• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Health Risk: ৰেড মিটৰ বাবে ছুগাৰ, ব্লাড প্ৰেছাৰ, কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি হয়, ষ্ট্ৰোক পৰিহাৰ কৰিবলৈ আজিয়েই এৰি দিয়ক ...

Health Risk: ৰেড মিটৰ বাবে ছুগাৰ, ব্লাড প্ৰেছাৰ, কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি হয়, ষ্ট্ৰোক পৰিহাৰ কৰিবলৈ আজিয়েই এৰি দিয়ক ...

অধ্যয়নে প্ৰকাশ কৰিছে যে ৰেড মিট স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি ক্ষতিকাৰক। অত্যাধিক ৰেড মিট খালে ষ্ট্ৰোক বা কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ'ব পাৰে।

অধ্যয়নে প্ৰকাশ কৰিছে যে ৰেড মিট স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি ক্ষতিকাৰক। অত্যাধিক ৰেড মিট খালে ষ্ট্ৰোক বা কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ'ব পাৰে।

অধ্যয়নে প্ৰকাশ কৰিছে যে ৰেড মিট স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি ক্ষতিকাৰক। অত্যাধিক ৰেড মিট খালে ষ্ট্ৰোক বা কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ'ব পাৰে।

  • Share this:
অধ্যয়নে প্ৰকাশ কৰিছে যে ৰেড মিট স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি ক্ষতিকাৰক। অত্যাধিক ৰেড মিট খালে ষ্ট্ৰোক বা কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ'ব পাৰে। মিচিগান বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে ৰেডমিটৰ উপৰিও, খাদ্য সম্পৰ্কীয় সামগ্ৰী যেনে বাৰ্গাৰ, চছ, ভিনেগাৰ খোৱাৰ ফলত মৃত্যু হ'ব পাৰে।

এক গৱেষণাত এইটোও কোৱা হৈছে যে ৰক্ত শৰ্কৰা, হাৰ্ট এটাক, কেঞ্চাৰ আদিকে ধৰি মানুহৰ ক্ষেত্ৰত হঠাতে কিছুমান ৰোগ হয়, যিবোৰ বাতৰিটোত প্ৰকাশ পাইছিল। হাৰ্বাড স্কুলৰ অধ্যাপক আৰু কৰ্কট চিকিৎসকৰ এজন চিকিৎসক মাৰিঅছে স্পষ্ট কৰি দিছে যে সকলোৱে একেৰাহে সংশোধিত খাদ্য আৰু ৰেড মিট খায় আৰু কলেষ্টেৰল আৰু কৰ্কট ৰোগৰ প্ৰভাৱত আহিব পাৰে। যিটো মৃত্যুৰ কাৰণ হ'ব পাৰে।

নিৰপেক্ষ গৱেষণাত, এইটোও পোৱা গৈছে যে নিয়মীয়াকৈ ৰেড মিট সেৱনে শৰীৰত কলেষ্টেৰল আৰু কৰ্কট ৰোগৰ দৰে মাৰাত্মক ৰোগ বৃদ্ধি কৰে, সেয়েহে কলেষ্টেৰল আৰু কৰ্কট ৰোগৰ দৰে ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিবলৈ ৰেডমিট সম্পূৰ্ণৰূপে এৰি দিব লাগে। যিসকলে ৰেড মিট খায় তেওঁলোকৰ ষ্ট্ৰোক হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। যিসকলে প্ৰতিদিনে সংশোধিত খাদ্য খায় তেওঁলোকৰ ষ্ট্ৰোকৰ আশংকা ১২ শতাংশ হয়।

নৰ্থ বষ্টন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এজন গৱেষকৰ মতে, প্ৰতিদিনে সংশোধিত মাংস, ৰেড মিট আৰু এই ধৰণৰ মাংস খোৱাৰ অভ্যাসে জীৱনত যথেষ্ট বিপদাশংকা আনিদিয়ে।

অস্বীকাৰ: ওপৰোক্ত তথ্য সীমিত জ্ঞানৰ ওপৰত আধাৰিত, নিউজ ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। সেয়েহে আপুনি যিকোনো ব্যৱহাৰিক প্ৰয়োগৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল'ব লাগিব।
Published by:Kokil Sarma
First published: