• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Room Heater : ঠাণ্ডাৰ দিনবোৰত অতিমাত্ৰা চলাই আছে ৰুম হিটাৰ? সাৱধান হওক, স্বাস্থ্যৰ ভয়ংকৰ বিপদ হ'ব পাৰে

Room Heater : ঠাণ্ডাৰ দিনবোৰত অতিমাত্ৰা চলাই আছে ৰুম হিটাৰ? সাৱধান হওক, স্বাস্থ্যৰ ভয়ংকৰ বিপদ হ'ব পাৰে

 room heater side effects:  হিটাৰৰ কাম হ'ল কোঠাটোৰ বতাহ গৰম কৰা। দৰাচলতে, বায়ু গৰম কৰাৰ লগতে হিটাৰে ইয়াক শুকান কৰি তোলে

room heater side effects: হিটাৰৰ কাম হ'ল কোঠাটোৰ বতাহ গৰম কৰা। দৰাচলতে, বায়ু গৰম কৰাৰ লগতে হিটাৰে ইয়াক শুকান কৰি তোলে

room heater side effects: হিটাৰৰ কাম হ'ল কোঠাটোৰ বতাহ গৰম কৰা। দৰাচলতে, বায়ু গৰম কৰাৰ লগতে হিটাৰে ইয়াক শুকান কৰি তোলে

  • Share this:

শীত কাল। গতিকে বেছিভাগেই ঠাণ্ডাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ঘৰত ডিচেম্বৰ আৰু জানুৱাৰীত কোঠাত হিটাৰ (Room Heater) ব্যৱহাৰ কৰে। কিছুমানৰ বাবে ই প্ৰায় অভ্যাসতেই পৰিণত হয় যে দিন-ৰাতি হিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰে বা হিটাৰ অবিহনে নাথাকে। এইক্ষেত্ৰত যদি আপুনি অনবৰতে হিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰে, তেন্তে ইয়াৰ ক্ষতি (Side Effects) আৰু ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সাৱধানতাৰ বিষয়ে আগতীয়াকৈ জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।


দৰাচলতে, বজাৰত বহু প্ৰকাৰৰ হিটাৰ উপলব্ধ আছে আৰু ইয়াৰ উপযোগিতাও পৃথক। লোৰ ৰড থকা হিটাৰৰ পৰা গৰম বায়ু নিক্ষেপ কৰা ব্ল'ৱাৰ বা অইল হিটাৰলৈকে, এই সকলোবোৰে বেলেগ ধৰণে কাম কৰে। কিন্তু এই সকলো হিটাৰৰ কাম হ'ল কোঠাটোৰ বতাহ গৰম কৰা। দৰাচলতে, বায়ু গৰম কৰাৰ লগতে হিটাৰে ইয়াক শুকান কৰি তোলে, যি আমাৰ স্বাস্থ্য (Health Problems) বিভিন্ন ধৰণে ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰে।


হিটাৰ এটা চলালে এই সমস্যাবোৰ হ'ব পাৰে


১. কঞ্জাক্টিভাইটিছ (Conjunctivitis)


আমাৰ চকুবোৰ শৰীৰৰ আটাইতকৈ সংবেদনশীল অংশ, সেয়েহে চকুবোৰক বিশেষ যত্নৰ প্ৰয়োজন। স্বাস্থ্যৱান হৈ থকাৰ বাবে চকুবোৰ প্ৰতিটো সময়ত সজল হৈ থকাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কিন্তু যেতিয়া ঘৰত হিটাৰ দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, বতাহ খহটা হোৱাৰ বাবে চকুবোৰো শুকাবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত কেৱল চকু জ্বলা-পোৰা কৰাই নহয়, সংক্ৰমণৰ আশংকাও থাকে। সঘনাই চকু স্পৰ্শ কৰিলেও কঞ্জাক্টিভাইটিছ হ'ব পাৰে।


২. ছালত সংক্ৰমণ (Skin Infection)
বায়ুৰ পৰা আৰ্দ্ৰতা নাইকিয়া হোৱাৰ ফলত ছালৰ পৰা আৰ্দ্ৰতা নাইকিয়া হয় আৰু ছালখন খহটা হয়। যদি আপোনাৰ ছাল ইতিমধ্যে শুকান বা সংবেদনশীল হয়, তেন্তে আপোনাৰ ছাল ফাটিব পাৰে। ছাল ফাটিলে সংক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়।


৩. হাপানি (Asthma)


যদি আপোনাৰ হাপানি, শ্বাসতন্ত্ৰৰ এলাৰ্জি বা শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ কোনো ৰোগ আছে, আপুনি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে নিৰন্তৰ হিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰা উচিত নহয়। হিটাৰে কেৱল বায়ু শুকাই নিদিয়ে, বহুতো হিটাৰে ক্ষতিকাৰক গেছো আঁতৰ কৰে। শুকান বতাহৰ বাবে ডিঙি শুকাই যায় আৰু কাহ হ'ব কৰে। শুকান বায়ুৰ ফলত নাকত জ্বলা-পোৰা হয়, হাঁওফাঁও শুষ্ক হয় আৰু খজুৱতি হয়।


হিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে এই দিশবোৰৰ ওপৰত মনোযোগ দিয়ক


-যদি আপুনি হিটাৰ ক্ৰয় কৰিব বিচাৰি আছে, তেন্তে আপুনি Oil হিটাৰ এটা লোৱা ভাল। ই সমান উষ্ণতাৰে বায়ু গৰম কৰে।


- কেতিয়াও গোটেই ৰাতি হিটাৰ নচলাব। যদি আপুনি হিটাৰ এটা চলাব লগা হয়, শোৱাৰ ১ৰ পৰা ২ ঘণ্টা আগতে চলাই কোঠাটো গৰম কৰিব আৰু শুবলৈ যোৱাৰ আগতে বন্ধ কৰিব।


- হিটাৰৰ ওচৰত পানীৰে ভৰা পাত্ৰ ৰাখক। ই বায়ুত আৰ্দ্ৰতা বজাই ৰখাত সহায় কৰে।


-আপোনাৰ ছাল ভালদৰে ময়শ্চাৰাইজ কৰক। যদি চকুত কোনো সমস্যা আছে, লগে লগে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।


- যদি আপোনাৰ হাপানি বা হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যা আছে তেন্তে অতি কমকৈ হিটাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব।


Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese

Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি