உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Weight Loss Tips: দ্ৰুততাৰে ওজন কমাবলৈ বৃদ্ধি কৰক এনেদৰে মেটাবলিজম ৰেট, ৫টা সহজ উপায়

    Weight Loss Tips: দ্ৰুততাৰে ওজন কমাবলৈ বৃদ্ধি কৰক এনেদৰে মেটাবলিজম ৰেট, ৫টা সহজ উপায়

    Tips To Increase Your Metabolism : শৰীৰৰ উচ্চ মেটাবলিজম ৰেটে আপোনাক গোটেই দিনটো উদ্যমী কৰি ৰাখে।

    Tips To Increase Your Metabolism : শৰীৰৰ উচ্চ মেটাবলিজম ৰেটে আপোনাক গোটেই দিনটো উদ্যমী কৰি ৰাখে।

    Tips To Increase Your Metabolism : শৰীৰৰ উচ্চ মেটাবলিজম ৰেটে আপোনাক গোটেই দিনটো উদ্যমী কৰি ৰাখে।

    • Share this:
    ওজন হ্ৰাস কৰাৰ (Weight Loss) পৰিকল্পনা কৰি আছে নেকি? যদি আছে আপুনি জানিব লাগিব যে শৰীৰত কেলৰি যিমানে দ্ৰুততাৰে দহন হয় (Calorie Burn), শৰীৰৰ চৰ্বি যিমানে দ্ৰুততাৰে হ্ৰাস হ'ব। ইয়াৰ বাবে, শৰীৰত উচ্চ বিপাক (Metabolism) হোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, কিয়নো মেটাবলিজম ৰেটে (Metabolism Rate) কেলৰি দহনত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। দৰাচলতে, আমি যি খাওঁ বা পান কৰোঁ তাক শক্তিলৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ কাম মেটাবলিজমে কৰে। যদি আপুনি ওজন হ্ৰাস কৰাৰ কথা ভাবি আছে, আপুনি প্ৰথম কামটো কৰিব লাগিব আপোনাৰ মেটাবলিজমৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰা।

    উল্লেখ্য যে শৰীৰৰ উচ্চ মেটাবলিজম ৰেটে আপোনাক গোটেই দিনটো উদ্যমী কৰি ৰাখে। এনে ৫টা উপায়ৰ (Tips) বিষয়ে জানি লওক, যিয়ে আপোনাৰ মেটাবলিজম ৰেট বৃদ্ধি কৰাত আৰু আপোনাৰ ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

    মেটাবলিজম বৃদ্ধি কৰাৰ ৫টা উপায়

    ১. সঘনাই খাব
    অত্যধিক খোৱাটোৱে কেৱল আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি কৰিব নোৱাৰে, ওজন হ্ৰাসহে কৰিব পাৰে। অৱশ্যে ইয়াত অধিক খোৱাৰ অৰ্থ হৈছে অধিকবাৰ বা সঘনাই খোৱা। দৰাচলতে, যেতিয়া আমি অলপকৈ অধিকবাৰ খাওঁ, শৰীৰে ইয়াত থকা শক্তি সোনকালে জ্বলাই দিবলৈ সক্ষম হয়। কিন্তু যেতিয়া আমি দুই বা তিনিবাৰ গধুৰ খাদ্য খাওঁ, ই বাকী থকা শক্তি সঞ্চিত কৰে, যি লাহে লাহে চৰ্বিলৈ পৰিৱৰ্তন হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। এই ক্ষেত্ৰত, মেটাবলিজম ৰেট বজাই ৰাখিবলৈ অধিক সঘনাই খোৱা ভাল বুলি বিবেচনা কৰা হয়।

    ২. পেশীৰ সঞ্চালন
    যেতিয়া আপুনি নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম কৰে, ই শৰীৰৰ বিপাক বৃদ্ধি কৰে। যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ পেশীবোৰ নিয়মীয়াকৈ সঞ্চালন কৰাৰ অভ্যাস কৰে, ই মেটাবলিজম বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।

    ৩. অধিক পানী খাওক
    যদি আপুনি সদায়ে শৰীৰটো হাইড্ৰেটেড ৰাখে, ই আপোনাৰ শৰীৰৰ মেটাবলিজমৰ ভাৰসাম্য ৰাখিব। এইটো আপোনাৰ স্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলীৰ বাবেও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। বহুতো গৱেষণাত দেখা গৈছে যে আপুনি পানী খায়ো ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

    ৪. প্ৰচুৰ টোপনি
    দৰাচলতে, যেতিয়া আপুনি কম সময় শোৱে, শৰীৰৰ কিছুমান হৰম'ন, যেনে গ্ৰেলিন আৰু লেপ্টিন অসন্তুলিত হৈ পৰে, ফলত আপোনাৰ প্ৰতিবাৰেই ভোক লাগে। তদুপৰি, টোপনিৰ অভাৱৰ ফলত আপুনি অধিক চাপ অনুভৱ কৰে যি আপোনাৰ মেটাবলিজমৰ ৰেট হ্ৰাস কৰে।

    ৫. দীঘলীয়া সময়লৈ বহি থকা
    যদি আপুনি ঘৰৰ পৰাই কাম কৰি আছে বা বহি থকা চাকৰি কৰি আছে, তেন্তে জানি লওক যে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে এটা ঠাইত বহি থাকিলে আপোনাৰ মেটাবলিজমৰ ৰেট কমিব। এনে পৰিস্থিতিত প্ৰতি কেইমিনিটমানৰ পিছত থিয় হৈ অলপ খোজ কাঢ়ি থকাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    Published by:Gautam Barman
    First published: