உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Lifestyle : চুলিৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ছেম্পু দিলেই হ'ব নে তেল দিয়াটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ, চুলিৰ বাবে কেতবোৰ ঘৰুৱা প্ৰয়োজনীয় টিপছ

    Lifestyle : চুলিৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ছেম্পু দিলেই হ'ব নে তেল দিয়াটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ, চুলিৰ বাবে কেতবোৰ ঘৰুৱা প্ৰয়োজনীয় টিপছ

     বহুক্ষেত্ৰত দেখা যায় যে তেওঁলোকে নিয়মীয়াকৈ চেম্পু কৰে, কিন্তু চুলিত তেল নিদিয়ে, ই কিমান সমীচীন?

    বহুক্ষেত্ৰত দেখা যায় যে তেওঁলোকে নিয়মীয়াকৈ চেম্পু কৰে, কিন্তু চুলিত তেল নিদিয়ে, ই কিমান সমীচীন?

    বহুক্ষেত্ৰত দেখা যায় যে তেওঁলোকে নিয়মীয়াকৈ চেম্পু কৰে, কিন্তু চুলিত তেল নিদিয়ে, ই কিমান সমীচীন?

    • Share this:
    মূৰটো চুলিৰে ভৰি আছে। বহুতো মানুহৰে তেওঁলোকৰ সন্তান নিৰ্বিশেষে এতিয়া দীঘল চুলি ৰখাৰ বাবে এটা ষ্টাইল ষ্টেটমেণ্ট আছে। এই পৰিস্থিতিত চুলিৰ যত্নৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু অধিক। যিহেতু বায়ুত প্ৰদূষণ বৃদ্ধি পাইছে, গড় স্বাস্থ্য মানো যথেষ্ট হ্ৰাস পাইছে। গতিকে এতিয়া বহুতো লোক সৰুৰে পৰা চুলি সৰাৰ দৰে সমস্যাত ভুগি আছে (hair loss since childhood)।

    আপোনাৰ চুলিৰ কিমান যত্ন ল'ব লাগে, আপোনাৰ চুলিত নিয়মীয়াকৈ তেল দিয়াটো কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ? নে আপুনি ছেম্পু কৰিব লাগিব- এই সকলোবোৰ দিশৰে আছে কিছু নিয়ম।    

    প্ৰথমতে, আমি এই আৰ্দ্ৰ, মৌচুমী প্ৰভাৱিত এলেকাত বাস কৰা সমস্যাবোৰৰ ভিতৰত এটা হ'ল অত্যধিক ঘাম ওলোৱা। ধূলি আৰু লেতেৰা পদাৰ্থ সেই ঘামত আবদ্ধ হৈ পৰে। ফলস্বৰূপে, চুলি সৰা লাহে লাহে অজ্ঞাতভাৱে হয় । চুলিৰ গুৰি তেতিয়া সঠিক পৰিমাণে পুষ্টিপ্ৰাপ্ত নহয়। চুলি পাতল হৈ পৰে। ই চুলি সৰাৰ সমস্যা বৃদ্ধি কৰে।  সেয়েহে আপোনাৰ চুলি নিয়মীয়াকৈ পৰিষ্কাৰ কৰা প্ৰয়োজন (Hair needs to be cleaned regularly)।

    বহুক্ষেত্ৰত দেখা যায় যে তেওঁলোকে নিয়মীয়াকৈ ছেম্পু কৰে, কিন্তু চুলিত তেল নিদিয়ে। মনত ৰাখিব যিদৰে ছালৰ যত্ন লোৱাৰ বাবে দুটা বস্তু অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, এটা পৰিষ্কাৰ কৰা আৰু আনটো ময়েশ্চাৰাইজিং, চুলিৰ ক্ষেত্ৰতো একেই। সেই দৃষ্টিকোণৰ পৰা চুলিবোৰ কেৱল ছেম্পুৰে পৰিষ্কাৰ কৰিব নালাগে, কিন্তু চুলিবোৰ আৰ্দ্ৰ কৰিব লাগে। আৰু সেয়েহে তেল দিয়া, কণ্ডিচনাৰ ব্যৱহাৰ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

    বহু লোকে ক'ব যে যেতিয়া চুলিবোৰ তেলৰ সৈতে ওলাই আহে, চুলি অধিক আঠালগা হৈ পৰে ফলত  ই ওলাই যায়। এইক্ষেত্ৰত তেল ব্যৱহাৰ কৰাটো অস্বস্তিকৰ । মনত ৰাখিব, যদি প্ৰয়োজন হয়  চুলিবোৰ ঘৰত বন্ধৰ দিনত ৰাতি ভালদৰে তেল দি ৰাখিব। গোটেই ৰাতি তেল ৰাখিব। পিছদিনা ছেম্পু কৰক। চুলিৰ পুষ্টি থাকিব আৰু ষ্টাইলো থাকিব।
    Published by:Gautam Barman
    First published: