• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Low Ovarian Reserve: গৰ্ভধাৰণৰ সমস্যা? ইয়াৰ বাবে দায়ী হ'ব পাৰে ল' অভেৰিয়ান ৰিজাৰ্ভ

Low Ovarian Reserve: গৰ্ভধাৰণৰ সমস্যা? ইয়াৰ বাবে দায়ী হ'ব পাৰে ল' অভেৰিয়ান ৰিজাৰ্ভ

গৰ্ভধাৰণৰ সমস্যা

গৰ্ভধাৰণৰ সমস্যা

আচলতে বয়স আৰু পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ লগে লগেহে এই হৰম’ন কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে। বয়সৰ উপৰিও মদ্যপান আৰু ধূমপানে AMH ৰ মাত্ৰাত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়। যাৰ ফলত ডিম্বাশয়ত বিভিন্ন অস্বাভাৱিকতা দেখা যায়।

  • Share this:
এগৰাকী কন্যা সন্তান জন্ম হ’লে তাইৰ ডিম্বাশয়ত প্ৰায় ৬০ লাখ ডিম্বাণু থাকে। কিন্তু সেই ছোৱালীজনী যেতিয়া যৌৱনকালৰ সীমাত উপনীত হয়, তেতিয়া সেই ডিম্বাণুৰ সংখ্যা বহু পৰিমাণে হ্ৰাস পায়। আচলতে ছোৱালী এজনীৰ ডিম্বাশয়ত উপস্থিত থকা ডিম্বাণুৰ পৰিমাণ আৰু গুণগত মানক অভাৰিয়ান ৰিজাৰ্ভ বোলা হয়। আৰু ইয়াৰ ফলত মূলতঃ ছোৱালীৰ প্ৰজনন ক্ষমতা গঢ় লৈ উঠে। যদি এই ডিম্বাশয়বোৰত ডিম্বাণু কম আৰু নিম্নমানৰ হয় তেন্তে গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে কমি যায়।

বায়ু প্ৰদূষণৰ কণাবোৰে মহিলাৰ ডিম্বাশয়ৰ সংৰক্ষণ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। এন্টি-মুলেৰিয়ান হৰম’ন (AMH) ডিম্বাশয়ৰ সংৰক্ষণৰ সূচক। আচলতে বয়স আৰু পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ লগে লগেহে এই হৰম’ন কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে। বয়সৰ উপৰিও মদ্যপান আৰু ধূমপানে AMH ৰ মাত্ৰাত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়। যাৰ ফলত ডিম্বাশয়ত বিভিন্ন অস্বাভাৱিকতা দেখা যায়। ইয়াৰে এটা হ’ল ফ্ৰেজিল এক্স চিনড্ৰম। ইয়াৰ উপৰিও ডিম্বাশয়ৰ সংৰক্ষণ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

ল' অভেৰিয়ান ৰিজাৰ্ভ (Low Ovarian Reserve) হোৱাৰ লক্ষণসমূহঃ

মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত এই সমস্যাৰ কোনো লক্ষণ দেখা নাযায়। বেবীছুন ফাৰ্টিলিটি আৰু আইভিএফ চেণ্টাৰৰ সঞ্চালক (বেবীছুন ফাৰ্টিলিটি আৰু আইভিএফ চেণ্টাৰ) ডাঃ জ্যোতি বালিয়ে কয়, “কিছুমান মহিলাৰ ঋতুচক্ৰ কম হ’ব পাৰে, অৰ্থাৎ ২৮ৰ পৰা ২৫ দিন”। কিন্তু বেছিভাগ মহিলাই ৰোগ নিৰ্ণয় আৰু পৰীক্ষাৰ পিছত Diminished Ovarian Reserve ৰোগত আক্ৰান্ত হয়।

চল্লিশ বছৰৰ তলৰ মহিলাৰ ক্ষেত্ৰতো ডিম্বাশয়ৰ সংৰক্ষণ কম হ’ব পাৰে। আৰু ই হয়তো ক্ৰম’জমৰ অস্বাভাৱিকতাৰ বাবে অথবা কোনোধৰণৰ ৰেডিয়চন, কেমো, শ্বক থেৰাপি আদিৰ বাবেই হয়। অমৰ শক্তি ক্লিনিক (আমাৰ শক্তি ক্লিনিক) স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ প্ৰিয়ংকা শৰ্মাই কয়, ‘প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ শৰীৰত লক্ষণ আৰু ইয়াৰ জটিলতা বেলেগ বেলেগ। সাধাৰণতে যিসকল টাইপ এ (Type A) হয়, তেওঁলোকৰ লক্ষণ যেনে এজিটেচন, অনিদ্ৰা, ক্লিনিকেল ডিপ্ৰেছন আদি বেছিকৈ দেখা যায়। গতিকে মোৰ পৰামৰ্শ হ’ল ৪০ বছৰ বয়স পোৱাৰ পিছত বছৰত অন্ততঃ এবাৰ স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞৰ পৰীক্ষা কৰাব লাগে। তাৰ বাহিৰেও যোগ আৰু ধ্যানো আৱশ্যক।”

ডাঃ শৰ্মাই লগতে কৈছে যে কেতিয়াবা পঞ্চল্লিশ বছৰমান বয়সৰ মহিলাৰ লক্ষণ যেনে হট ফ্লেছ, হট ফ্লাছ, হাত-ভৰি জ্বলা-পোৰা, কাণ জ্বলা-পোৰা আদি দেখা যায়। ঋতুচক্ৰও পলম হয়, বা বন্ধ হয়, আৰু প্ৰবাহ কমি যায়। আৰু এই লক্ষণসমূহৰ আবিৰ্ভাৱ মানে ৰজোনিবৃত্তিৰ পৰ্যায় ক্ৰমান্বয়ে ওচৰ চাপি আহিছে। যিটো অতি স্বাভাৱিক। আৰু ই কম ডিম্বাশয়ৰ সংৰক্ষিত ঠাইডোখৰ সকলো সময়তে নিৰীক্ষণ কৰা উচিত।

আকৌ ডাঃ জ্যোতি বালিৰ মতে, ইন-ভিট্ৰ’ ফাৰ্টিলাইজেচন বা আইভিএফ আৰু ডিএইচইএএছৰ সৈতে হৰম’ন পৰিপূৰক হিচাপে ডিম্বাশয়ৰ সংৰক্ষণ হ্ৰাস পোৱা মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট ইতিবাচক ফলাফল দিব পাৰে আৰু এই ৰোগত আক্ৰান্ত এগৰাকী মহিলাই ভৱিষ্যতে গৰ্ভধাৰণৰ বাবে আনক ডিম্বাণু দান কৰিব পাৰে বা নিজে মাতৃ হ’ব বিচাৰিলে ডিম্বাণুবোৰ ৰক্ষা কৰিব পাৰে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি