মুখ্যপৃষ্ঠা »খবৰ »স্বাস্থ্য »Ideal Age for Pregnancy: আছে নেকি গৰ্ভধাৰণৰ আদৰ্শ বয়স? জানক কি কয় আয়ুৰ্বেদিক স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞই?

Ideal Age for Pregnancy: আছে নেকি গৰ্ভধাৰণৰ আদৰ্শ বয়স? জানক কি কয় আয়ুৰ্বেদিক স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞই?

Ideal Age for Pregnancy: সন্তান পৰিকল্পনা কৰাৰ আগতে মাতৃগৰাকী শাৰীৰিক আৰু মানসিকভাৱে সুস্থ হোৱা উচিত। মানসিক চাপৰ পৰাও আঁতৰি থাকিব লাগে। ইয়াৰ ফলত মাতৃত্বৰ যাত্ৰা যথেষ্ট ভাল আৰু মসৃণ হ’ব।

Ideal Age for Pregnancy: সন্তান পৰিকল্পনা কৰাৰ আগতে মাতৃগৰাকী শাৰীৰিক আৰু মানসিকভাৱে সুস্থ হোৱা উচিত। মানসিক চাপৰ পৰাও আঁতৰি থাকিব লাগে। ইয়াৰ ফলত মাতৃত্বৰ যাত্ৰা যথেষ্ট ভাল আৰু মসৃণ হ’ব।

Ideal Age for Pregnancy: সন্তান পৰিকল্পনা কৰাৰ আগতে মাতৃগৰাকী শাৰীৰিক আৰু মানসিকভাৱে সুস্থ হোৱা উচিত। মানসিক চাপৰ পৰাও আঁতৰি থাকিব লাগে। ইয়াৰ ফলত মাতৃত্বৰ যাত্ৰা যথেষ্ট ভাল আৰু মসৃণ হ’ব।

  • Share this:
গৰ্ভাৱস্থা জীৱনৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত। সকলো দিশ বিবেচনা কৰি শিশুটিক পৃথিৱীৰ পোহৰ দেখুৱাবলৈ পৰিকল্পনা কৰিব লাগে। বহুতে পৰামৰ্শ দিয়ে যে আপুনি বয়স থাকোতেই সন্তান জন্ম দিব লাগে। কিন্তু সন্তান জন্ম দিয়াৰ বাবে কোনো আদৰ্শ বয়স আছে নেকি? সেই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিছে আয়ুৰ্বেদিক স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ ৰেশমাই

তেওঁৰ মতে, সন্তানৰ পৰিকল্পনা বা সন্তান জন্ম দিয়াৰ বাবে আদৰ্শ বয়স হৈছে ২১ বছৰৰ পৰা ৩৫ বছৰ। কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে এগৰাকী মহিলাই ৩৫ বছৰ বয়সৰ পিছত গৰ্ভধাৰণ কৰিব নোৱাৰে। পৰিসংখ্যা চালে বুজিব পাৰি যে আজিকালি বহু মহিলাই ৩৫ বছৰ বয়সৰ পিছত সন্তান জন্ম দিয়াৰ পৰিকল্পনা কৰে। কিন্তু সেই ক্ষেত্ৰত মাতৃত্বৰ যাত্ৰা সহজ নহয়।

Dr Reshma M A, Ayurvedic Gynaecologist, Ayurgynae fertility center, BTM layout, Bengaluru
Dr Reshma, M A, Ayurvedic Gynaecologist, Ayurgynae fertility center, BTM layout, Bengaluru

আচলতে স্বামী-স্ত্ৰীৰ বয়স বৃদ্ধিৰ লগে লগে মানসিক চাপ আৰু উত্তেজনাও বাঢ়ি যায়। আৰু কেইমাহমানৰ ভিতৰত কোনো ইতিবাচক ফলাফল নথকাৰ বাবে তেওঁলোক অধিক চিন্তিত হৈ পৰিব পাৰে। আন কোনো বিকল্প নোহোৱাৰ বাবে তেওঁ কৃত্ৰিম প্ৰজনন চিকিৎসাৰ পথ বাছি ল’বলৈ বাধ্য হৈছিল। ইয়াৰ ভিতৰত ফলিকিউলাৰ স্টিমুলেচন, ইন্ট্রাইউটেৰাইন ইনচেমিনেচন, ইন-ভিট্রো ফার্টিলাইজেচন ইত্যাদি।


আৰু পঢ়ক: ৩০ বছৰৰ ওপৰৰ মহিলাসকলে এই ৫টা পৰীক্ষা কৰাটো অতি প্ৰয়োজন


৩৫ বছৰ বয়সৰ পিছত সন্তান জন্ম দিয়াৰ আন এটা সমস্যা আছে। সেয়া হ’ল প্ৰজনন সূচকাংক। আচলতে মহিলাৰ বয়স বৃদ্ধিৰ লগে লগে ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ বাবে উপলব্ধ ফোলিকলৰ সংখ্যা কমি যায়। ইয়াৰ ফলত সঠিক ডিম্বাণু নিঃসৰণ নহয় আৰু ডিম্বাণুৰ গুণাগুণ হ্ৰাস পায়। ফলত মহিলাৰ হৰম’ন পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে উৎপাদন নহয়। ইয়াৰ ফলত জৰায়ুৰ আৱৰণত আৰু অধিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়।

বেছি বয়সত সন্তান জন্ম দিলে অধিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। তাৰ ভিতৰত ত্ৰিমাসিকৰ আৰম্ভণিতে গৰ্ভপাত, গৰ্ভাৱস্থা আৰু উচ্চ ৰক্তচাপ, মধুমেহ, ভ্ৰুণৰ ওজন কম হোৱা, বৃদ্ধিৰ মন্থৰতা, ক্ৰম’জম আৰু জন্মগত সমস্যা, অকাল জন্ম, জন্মৰ সময়ত বিপদ আদি।

এই সকলোবোৰ কথা মনত ৰাখি পৰামৰ্শ দিয়া হয় যে দম্পতীয়ে ২৫ৰ পৰা ৩০ বছৰৰ ভিতৰতে সন্তান পৰিকল্পনা আৰম্ভ কৰিব লাগে। কিন্তু পৰিকল্পনা কৰাৰ আগতে শাৰীৰিক আৰু মানসিকভাৱে সুস্থ হোৱা উচিত। মানসিক চাপৰ পৰাও আঁতৰি থাকিব লাগে। ইয়াৰ ফলত মাতৃত্বৰ যাত্ৰা বহুত ভাল আৰু মসৃণ হ’ব।

শেহতীয়া বাতৰি