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিছুমান ব্যায়ামে বিষটোক যথেষ্ট সকাহ দিব পাৰে। কিন্তু যদি আপোনাৰ বিষ অত্যাধিক হয় আৰু আপুনি আন কিছুমান লক্ষণো দেখিছে, তেনেহ'লে লগে লগে চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।
Published by:Kokil Sarma
First published: