• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • বিশ্ব জলাতংক দিৱসঃ কেৱল কুকুৰ-মেকুৰীয়ে নহয়, এইবোৰ জীৱ-জন্তুৰ কামোৰৰ ফলতো বিয়পিব পাৰে জলাতংক ৰোগ

বিশ্ব জলাতংক দিৱসঃ কেৱল কুকুৰ-মেকুৰীয়ে নহয়, এইবোৰ জীৱ-জন্তুৰ কামোৰৰ ফলতো বিয়পিব পাৰে জলাতংক ৰোগ

যদি আপোনাক জলাতংক ৰোগত আক্ৰান্ত কুকুৰে কামোৰে, তেন্তে তৎক্ষণাত সঠিক চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব লাগে।

যদি আপোনাক জলাতংক ৰোগত আক্ৰান্ত কুকুৰে কামোৰে, তেন্তে তৎক্ষণাত সঠিক চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব লাগে।

ডাঃ হৰৱতাৰ সিঙৰ মতে কুকুৰ, মেকুৰী, বান্দৰকে ধৰি বহু জীৱ-জন্তুৱে কামোৰাৰ ফলত জলাতংক ৰোগৰ ভাইৰাছ মানৱ শৰীৰত উপনীত হয়। কুকুৰৰ লালতিত লাছা ভাইৰাছ পোৱা যায়, যিয়ে জলাতংক ৰোগ বিয়পায়।

  • Share this:
জলাতংক ৰোগ কেনেকৈ প্ৰতিৰোধ কৰিবঃ দেশত প্ৰতি বছৰে প্ৰায় ২০ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু হয় জলাতংক ৰোগত। জলাতংক হৈছে এক ভাইৰাছজনিত ৰোগ, যিটো কুকুৰ, মেকুৰী, বান্দৰকে ধৰি বহু জীৱ-জন্তুৰ কামোৰৰ জৰিয়তে বিয়পি পৰে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ তথ্য অনুসৰি, এছিয়া আৰু আফ্ৰিকাত এই জুন’টিক ৰোগৰ আশংকা সৰ্বাধিক। ভাৰতত জলাতংক ৰোগত আক্ৰান্তৰ অধিকাংশ লোকৰ তথ্য পোৱা গৈছে। বিশ্বৰ জলাতংক ৰোগীৰ ৩৬% লোক ভাৰতত আছে। আশ্চৰ্যজনকভাৱে দেশত ১৫ বছৰৰ তলৰ শিশুসকল জলাতংক ৰোগত আটাইতকৈ বেছি আক্ৰান্ত হয়। এই ৰোগক লৈ মানুহৰ মাজত সজাগতা অতি কম। এই কাৰণেই জনসাধাৰণক সজাগ কৰাৰ বাবে প্ৰতি বছৰে ২৮ ছেপ্টেম্বৰত ‘বিশ্ব জলাতংক দিৱস’ উদযাপন কৰা হয়। জলাতংকৰ লগত জড়িত গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাবোৰ আপুনি জানিব লাগে।

জলাতংক ৰোগ কেনেকৈ বিয়পে?
নতুন দিল্লীৰ হেৰী পেটছ ক্লিনিক এণ্ড চাৰ্জাৰী চেণ্টাৰৰ ডাঃ হৰৱতাৰ সিঙৰ মতে কুকুৰ, মেকুৰী, বান্দৰকে ধৰি বহু জীৱ-জন্তুৱে কামোৰাৰ ফলত জলাতংক ৰোগৰ ভাইৰাছ মানৱ শৰীৰত উপনীত হয়। কুকুৰৰ লালতিত লাছা ভাইৰাছ পোৱা যায়, যিয়ে জলাতংক ৰোগ বিয়পায়। এই ৰোগ অত্যন্ত বিপদজনক আৰু কুকুৰে কামোৰাৰ ২৪ ঘণ্টাৰ ভিতৰত জলাতংক প্ৰতিৰোধী ভেকচিন দিব লাগে। জলাতংক বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে কুকুৰৰ কামোৰৰ ফলত হয়। বহুতে ভাবে যে পোহনীয়া কুকুৰে কামোৰাৰ বিপদ কম, কিন্তু সেয়া একেবাৰেই নহয়। এই আটাইকেইটা প্ৰাণীৰ কামোৰে এই মাৰাত্মক ৰোগ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

জলাতংক ৰোগ এই জীৱ-জন্তুৰ দ্বাৰা বিয়পে?
ডাঃ হৰৱতাৰ সিঙৰ মতে, বেছিভাগ মানুহেই ভাবে যে জলাতংক ৰোগ কেৱল কুকুৰৰ কামোৰৰ ফলতহে বিয়পে, কিন্তু সেয়া নহয়। জলাতংক ভাইৰাছ কুকুৰ, মেকুৰী, বান্দৰ, শিয়াল, জেকল, মংগোৰো দেহত দেখা দিয়ে। ইয়াৰ বাহিৰেও বাদুলিয়ে জলাতংক বিয়পাই দিব পাৰে। জলাতংক ভাইৰাছ বহু জীৱ-জন্তু আৰু চৰাই-চিৰিকটিত পোৱা যায়। যদি এইবোৰৰ কোনোবাই আপোনাক কামোৰে, তেন্তে ২৪ ঘণ্টাৰ ভিতৰত জলাতংক প্ৰতিৰোধী ভেকচিন দিব লাগে। চিকিৎসাত গাফিলতি কৰিলে ব্যক্তিজনৰ মৃত্যু হ’ব পাৰে।

কুকুৰে কামোৰাৰ পিছত প্ৰাথমিক চিকিৎসা কি হ’ব লাগে?
ডাঃ হৰৱতৰ সিঙে কৈছে যে দেহৰ যি ঠাইত কুকুৰ বা জলাতংক ৰোগত আক্ৰান্ত যিকোনো জন্তুৱে কামোৰে, সেই ঠাইখিনি প্ৰায় ১০ মিনিট সময় চাবোনেৰে অবিৰতভাৱে ধুব লাগে। চাবোনত থকা উপাদানৰ বাবে লাছা ভাইৰাছৰ মৃত্যু হয়। ইয়াৰ পিছত ঘাঁত এন্টিবেক্টেৰিয়েল বা আন যিকোনো ঘাঁ নিৰাময় কৰা ক্ৰীম লগাব পাৰে। কিন্তু এইটো কেৱল প্ৰাথমিক চিকিৎসা যিটো তৎক্ষণাত কৰা উচিত। ইয়াৰ পিছত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ পিছত জলাতংক প্ৰতিৰোধী ভেকচিন দিব লাগিব। যদি আপোনাক জলাতংক ৰোগত আক্ৰান্ত কুকুৰে কামোৰে, তেন্তে তৎক্ষণাত সঠিক চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব লাগে।

জলাতংক ৰোগৰ পৰা কেনেকৈ ৰক্ষা পৰিব?
বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, যদি আপুনি কুকুৰ বা মেকুৰী পোহপাল দি আছে, তেন্তে আপুনি পশু চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লৈ পশু জলাতংক প্ৰতিষেধক কৰাব লাগে। প্ৰতি বছৰে এই কাম কৰিব লাগে। কুকুৰটোৱে যদি সম্পূৰ্ণ টিকাকৰণ কৰি কাৰোবাক কামোৰে, তেন্তে মৃত্যুৰ সম্ভাৱনা কমি যায়। যদি কুকুৰটো অধিক আক্ৰমণাত্মক হৈ পৰিছে তেন্তে পশু চিকিৎসকক দেখুৱাব লাগে। ইয়াৰ বাহিৰেও মানুহে সৰু ল’ৰা-ছোৱালীক জীৱ-জন্তুৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব লাগে। যদি কুকুৰে কামোৰে, তেন্তে তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰি চিকিৎসা লওক।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি