• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Healthy Lifestyle: নিশা টোপনি নোযোৱাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰৰ গুৰুতৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে, আপুনি তালিকাখন শুনি আচৰিত হ'ব ...

Healthy Lifestyle: নিশা টোপনি নোযোৱাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰৰ গুৰুতৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে, আপুনি তালিকাখন শুনি আচৰিত হ'ব ...

Sleeping : এজন প্ৰাপ্তবয়স্কলোকক দিনে গড়ে ৭ ৰ পৰা ৯ ঘণ্টা টোপনিৰ প্ৰয়োজন হয়, আৰু শিশুৰ বাবে, টোপনিৰ পৰিমাণ হৈছে ১২ ৰ পৰা ১৪ ঘণ্টা।

Sleeping : এজন প্ৰাপ্তবয়স্কলোকক দিনে গড়ে ৭ ৰ পৰা ৯ ঘণ্টা টোপনিৰ প্ৰয়োজন হয়, আৰু শিশুৰ বাবে, টোপনিৰ পৰিমাণ হৈছে ১২ ৰ পৰা ১৪ ঘণ্টা।

Sleeping : এজন প্ৰাপ্তবয়স্কলোকক দিনে গড়ে ৭ ৰ পৰা ৯ ঘণ্টা টোপনিৰ প্ৰয়োজন হয়, আৰু শিশুৰ বাবে, টোপনিৰ পৰিমাণ হৈছে ১২ ৰ পৰা ১৪ ঘণ্টা।

  • Share this:
বহুতো লোকৰ নিশা নিয়মীয়াকৈ টোপনি নোযোৱাৰ সমস্যা হয়। বহুলোকে এই টোপনিৰ সমস্যা সমাধানৰ বাবে টোপনিৰ বড়ি ব্যৱহাৰ কৰে। কিন্তু এটা কথা আপুনি জানে যে টোপনিৰ সময়ত শৰীৰত ৰক্ত সঞ্চালন বেছি হয়। এই কাৰণে, যদি নিশা পৰ্যাপ্ত টোপনি নাথাকে, তেনেহ'লে ৰক্তচাপ বৃদ্ধি কৰাৰ দৰে সমস্যা বৃদ্ধি হ'ব পাৰে, আৰু ই হৃদৰোগৰ দৰে সমস্যা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।
নেচনেল লাইব্ৰেৰী অফ মেডিচিনৰ মতে, একাধিক হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ আঁৰত নিশা টোপনিৰ অভাৱ হ'ব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও টোপনিৰ অভাৱৰ ফলত শৰীৰত কলেষ্টেৰলৰ সমস্যা, হৃদ আক্ৰমণ, মেদবহুলতা, ডায়েবেটিচ বা ডায়েবেটিচ আৰু ষ্ট্ৰোক হ'ব পাৰে।

শেহতীয়াকৈ, বিএলকে-মেক্স চুপাৰ স্পেচিয়েলিটি হস্পিটেলৰ অধ্যক্ষ আৰু কাৰ্ডিঅ'লজী বিভাগৰ মুৰব্বী সুভাষ চন্দ্ৰই এক প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিত কয় যে যিসকলে নিশা সাৰ পাই থাকিবলৈ সমস্যা হয় তেওঁলোকৰ আবেলি ৪ বজাৰ পৰা পুৱা ৮ বজাৰ ভিতৰত হৃদৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। যিসকলৰ অনিয়মীয়া টোপনিৰ চক্ৰ আছে, যিসকলৰ টোপনি কম, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ হৃদযন্ত্ৰৰ স্থিতিৰ বিষয়ে অতিৰিক্ত সাৱধান হ'ব লাগিব। তেওঁ উল্লেখ কৰিছিল যে এজন প্ৰাপ্তবয়স্ক লোকক দিনে গড়ে ৭ ৰ পৰা ৯ ঘণ্টা টোপনিৰ প্ৰয়োজন হয়, আনহাতে শিশুএটাৰ বাবে, টোপনিৰ পৰিমাণ হৈছে ১২ ৰ পৰা ১৪ ঘণ্টা।

ৰাতি ভালদৰে টোপনি যোৱাটো কেনেকৈ সম্ভৱ?
১/ দিনটোৰ কামৰ পিছত ৰাতি কোনো বিশেষ কাম ৰখাৰ চেষ্টা নকৰাই ভাল। শুবলৈ যোৱাৰ আগতে কোনো গধুৰ কাম নকৰিব।
২/ এক নিৰ্দিষ্ট টোপনিৰ নিয়ম অনুসৰণ কৰক। সপ্তাহৰ শেষতো সেই নিৰ্দিষ্ট টোপনিৰ ৰুটিন ভংগ নকৰিব। আপুনি এটা নিৰ্দিষ্ট সময়ত শোৱা আৰু প্ৰতি নিশা এটা নিৰ্দিষ্ট সময়ত সাৰ পোৱাৰ নিয়ম অনুসৰণ কৰিব লাগিব।
৩/ শৰীৰটো স্বাস্থ্যৱান ৰাখিবলৈ ৰাতিপুৱা খোজ কাঢ়িবলৈ যাওঁক।
৪/ একো খোৱা বা খোৱাৰ কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰত শুবলৈ চেষ্টা নকৰাই ভাল। ইয়াৰ বাহিৰে, ৰাতি অত্যাধিক চৰ্বি বা চেনীযুক্ত খাদ্য নাখাব।
৫/ আপুনি নিশা টোপনি যোৱাৰ কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰত সুৰা পান কৰিব নালাগে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি