• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • ভৰিৰ তলুৱাত হোৱা পোৰণিয়ে আপোনাকো অশান্তি দিয়ে নেকি ? সকাহ পাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে এইসমূহ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ...

ভৰিৰ তলুৱাত হোৱা পোৰণিয়ে আপোনাকো অশান্তি দিয়ে নেকি ? সকাহ পাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে এইসমূহ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ...

Image/pixabay

Image/pixabay

কেতিয়াবা বহুতৰে ভৰিৰ তলুৱাত পোৰণি (Burning soles)ৰ সমস্যা হয়। এই পোৰণিৰ ফলত খোজ কাঢ়িলে বা থিয় হ’লে ভৰিত বিষ অনুভৱ হয়। যদিহে আপোনাৰো এই সমস্যা হৈছে তেন্তে এইসমূহ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ ল'ব পাৰে।

  • Share this:
কেতিয়াবা বহুতৰে ভৰিৰ তলুৱাত পোৰণি (Burning soles)ৰ সমস্যা হয়। এই পোৰণিৰ ফলত খোজ কাঢ়িলে বা থিয় হ’লে ভৰিত বিষ অনুভৱ হয়। আপুনি এই বিৰক্তিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ইয়াত উল্লেখ কৰা এই ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰবোৰ (Home Remedies) ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে (Get rid of burning)। এই প্ৰতিকাৰসমূহৰ বিষয়ে জানো আহক।

নিমখ পানীৰে ভৰি ধোৱক -
তলুৱাৰ পোৰণিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ আধা বাল্টি কুহুমীয়া পানীত দুই চাহ চামুচ সন্ধ্যা নিমখ দিয়ক। এই পানীত বিশ মিনিটৰ বাবে ভৰি তিয়াই ৰাখক। তাৰ পিছত ভৰি দুখন শুকান কাপোৰেৰে মচি সৰিয়হৰ তেল সানক। এইটো এসপ্তাহৰ বাবে নিৰন্তৰভাৱে কৰিব। ই সকাহ দিব।

সৰিয়হৰ তেলেৰে মালিচ কৰক -
ভৰিৰ তলুৱাত পোৰণিৰ সমস্যা উপশম কৰিবলৈ দৈনিক শুবলৈ যোৱাৰ আগত আপোনাৰ ভৰিৰ তলুৱা হাতেৰে লাহে-লাহে মালিচ কৰক। ই পোৰণিৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

পানীলাওৰ পেষ্টৰ প্ৰলেপলগাওক -
পোৰণিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ লাওটো মিক্সিত দিয়ক বা গুৰি কৰি লওক। এই পেষ্টটো এতিয়া ভৰিৰ তলুৱাত সানক আৰু পাঁচ মিনিটৰ বাবে মালিচ কৰক। ই পোৰণিৰ পৰা ৰক্ষা পোৱাত সহায় কৰে।

নাৰিকল তেলেৰে মালিচ কৰক-
তলুৱাত পোৰণি প্ৰশমিত কৰিবলৈ হাতেৰে লাহে-লাহে ভৰিত তলুৱাত নাৰিকল তেল পাঁচ মিনিটৰ বাবে মালিচ কৰক। ই পোৰণিৰ পৰা সকাহ প্ৰদান কৰে।

বৰফৰ বটলে দিয়ে সকাহ-
গ্ৰীষ্মৰ দিনবোৰত ভৰিৰ তলুৱাত পোৰণি আঁতৰ কৰিবলৈ বৰফৰ বটল এটা লগাই ৰাখক। ইয়াৰ বাবে, ডিজাইন নকৰা প্লেন বটল এটা পানীৰে ভৰ্তি কৰক আৰু ইয়াক ফ্ৰীজাৰত ৰাখক। পানীখিনি গোট মাৰি বৰফ হৈ পৰিলে এই বটলটো মাটিত ৰাখি তলুৱাৰে অগা-পিচা কৰি ৰোল কৰক। দুয়োখন ভৰিৰে দুই মিনিটৰ বাবে এইটো কৰক। ই পোৰণিৰ পৰা সকাহ দিব।

সেউজীয়া ঘাঁহৰ ওপৰত খালি ভৰিৰে খোজ কাঢ়ক -
ভৰিৰ তলুৱাৰ পোৰণিৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ সদায় ৰাতিপুৱা বিশ মিনিট সময় সেউজীয়া ঘাঁহৰ ওপৰত খালি ভৰিৰে খোজ কঢ়া কৰক। ই তলুৱাৰ পোৰণিৰ পৰা সকাহ দিব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি