உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • শীতকালত নখৰ ওচৰৰ ছাল এৰাই বাৰে বাৰে আমনি কৰে নেকি? এই ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰক

    শীতকালত নখৰ ওচৰৰ ছাল এৰাই বাৰে বাৰে আমনি কৰে নেকি? এই ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰক

    নখৰ ওচৰৰ ছাল এৰাই যোৱাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ পৰামৰ্শ: শীতকালত (Winter) আঙুলিৰ নখৰ ওচৰৰ পৰা ছাল (Finger nails) এৰাই যোৱাত বহুলোকৰ অসুবিধা হয়। ই যথেষ্ট সাধাৰণ যেন লাগিলেও কেতিয়াবা ই কিছুমান লোকৰ বাবে অতি সমস্যাৰ উৎস হৈ পৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে নখৰ কাষৰ পৰা ছালৰ আঁহ ওলাই আহে সেইবোৰে যথেষ্ট বিষ আৰু জ্বলা-পোৰা কৰে কেতিয়াবা।

    নখৰ ওচৰৰ ছাল এৰাই যোৱাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ পৰামৰ্শ: শীতকালত (Winter) আঙুলিৰ নখৰ ওচৰৰ পৰা ছাল (Finger nails) এৰাই যোৱাত বহুলোকৰ অসুবিধা হয়। ই যথেষ্ট সাধাৰণ যেন লাগিলেও কেতিয়াবা ই কিছুমান লোকৰ বাবে অতি সমস্যাৰ উৎস হৈ পৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে নখৰ কাষৰ পৰা ছালৰ আঁহ ওলাই আহে সেইবোৰে যথেষ্ট বিষ আৰু জ্বলা-পোৰা কৰে কেতিয়াবা।

    নখৰ ওচৰৰ ছাল এৰাই যোৱাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ পৰামৰ্শ: শীতকালত (Winter) আঙুলিৰ নখৰ ওচৰৰ পৰা ছাল (Finger nails) এৰাই যোৱাত বহুলোকৰ অসুবিধা হয়। ই যথেষ্ট সাধাৰণ যেন লাগিলেও কেতিয়াবা ই কিছুমান লোকৰ বাবে অতি সমস্যাৰ উৎস হৈ পৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে নখৰ কাষৰ পৰা ছালৰ আঁহ ওলাই আহে সেইবোৰে যথেষ্ট বিষ আৰু জ্বলা-পোৰা কৰে কেতিয়াবা।

    • Share this:
    Tips To Get Rid Of Peeling Skin Near Nails:

    শীতকালত (Winter), বহুলোকে হাতৰ আঙুলিৰ নখৰ (আঙুলিৰ নখ) পৰা ছাল এৰাই যোৱাৰ ফলত অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয়। ই একেবাৰে সাধাৰণ যেন লাগিলেও কেতিয়াবা ই যথেষ্ট বিষায়। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে নখৰ কাষৰ পৰা ছালৰ আঁহ ওলাই অহাৰ ফলত যথেষ্ট বিষ আৰু জ্বলা-পোৰা কৰে।

    যদি আপুনিও এই সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে, আপুনি ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ বিচাৰিব। কাৰণ ইয়াৰ বাবে কোনোবাই চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাবলৈ সহজতে নিবিচাৰিব। গতিকে আজি এই সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ আপোনাক কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ (Home remedies) বিষয়ে জনাও আহক।

    কুহুমীয়া পানীত আপোনাৰ হাত ডুবাওক


    হাতৰ আঙুলিৰ নখৰ চাৰিওফালে ওলাই অহা ছালবোৰ সংশোধন কৰিবলৈ দৈনিক প্ৰায় পাঁচ মিনিটৰ বাবে কুহুমীয়া পানীত আপোনাৰ হাত ডুবাই দিয়ক। যদি আপুনি বিচাৰে তেন্তে আপুনি পানীত নেমুৰ ৰস মিহলি কৰিব পাৰে।

    পেট্ৰ'লিয়াম জেলীৰে মালিচ কৰক

    এই সমস্যাটো দূৰ কৰিবলৈ, বিচনালৈ যোৱাৰ আগতে প্ৰতি নিশা পেট্ৰ'লিয়াম জেলীৰে আপোনাৰ নখ আৰু চাৰিওফালৰ চাল পাতলকৈ মালিচ কৰক।

    ওটচ পেষ্ট ব্যৱহাৰ কৰক

    আপুনি এই সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ওটচ পেষ্টব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, ওটচবোৰ কুহুমীয়া পানীত অলপ সময়ৰ বাবে তিয়াই পেষ্ট এটা বনাওক। তাৰ পিছত এই পেষ্টটো নখত প্ৰয়োগ কৰক আৰু ইয়াক মালিচ কৰক।

    মৌৰ সৈতে মালিচ কৰক

    ইয়াৰ বাবে মৌও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে, প্ৰতি নিশা শুবলৈ যোৱাৰ আগতে ইয়াৰ কাষৰ নখ আৰু ছালত মৌ মালিচ কৰক।

    এলো ভেৰা জেল ব্যৱহাৰ কৰক : এলো ভেৰা জেলে আপোনাক ইয়াৰ বাবে লোৱাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, ইয়াৰ কাষৰ নখ আৰু ছালত কেইদিনমানৰ বাবে নিয়মীয়াকৈ এলো ভেৰা জেল প্ৰয়োগ কৰক আৰু মালিচ কৰক।

    অলিভ অইলেৰে মালিচ কৰক

    প্ৰতিদিনে অলিভ অইলৰ সৈতে আপোনাৰ নখ আৰু চাৰিওফালৰ ছাল মালিচ কৰক। জলফাই তেল নাথাকিলে আপুনি সৰিয়হ বা নাৰিকল তেলো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

    তিয়ঁহৰ টুকুৰা ঘঁহি চাওক

    আপুনি এই সমস্যাৰ পৰা সকাহ পাবলৈ তিয়ঁহ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, তিয়ঁহৰ টুকুৰাবোৰ কাটি লওক আৰু নখৰ চাৰিওফালে লাহে লাহে ঘঁহি দিয়ক।

    (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। News18-এ নিজাকৈ নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    First published: