உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Bathroom Strokeঃ শীতকালত সঘনাই হোৱা বাথৰুম ষ্ট্ৰোকৰ বিষয়ে জানক, এৰাই চলিবলৈ লওক এনেদৰে সাৱধানতা

    Bathroom Strokeঃ শীতকালত সঘনাই হোৱা বাথৰুম ষ্ট্ৰোকৰ বিষয়ে জানক, এৰাই চলিবলৈ লওক এনেদৰে সাৱধানতা

    Bathroom Stroke or Brain Stroke: শীতকালত (Winter), ব্ৰেইন ষ্ট্ৰোকৰ (Brain stroke)ৰ আশংকা যথেষ্ট বৃদ্ধি হয় যাক বাথৰুম ষ্ট্ৰোক বুলিও কোৱা হয়। কিন্তু কেতিয়াবা এনে হয় যে মানুহে এই সমস্যাৰ ভুক্তভোগী হোৱা স্বত্বেও, কিয় এনে ঘটে বুজি নাপায়। গতিকে কেতিয়াবা মানুহে ইয়াৰ লক্ষণবোৰো উপেক্ষা কৰে। এইটো আপোনাৰ বাবে যথেষ্ট বিপদজনক হ'ব পাৰে। গতিকে আপুনি এইটোও জানিব লাগিব যে বাথৰুম ষ্ট্ৰোক (Bathroom stroke) কি আৰু ই কিয় বেছিভাগ গা ধোৱাৰ সময়ত হয়। যাতে আপুনি গা ধোৱাৰ সময়ত কিছু সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব পাৰে।

    Bathroom Stroke or Brain Stroke: শীতকালত (Winter), ব্ৰেইন ষ্ট্ৰোকৰ (Brain stroke)ৰ আশংকা যথেষ্ট বৃদ্ধি হয় যাক বাথৰুম ষ্ট্ৰোক বুলিও কোৱা হয়। কিন্তু কেতিয়াবা এনে হয় যে মানুহে এই সমস্যাৰ ভুক্তভোগী হোৱা স্বত্বেও, কিয় এনে ঘটে বুজি নাপায়। গতিকে কেতিয়াবা মানুহে ইয়াৰ লক্ষণবোৰো উপেক্ষা কৰে। এইটো আপোনাৰ বাবে যথেষ্ট বিপদজনক হ'ব পাৰে। গতিকে আপুনি এইটোও জানিব লাগিব যে বাথৰুম ষ্ট্ৰোক (Bathroom stroke) কি আৰু ই কিয় বেছিভাগ গা ধোৱাৰ সময়ত হয়। যাতে আপুনি গা ধোৱাৰ সময়ত কিছু সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব পাৰে।

    Bathroom Stroke or Brain Stroke: শীতকালত (Winter), ব্ৰেইন ষ্ট্ৰোকৰ (Brain stroke)ৰ আশংকা যথেষ্ট বৃদ্ধি হয় যাক বাথৰুম ষ্ট্ৰোক বুলিও কোৱা হয়। কিন্তু কেতিয়াবা এনে হয় যে মানুহে এই সমস্যাৰ ভুক্তভোগী হোৱা স্বত্বেও, কিয় এনে ঘটে বুজি নাপায়। গতিকে কেতিয়াবা মানুহে ইয়াৰ লক্ষণবোৰো উপেক্ষা কৰে। এইটো আপোনাৰ বাবে যথেষ্ট বিপদজনক হ'ব পাৰে। গতিকে আপুনি এইটোও জানিব লাগিব যে বাথৰুম ষ্ট্ৰোক (Bathroom stroke) কি আৰু ই কিয় বেছিভাগ গা ধোৱাৰ সময়ত হয়। যাতে আপুনি গা ধোৱাৰ সময়ত কিছু সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব পাৰে।

    • Share this:
    আপুনি নিশ্চয় ব্ৰেইন ষ্ট্ৰোক (Brain stroke) বা বাথৰুম ষ্ট্ৰোকৰ বিষয়ে শুনিছে। আপুনি এইটোও জানে যে শীতকালত (Winter) মগজুৰ ষ্ট্ৰোকৰ আশংকা যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়। কিন্তু আপুনি জানেনে যে ব্ৰেইন ষ্ট্ৰোক বা বাথৰুম ষ্ট্ৰোক (Bathroom stroke) কি আৰু ই কিয় বেছিভাগ গা ধোৱাৰ সময়তে হয়?

    যদি আপুনি নাজানে, আমি আজি আপোনাক ইয়াৰ বিষয়ে ক'ম। যাতে আপুনি ইয়াৰ বিষয়ে সঠিক দিশ গম পায় আৰু গা ধোৱাৰ সময়ত আপুনি কিছু সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব পাৰে।

    বাথৰুম ষ্ট্ৰোক বা ব্ৰেইন ষ্ট্ৰোক কি?

    প্ৰথমে আপোনাক জনাও যে ব্ৰেইন ষ্ট্ৰোক কি? দৰাচলতে, শীতকালত যেতিয়া কোনোবাই ঠাণ্ডা পানীৰে গা ধুৱে আৰু পোণপটীয়াকৈ মূৰত ঠাণ্ডা পানী ঢালি দিয়ে তেতিয়া মগজুৰ উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰা এড্ৰেনেল হৰমন দ্ৰুতগতিত মুকলি হয়। ই ৰক্তচাপ যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰে আৰু আপোনাক মগজুৰ ষ্ট্ৰোকৰ প্ৰৱণতা প্ৰদান কৰে। আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যা, মেদবহুলতা, ডায়েবেটিচ আৰু উচ্চ ৰক্তচাপৰ দৰে সমস্যা থাকিলেও আপুনি এই পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে। আহক ইয়াৰ বিষয়ে জানো।

    কেতিয়াবা গা ধোৱাৰ সময়ত কিছু অসহজ অনুভৱ হয় কিন্তু কি হৈছে সেয়া আমি বুজি নাপাওঁ। আপোনাক জনাও যে মগজুৰ ষ্ট্ৰোকৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে শৰীৰৰ এটা অংশত দুৰ্বলতা, মূৰ্চ্ছা যোৱা, হাত-ভৰি জঠৰ হোৱা, মুখমণ্ডল বেকা হৈ পৰা, কথা বুজা আৰু কোৱাত অসুবিধা। একে সময়তে, মস্তিষ্কৰ ষ্ট্ৰোকৰ সময়ত পক্ষাঘাত এক সমস্যা হ'ব পাৰে। যদি গা ধোৱাৰ সময়ত আপুনি এনেকুৱা কিবা অনুভৱ কৰে, আপুনি আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবই লাগে।

    গা ধোৱাৰ সময়ত এজনৰ মস্তিষ্কৰ ষ্ট্ৰোকৰ সমস্যা হ'ব পাৰে। কিন্তু বৃদ্ধসকলৰ বাবে ব্ৰেইন ষ্ট্ৰোকৰ আশংকা বাকীবোৰতকৈ অলপ বেছি। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে বয়স বঢ়াৰ লগে লগে, মগজুৰ কোষবোৰো দুৰ্বল হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত ৰক্তচাপ বেছি হ'লে ধমনীবোৰত তেজ গোট খায়। ইয়াৰ ফলত কেতিয়াবা মস্তিষ্কৰ ৰক্তক্ষৰণ হ'ব পাৰে আৰু মগজুৰ শিৰা ফাটি যাব পাৰে। এই পৰিস্থিতিটো অতি স্পৰ্শকাতৰ আৰু ব্যক্তিজন কোমালৈ গুচি যাব পাৰে।

    গা ধোৱাৰ সময়ত এনে সাৱধানতা ল'ব
    ব্ৰেইন ষ্ট্ৰোকৰ আশংকা এৰাই চলিবলৈ গা ধোৱাৰ সময়ত আপুনি কিছু সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে, আপুনি সদায়ে নিশ্চিত কৰিব লাগে যে শীতকালীন স্নানৰ বাবে ঠাণ্ডা পানী কেতিয়াও ব্যৱহাৰ যাতে নকৰে। যদি আপুনি গৰম পানীৰে গা ধুবলৈ ভাল নাপায়, আপুনি পানী কুহুমীয়া কৰিব লাগিব। একে সময়তে, আপুনি সাৱধান হ'ব লাগে যে গা ধোৱাৰ সময়ত প্ৰথমে মূৰত কেতিয়াও পানী ঢালিব নালাগে। প্ৰথমে আপোনাৰ ভৰিত পানী ঢালি দিয়ক, তাৰ পিছত আঁঠু, পেট আৰু শৰীৰৰ অন্যান্য অংশত অলপ পানী ঢালক, আৰু শেষত মূৰত পানী ব্যৱহাৰ কৰক। যদি আপুনি বাকেট মগৰ সলনি শ্বাৱাৰ ব্যৱহাৰ কৰি আছে। তথাপিও, আপুনি প্ৰথমে মুৰৰ সলনি আপোনাৰ শৰীৰৰ বাকী অংশত পানী ঢলা উচিত। ই আপোনাক যথেষ্ট পৰিমাণে ব্ৰেইন ষ্ট্ৰোক পৰিহাৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

    (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য আৰু তথ্য সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। News18-এ নিজাকৈ নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    First published: