মুখ্যপৃষ্ঠা »খবৰ »স্বাস্থ্য »Heart Attackৰ আশংকা থকাৰ কথা ৩ বছৰ আগতেই গম পাব ! বিজ্ঞানীসকলে আৱিষ্কাৰ কৰিছে বিশেষ কৌশল ...

Heart Attackৰ আশংকা থকাৰ কথা ৩ বছৰ আগতেই গম পাব ! বিজ্ঞানীসকলে আৱিষ্কাৰ কৰিছে বিশেষ কৌশল ...

যদি আপুনি ৩ বছৰ আগতে হৃদ আক্ৰমণ (Heart Attack Research) আশংকাৰ বিষয়ে জানে ? হয়, এতিয়া বিজ্ঞানীসকলে তেওঁলোকৰ নতুন গৱেষণাত একে ধৰণৰ দাবী কৰিছে, যি মাত্ৰ ৩ বছৰ আগতে হৃদ আক্ৰমণৰ আশংকাৰ বিষয়ে জানিব পাৰিব।

যদি আপুনি ৩ বছৰ আগতে হৃদ আক্ৰমণ (Heart Attack Research) আশংকাৰ বিষয়ে জানে ? হয়, এতিয়া বিজ্ঞানীসকলে তেওঁলোকৰ নতুন গৱেষণাত একে ধৰণৰ দাবী কৰিছে, যি মাত্ৰ ৩ বছৰ আগতে হৃদ আক্ৰমণৰ আশংকাৰ বিষয়ে জানিব পাৰিব।

  • Share this:
আজিকালি দেশ আৰু বিশ্বত অসাৱধান ৰুটিন আৰু অৱনতি হোৱা আহাৰৰ বাবে বহু সংখ্যক লোক হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈছে। এনে পৰিস্থিতিত, কেতিয়াবা লোকৰ হাৰ্ট এটাকৰ (Heart Attack) আশংকা থাকে। কিন্তু চিন্তা কৰক যদি আপুনি ৩ বছৰ আগতে হৃদ আক্ৰমণ (Heart Attack Research) আশংকাৰ বিষয়ে জানে ? হয়, এতিয়া বিজ্ঞানীসকলে তেওঁলোকৰ নতুন গৱেষণাত একে ধৰণৰ দাবী কৰিছে, যি মাত্ৰ ৩ বছৰ আগতে হৃদ আক্ৰমণৰ আশংকাৰ বিষয়ে জানিব পাৰিব। ই মৃত্যুৰোধ কৰিব পাৰে।

বিজ্ঞানীসকলৰ এই আৱিষ্কাৰে সময়মতে নিৰীক্ষণ আৰু প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী ঔষধৰ জৰিয়তে লাখ লাখ লোকৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিব পাৰে। দৰাচলতে, বিজ্ঞানীসকলে আগতে হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হোৱা ৰোগীসকলৰ চি-প্ৰতিক্ৰিয়াশীল প্ৰ'টিন পৰীক্ষা কৰিছিল। এই প্ৰ'টিনবোৰে ৰোগৰ বৰ্ধিত বিপদাশংকাৰ বিষয়ে বহু কথা কয়। ট্ৰোপনিন নামৰ এটা প্ৰ'টিনৰ মানক পৰীক্ষাও কৰিছিল। হৃদযন্ত্ৰৰ ক্ষতিৰ সময়ত এই প্ৰ'টিন তেজৰ পৰা ওলাই আহে।

প্ৰতিবেদনঅনুসৰি, ইউ.কে.-ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য প্ৰণালীৰ প্ৰায় আঢ়ৈ লাখ ৰোগী, যাৰ চি.আৰ.পি.-ৰ স্তৰ উন্নত কৰা হৈছে আৰু ট্ৰোপনিনৰ বাবে ইতিবাচক পৰীক্ষা কৰা হৈছে। তেওঁলোকৰ তিনি বছৰত মৃত্যু হোৱাৰ সম্ভাৱনা ৩৫% অধিক আছিল। লণ্ডনৰ ইম্পেৰিয়েল কলেজৰ ড০ ৰামজী খামিজে এই তথ্য দিছে। তেওঁ কৈছিল যে এই পৰীক্ষাৰ আৱিষ্কাৰ এনে এটা সময়ত আহিছে যেতিয়া ইয়াৰ বিপদ আন পৰীক্ষাতকৈ অধিক অসুৰক্ষিত লোকৰ ক্ষেত্ৰত চিনাক্ত কৰা হৈছে।

অধ্যয়নটোৰ বাবে পুঁজি যোগান ধৰা ব্ৰিটিছ হাৰ্ট ফাউণ্ডেশ্যনৰ অধ্যাপক জেমছ লেপাৰে এইদৰে কৈছে: "চিকিৎসকসকলৰ চিকিৎসা কিটত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লগা এইটো এটা মূল্যৱান সঁজুলি। একে সময়তে, এক অধ্যয়নত এইটোও দাবী কৰা হৈছে যে যদি এজন ব্যক্তি দিনে প্ৰায় চাৰি ঘণ্টা সক্ৰিয় থাকে, তেন্তে তেওঁৰ হৃদৰোগৰ আশংকা ৪৩ শতাংশ হ্ৰাস হয়।

শেহতীয়া বাতৰি