• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Mosquito|Monsoon Diseases: বাৰিষা কালত মহৰ আক্ৰমণৰ ফলত হ'ব পাৰে এই ৫টা জটিল ৰোগ। জানক সবিশেষ

Mosquito|Monsoon Diseases: বাৰিষা কালত মহৰ আক্ৰমণৰ ফলত হ'ব পাৰে এই ৫টা জটিল ৰোগ। জানক সবিশেষ

Mosquito|Monsoon Diseases: আপোনাৰ চৌপাশৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা নিশ্চিত কৰাৰ লগতে, আৰু মহ প্ৰতিৰোধী ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰাৰ লগতে আপোনাৰ খাদ্যত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰা খাদ্য সামগ্ৰীও অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো বাঞ্ছনীয়।

Mosquito|Monsoon Diseases: আপোনাৰ চৌপাশৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা নিশ্চিত কৰাৰ লগতে, আৰু মহ প্ৰতিৰোধী ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰাৰ লগতে আপোনাৰ খাদ্যত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰা খাদ্য সামগ্ৰীও অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো বাঞ্ছনীয়।

Mosquito|Monsoon Diseases: আপোনাৰ চৌপাশৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা নিশ্চিত কৰাৰ লগতে, আৰু মহ প্ৰতিৰোধী ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰাৰ লগতে আপোনাৰ খাদ্যত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰা খাদ্য সামগ্ৰীও অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো বাঞ্ছনীয়।

  • Share this:
বাৰিষা বতৰে ( monsoon season) গৰমৰ পৰা গা জুৰ পেলাই এক সুখদায়ক অনুভূতি আনি দিয়ে। কিন্তু বাৰিষাৰ সময়ত সহজতে হ'ব পৰা ৰোগসমূহৰ বিষয়ে সজাগ হৈ থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ৰোগৰ বাহক হোৱাৰ বাহিৰেও বাৰিষাই আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাও কমায়। আমাৰ দৰেই মহ, মাইট, বেক্টেৰিয়া, ভাইৰাছ, ভেঁকুৰেও বাৰিষা ভাল পায়। ডেংগু আৰু মেলেৰিয়াৰ দৰে ৰোগ সংক্ৰমিত কৰা মহ আৰু মাইটৰ প্ৰজনন ঋতু এই বাৰিষা।

এই বাৰিষা বতৰৰ পৰা আপুনি সাৱধান হ’বলগীয়া পাঁচটা ৰোগৰ ওপৰত চকু ফুৰাওঁ আহক:

ডেংগু (Dengue): ডেংগু বাৰিষাৰ অন্যতম সাধাৰণ ৰোগ। লক্ষণসমূহ মন কৰক, যিবোৰ হ’ল- উচ্চ জ্বৰ, কম প্লেটলেটৰ সংখ্যা, ফোহা আৰু অন্যান্য বিষয়ৰ লগতে অতি সংবেদনশীলতা। নিজকে সুৰক্ষিত কৰিবলৈ মহ ৰোধক ঔষধ আৰু চাইট্ৰনেলাৰ দৰে পোক-পৰুৱা বিকৃতকাৰী উদ্ভিদ ব্যৱহাৰ কৰাটো বাঞ্ছনীয়। গোটেই শৰীৰটো ঢাকিবলৈ সম্পূৰ্ণ হাতৰ কাপোৰ পিন্ধিব লাগে।

চিকুনগুনিয়া (Chikungunya): সাধাৰণতে এয়াৰ কণ্ডিচনাৰ, কুলাৰ, গছ-গছনি, পানীৰ পাইপ আদিৰ স্থবিৰ পানীত জন্ম লোৱা মহৰ ফলত চিকুনগুনিয়া হয়। চিকুংগুনিয়াৰ আটাইতকৈ সাধাৰণ দুটা লক্ষণ হ’ল জ্বৰ আৰু গাঁঠিৰ বিষ। নিশ্চিত কৰক যে আপুনি জমা পানীৰ পৃষ্ঠ বা পাত্ৰবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰি উলিয়াইছে। পোক-পৰুৱা বিকৃতকাৰী ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

মেলেৰিয়া (Malaria): মেলেৰিয়া বাৰিষাৰ সময়ত হোৱা আন এক সাধাৰণ ৰোগ। জ্বৰ, কঁপনি, পেশীৰ বিষ আৰু দুৰ্বলতা আদি কিছুমান সাধাৰণ লক্ষণ। মেলেৰিয়া কেনেকৈ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি? মাত্ৰ চৌপাশ পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখিব লাগিব আৰু পানী জমা কৰি নৰখাটো নিশ্চিত কৰিব লাগিব।

টাইফয়েড (Typhoid): পানীৰ দ্বাৰা হোৱা এটা ৰোগ, টাইফয়েড ৰোগৰ কাৰণ হ’ল অনাময় ব্যৱস্থা। ৰন্ধা বা বেয়া চেনিটেচনত ৰখা খাদ্য আৰু পানী সেৱন কৰিলে টাইফয়েড হয়। জ্বৰ, মূৰৰ বিষ, দুৰ্বলতা, বিষ আৰু ডিঙিৰ বিষ এই বাৰিষা ৰোগৰ লক্ষণ। টাইফয়েডৰ সংক্ৰমণৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ পথৰ খাদ্য খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকক আৰু স্বাস্থ্যসন্মত তৰল খাদ্য খাওক।

ভাইৰেল জ্বৰ (Viral fever): কেৱল বাৰিষা নহয়, ভাইৰেল জ্বৰো গোটেই বছৰজুৰি দেখা যায়। তীব্ৰ জ্বৰ, চৰ্দি, কাহ আদি কিছুমান লক্ষণ। বাৰিষাৰ সময়ত ভাইৰাছ জ্বৰ ৩-৭ দিনলৈকে থাকিব পাৰে, অৱশ্যে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগিব।

আপোনাৰ চৌপাশৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা নিশ্চিত কৰা আৰু মহ প্ৰতিৰোধী ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰাৰ লগতে আপোনাৰ খাদ্যত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰা খাদ্য সামগ্ৰীও অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো বাঞ্ছনীয়।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি