• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Migraine : মাইগ্ৰেইনৰ সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পোৱাৰ ঘৰুৱা উপায়, মাইগ্ৰেইন আৰু মূৰৰ বিষ একেই ৰোগনে?

Migraine : মাইগ্ৰেইনৰ সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পোৱাৰ ঘৰুৱা উপায়, মাইগ্ৰেইন আৰু মূৰৰ বিষ একেই ৰোগনে?

চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ উপৰিও, কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰিয়ো যথেষ্ট পৰিমাণে সকাহ পাব পাৰি। এই কাৰ্যকৰী ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক।

চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ উপৰিও, কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰিয়ো যথেষ্ট পৰিমাণে সকাহ পাব পাৰি। এই কাৰ্যকৰী ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক।

চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ উপৰিও, কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰিয়ো যথেষ্ট পৰিমাণে সকাহ পাব পাৰি। এই কাৰ্যকৰী ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক।

  • Share this:
মাইগ্ৰেইন এক সাধাৰণ সমস্যা নহয়, কিয়নো যদি ই আমাক এবাৰ প্ৰভাৱিত কৰা আৰম্ভ কৰে, ই দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে আমাক সমস্যাত পেলাব পাৰে। বহু সময়ত মানুহ মূৰৰ বিষ আৰু মাইগ্ৰেইনত একেই সমস্যা বুলি মানুহে ভুল ধাৰণা কৰে। মূৰৰ বিষৰ পৰা আপুনি কেইমিনিটমানতে পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে।  কিন্তু মাইগ্ৰেইন ৰক্ষাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ কোনো নিৰ্দিষ্ট সময় নাই। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে,  এই ৰোগৰ চিকিৎসা পদ্ধতি  দীঘলীয়া।

দৰাচলতে, মাইগ্ৰেইন হোৱাৰ ফলত বমি, মূৰ ঘূৰোৱা, মূৰৰ আধা অংশত বিষ, চকুৰ পিছফালে বিষ বা কাণৰ ওচৰৰ অংশত বিষ হোৱাৰ লক্ষণ দেখা যায়। মূৰৰ বিষতকৈ মাইগ্ৰেইনৰ বিষ যথেষ্ট অসহ্যকৰ। মাইগ্ৰেইন অনুভৱ কৰা লোকসকল খিংখিঙীয়া হৈ পৰে আৰু তেওঁলোকে শব্দ সহ্য কৰিব নোৱাৰা হৈ পৰে। মাইগ্ৰেইন ৰোগৰ প্ৰকৃত কাৰণ এতিয়াও জনা হোৱা নাই।

যদি মূৰৰ বিষ কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰত কমি নাযায়, তেন্তে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। অৱশ্যে, চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ উপৰিও, কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰিয়ো যথেষ্ট পৰিমাণে সকাহ পাব পাৰি। এই কাৰ্যকৰী ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক।

লেভেণ্ডাৰ অইল:
আয়ুৰ্বেদৰ মতে, মাইগ্ৰেইনৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ আপুনি লেভেণ্ডাৰ তেলৰ জৰিয়তে মালিচ কৰিব পাৰে। আপুনি লেভেণ্ডাৰ তেলেৰে মূৰ মালিচ কৰিলে যথেষ্ট চাপমুক্ত অনুভৱ কৰিব পাৰে। লেভেণ্ডাৰ তেলত  উদ্বেগ হ্ৰাস কৰা উপাদান থাকে। মালিচ কৰিলে আপোনাৰ মন শান্ত হ'ব আৰু আপুনি বহু সময়ৰ বাবে মাইগ্ৰেইনৰ পৰা মুকলি অনুভৱ কৰিব পাৰিব। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, মাইগ্ৰেইন হোৱাৰ মুখ্য কাৰণ হ'ব পাৰে চাপ। লেভেণ্ডাৰ তেল মালিচ কৰিলে আপোনাৰ চাপৰ পৰা আঁতৰত থাকিব।

লং

লঙত বহুতো এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে, যাৰ শৰীৰৰ বিষ হ্ৰাস কৰাৰ ক্ষমতা থাকে।  চৰ্দিৰ দৰে সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ লঙৰ ব্যৱহাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বুলি গণ্য কৰা হয়। যদি আপোনাৰ মাইগ্ৰেইনৰ সমস্যা আছে, আপুনি লং ব্যৱহাৰ কৰা চাহ খাই সকাহ পাব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে,  চাহ খালে মূৰৰ বিষ যথেষ্ট পৰিমাণে আতৰ হয়। গতিকে, দিনত এবাৰ কৈ লঙৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা চাহ খালে মাইগ্ৰেইনৰ পৰা যথেষ্ট পৰিমাণে সকাহ পাব।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি