• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Corona ৰ চিকিৎসাত নহৰু কাৰ্যকৰী নেকি ? ইয়াৰ লাভালাভবোৰ কি জানি লওক...

Corona ৰ চিকিৎসাত নহৰু কাৰ্যকৰী নেকি ? ইয়াৰ লাভালাভবোৰ কি জানি লওক...

Image/Shutterstock

Image/Shutterstock

Garlic Effective in Corona Treatment : বিশ্বজুৰি বিজ্ঞানীসকলে তেওঁলোকৰ নিজৰ স্তৰত ক'ৰোনা ভাইৰাছ  চিকিৎসাত নিয়োজিত হৈ আছে। হিন্দুস্তান বাতৰি কাকতৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলে ক'ৰোনাৰ চিকিৎসাৰ বাবে নহৰুৰ নিষ্কাশন (Garlic Extracts) অধ্যয়ন কৰি আছে।

  • Share this:
Garlic Effective in Corona Treatment : বিশ্বজুৰি বিজ্ঞানীসকলে তেওঁলোকৰ নিজৰ স্তৰত ক'ৰোনা ভাইৰাছ  চিকিৎসাত নিয়োজিত হৈ আছে। পৃথিৱীৰ বহুতো দেশত, বিভিন্ন প্ৰাকৃতিক উপাদানৰ জৰিয়তে ইয়াৰ চিকিৎসা কৰাৰ উপায় বিচাৰি পোৱা গৈছে। হিন্দুস্তান বাতৰি কাকতৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলে ক'ৰোনাৰ চিকিৎসাৰ বাবে নহৰুৰ নিষ্কাশন (Garlic Extracts) অধ্যয়ন কৰি আছে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, মোহালিৰ উদ্ভাৱনী আৰু প্ৰয়োগজৈৱ প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কেন্দ্ৰ আৰু ফৰিদাবাদৰ আঞ্চলিক জৈৱ প্ৰযুক্তি কেন্দ্ৰৰ বিজ্ঞানীসকলে এচিই২ প্ৰ'টিনৰ সম্ভাৱ্য ইনহিবিটৰ হিচাপে নহৰু তেলৰ ব্যৱহাৰৰ ওপৰত গৱেষণা কৰি আছে।

প্ৰতিবেদনঅনুসৰি, এচি২ ৰিচেপ্টৰে মানৱ কোষত ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ প্ৰৱেশ দ্বাৰ আৰু ভাইৰাছৰ ভিতৰত থকা এমিনো এচিড হিচাপে কাম কৰে। জাৰ্নেল চাৰ্কুলেচনত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়ন অনুসৰি, কোভিড-19 ভাইৰাছে ধমনী বা যোগাযোগ প্ৰণালী (সংবহন প্ৰণালী)ক লক্ষ্য কৰে। ইয়াৰ এছ প্ৰ'টিনে, যি মুকুট সৃষ্টি কৰে, এচি2 ৰিচেপ্টৰ আক্ৰমণ কৰে, কোষটোৰ মাইটোকণ্ড্ৰিয়া ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে, যি শক্তি উৎপাদন কৰে।

জৈৱ প্ৰযুক্তি বিভাগৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই কয় যে নহৰু তেলৰ জৈৱিক কাৰ্যকলাপ আৰু গুণগত গাঁথনি সম্পৰ্কে বিশ্লেষণ কৰা হৈছে। এই অধ্যয়নটোৱে কোভিড-19-ৰ চিকিৎসাত নহৰু তেলৰ লাভালাভবোৰ আলোকপাত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। তেওঁ আৰু বৰ্ণনা কৰিছিল যে ইয়াক কেইবাটাও মাপকাঠিৰ ওপৰত অধ্যয়ন কৰা হৈছিল।

প্ৰতিবেদন অনুসৰি, মোহালি চেণ্টাৰ অৱ ইনোভেটিভ এণ্ড এপ্লাইড বায়োপ্ৰচেছিংৰ এগৰাকী বিজ্ঞানী সুচেতা খুব্বাৰে কৈছিল যে নহৰুত থকা অৰ্গেনোছালফাৰ আৰু ফ্লেভোনইড যৌগবোৰে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। দৈনিক আহাৰত নহৰু আৰু ইয়াৰ সামগ্ৰী খোৱাটোৱে ৰোগটোৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহৃত মুখ্য ঔষধৰ ফলত পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আৰু বিষাক্ততা হ্ৰাস কৰিব পাৰে, তেওঁ কয়।

ফলাফল অনুসৰি, নহৰু তেল হৈছে এক মূল্যৱান প্ৰাকৃতিক এণ্টিভাইৰাছ উৎস, যি হিউম শৰীৰত ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ আক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰাত অৰিহণা যোগায়, বিজ্ঞানীসকলে ব্যাখ্যা কৰে। ইউকে আৰু চীনতো একে ধৰণৰ অধ্যয়ন কৰা হৈছে।

আয়ুৰ্বেদ চিকিৎসকে দাবী কৰে

*আয়ুৰ্বেদ চিকিৎসকসকলে দাবী কৰে যে ভাইৰাছ আৰু বেক্টেৰিয়াৰ বিৰুদ্ধে নহৰু হৈছে আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী প্ৰাকৃতিক এণ্টিবায়টিক।
*উচ্চ বিপি নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায়ক
*সাধাৰণ চৰ্দি ইনফ্লুৱেঞ্জাৰ বিপৰীতে পৰম্পৰাগত ঔষধৰ প্ৰেছক্ৰিপশ্বনতো নহৰু ব্যৱহাৰ কৰা হয়।
*নহৰু তেলত অৰ্গোছালফাৰ যৌগ থাকে, যি শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, এণ্টিবেক্টেৰিয়েল, এণ্টিফাংগাল, কৰ্কট ৰোধী আৰু এণ্টি-মাইক্ৰোবাইল গুণাগুণ প্ৰদৰ্শন কৰে।
*২০০৬ চনৰ এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে কেঁচা নহৰুৱে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, লগতে এথেৰোস্ক্লেৰোচিছৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।
*নিয়মীয়াকৈ নহৰু গ্ৰহণে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

*নহৰু ভিটামিন বি৬ আৰু চিৰ এটা ভাল উৎস। ভিটামিন বি৬ কাৰ্বোহাইড্ৰেট বিপাকত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। ভিটামিন চি-য়ে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ বজাই ৰখাতো এক ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে।

অত্যাধিক নহৰু খোৱাৰ বহুতো অসুবিধা

*ৰক্তক্ষৰণৰ আশংকা
*নহৰুক প্ৰাকৃতিকভাৱে তেজ পাতল বুলি গণ্য কৰা হয়, সেয়েহে যদি ইয়াক অধিক পৰিমাণে সেৱন কৰা হয়, একে সময়তে ভাৰ্ফ্ৰিন, এচপিৰিনৰ দৰে ঔষধ গ্ৰহণ নকৰিব। কিয়নো, ই আপোনাৰ তেজ পাতল কৰিব পাৰে আৰু ই আপোনাৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে।
*বমি আৰু ওকালি অহাৰ কাৰণ
*আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় কৰ্কট প্ৰতিষ্ঠানৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, খালী পেটত নহৰু সেৱন কৰিলে ওকালি অহা, বমি আৰু বুকুজ্বলাৰ দৰে সমস্যা হ'ব পাৰে। দৰাচলতে, নহৰুত কিছুমান যৌগ থাকে, যাৰ ফলত এচিডিটি হ'ব পাৰে।
*যকৃতৰ বাবে বিপদজনক
*কেইবাটাও অধ্যয়ন অনুসৰি, নহৰুত এলিচিন নামৰ এক যৌগ থাকে, যি অত্যাধিক সেৱন কৰি যকৃতৰ বিষক্ৰিয়া সৃষ্টি কৰিব পাৰে।
*গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে আৰু কেচুৱাক গাখীৰ খুওৱা মহিলাসকলে নহৰু খোৱা পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
Published by:Kokil Sarma
First published: