মুখ্যপৃষ্ঠা »খবৰ »স্বাস্থ্য »Benefits of Poha: পুৱাৰ আহাৰত চিৰা খালে কি হয় ? চিৰাই আপোনাৰ শৰীৰক কি ধৰণে লাভবান কৰিব পাৰে ?

Benefits of Poha: পুৱাৰ আহাৰত চিৰা খালে কি হয় ? চিৰাই আপোনাৰ শৰীৰক কি ধৰণে লাভবান কৰিব পাৰে ?

Benefits Of Eating Poha: ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত চিৰা(পোহা) খোৱাটোৱে শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰে যি আপোনাক সক্ৰিয় ৰখাত সহায় কৰে।

Benefits Of Eating Poha: ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত চিৰা(পোহা) খোৱাটোৱে শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰে যি আপোনাক সক্ৰিয় ৰখাত সহায় কৰে।

Benefits Of Eating Poha: ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত চিৰা(পোহা) খোৱাটোৱে শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰে যি আপোনাক সক্ৰিয় ৰখাত সহায় কৰে।

  • Share this:

Benefits Of Eating Poha: যেতিয়া স্বাস্থ্যকৰ আহাৰৰ কথা আহে, ৰাতিপুৱাৰ আহাৰৰ (Morning Breakfast) সকলোৰে বাবে বিশেষ গুৰুত্ব (importatnt) থাকে। এইটোও কোৱা হয় যে ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ পেটেৰে ভৰ্তি কৰিব লাগে। ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত, মানুহে ব্ৰেড-বাটাৰ, পকোৰা, চেণ্ডউইচ, ব্ৰেড ৰোল, অমলেট, কাটলেট খাব বিচাৰে, আৰু কেতিয়াবা ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত পোহা (Poha) অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব বিচাৰে। ৰাতিপুৱাৰ আহাৰৰ বাবে পোহা দৈনিক আধাৰত সপ্তাহত কমেও দুই বা চাৰিবাৰ খাব লাগে। এতিয়া, আপুনি নিশ্চয় ভাবি আছে কিয়? পোহা পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ। ইয়াক খোৱাৰ বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আছে। ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত পোহা কিয় খাব লাগে জানো আহক।


শক্তি পোৱা যায়

ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত পোহা খোৱাটোৱে শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰে যি আপোনাক সক্ৰিয় ৰখাত সহায় কৰে। পোহাত যথেষ্ট পৰিমাণৰ কাৰ্বোহাইড্ৰেট থাকে যি শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰে। ই আপোনাৰ পেটটো দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ভৰ্তি ৰাখে।

আইৰণৰ অভাৱ পূৰণ হয়

ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত পোহা খোৱাটোৱে শৰীৰত আইৰণৰ অভাৱ পূৰ্ণ কৰে। যিসকলৰ শৰীৰত তেজ কম থাকে তেওঁলোকে ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত পোহা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে। দৰাচলতে, পোহাৰ আইৰণৰ গুণাগুণ আছে। যি শৰীৰত ৰক্তহীনতা লগ পোৱাত সহায় কৰে।

ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণ

পোহাত উচ্চ আঁহ আৰু আইৰণ থাকে। ৰক্ত শৰ্কৰা ইয়াৰ গ্ৰহণৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি। পোহা ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলৰ বাবে এটা ভাল ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ হ'ব পাৰে।

গেছ বদহজমৰ কোনো সমস্যা নাই

তৈলাক্ত ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ খালে প্ৰায়ে পাকস্থলী বদহজম হয়। ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত পোহা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে হজম, গেছ আৰু বদহজমৰ দৰে সমস্যা নহয়। একে সময়তে, কোষ্ঠকাঠিন্য হ্ৰাস হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াক খোৱাৰ ফলত পেটত গধুৰতাও নহয়।

সোৱাদৰ সৈতে পুষ্টি

পোহাই সোৱাদৰ সৈতে পুষ্টি হিচাপেও কাম কৰে। পোহাই কম তেল ব্যৱহাৰ কৰে। কিন্তু স্বাস্থ্যকৰ বস্তু যেনে পাচলি, চিনাবাদাম আৰু কাজু-কিচমিচ যথেষ্ট ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যি পোহাৰ পুষ্টিক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।(Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।  নিউজ১৮ অসমে ইয়াক নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)

শেহতীয়া বাতৰি