• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • হেপাটাইটিছ ডি-য়ে যকৃতক বেয়াকৈ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে, ইয়াৰ লক্ষণবোৰ জানক ...

হেপাটাইটিছ ডি-য়ে যকৃতক বেয়াকৈ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে, ইয়াৰ লক্ষণবোৰ জানক ...

হেপাটাইটিছ হৈছে যকৃতৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এক ৰোগ, যি ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ ফলত জন্ম হয়, এই ৰোগৰ প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণবোৰ যকৃতৰ প্ৰদাহ হ'ব পাৰে। পাঁচ প্ৰকাৰৰ হেপাটাইটিছ আছে যেনে এ, বি, চি, ডি আৰু ই।

হেপাটাইটিছ হৈছে যকৃতৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এক ৰোগ, যি ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ ফলত জন্ম হয়, এই ৰোগৰ প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণবোৰ যকৃতৰ প্ৰদাহ হ'ব পাৰে। পাঁচ প্ৰকাৰৰ হেপাটাইটিছ আছে যেনে এ, বি, চি, ডি আৰু ই।

হেপাটাইটিছ হৈছে যকৃতৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এক ৰোগ, যি ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ ফলত জন্ম হয়, এই ৰোগৰ প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণবোৰ যকৃতৰ প্ৰদাহ হ'ব পাৰে। পাঁচ প্ৰকাৰৰ হেপাটাইটিছ আছে যেনে এ, বি, চি, ডি আৰু ই।

  • Share this:
হেপাটাইটিছ ডি, যাক ডেল্টা হেপাটাইটিছ বুলিও কোৱা হয়, হেপাটাইটিছ বি-ৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত লোকসকলৰ হেপাটাইটিছ ডি-ৰ সৰ্বাধিক বিপদাশংকা। হেপাটাইটিছ ডি জনাৰ আগতে, আমি জানিব পাৰিম যে হেপাটাইটিছক কিয় ইমান বিপদজনক বুলি গণ্য কৰা হয়। হেপাটাইটিছ হৈছে যকৃতৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এক ৰোগ, যি ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ ফলত জন্ম হয়, এই ৰোগৰ প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণবোৰ যকৃতৰ প্ৰদাহ হ'ব পাৰে। পাঁচ প্ৰকাৰৰ হেপাটাইটিছ আছে যেনে এ, বি, চি, ডি আৰু ই। পাঁচ প্ৰকাৰৰ হেপাটাইটিছ সমানে গুৰুতৰ। হেপাটাইটিছ ডি এজন ব্যক্তিৰ ক্ষেত্ৰত হয় যদি তেওঁ ইতিমধ্যে হেপাটাইটিছ বি বা চি-ৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে। হেপাটাইটিছ ডি-য়ে যকৃতক বেয়াকৈ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে, য'ত সৰু অৱহেলাৰ ফলতো বিপদজনক পৰিস্থিতি হ'ব পাৰে। হেপাটাইটিছ ডি-ৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰিবলৈ, ইয়াৰ লক্ষণ আৰু বিপদাশংকাৰ কাৰকবোৰৰ বিষয়ে অৱগত হোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

হেপাটাইটিছ ডি-ৰ লক্ষণসমূহ:
- EverydayHealth.com অনুসৰি ভোক নোহোৱা
- নিস্তেজ শৰীৰ
- জণ্ডিচ য'ত চকু হালধীয়া দেখায়
– দুৰ্বল অনুভৱ কৰা
- সকলো সময়তে আঁঠুত বিষ
- সকলো সময়তে ভাগৰ অনুভৱ কৰা
- বুকুৰ ওচৰত বিষ
- পেটৰ ওপৰ ভাগত বিষ

হেপাটাইটিছ ডি-ৰ বিপদাশংকাৰ কাৰকসমূহ:
হেপাটাইটিছ ডি সমস্যা এইচডিভি সংক্ৰমণৰ ফলত হয়। হেপাটাইটিছ এজন ব্যক্তিৰ পৰা আন এজনলৈও সংক্ৰমিত হ'ব পাৰে।
– সংক্ৰমিত ব্যক্তিৰ তেজত অহা বা ঘনিষ্ঠ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত এই ৰোগ বিয়পিব পাৰে।
হেপাটাইটিছ ডি-ত আক্ৰান্ত মহিলাৰ সন্তানৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি হয়।
হেপাটাইটিছ বি-ত আক্ৰান্ত লোকসকলৰ হেপাটাইটিছ ডি-ৰ আশংকা যথেষ্ট বেছি।
– সংক্ৰমিত ব্যক্তি এজনৰ সৈতে অসুৰক্ষিত শাৰীৰিক সম্পৰ্কত এই সংক্ৰমণ বিয়পিব পাৰে।

যেতিয়া আপুনি হেপাটাইটিছ ডি-ৰ লক্ষণ অনুভৱ কৰে তেতিয়া এনে কৰিব
যদি আপুনি ওপৰত উল্লেখ কৰা যিকোনো লক্ষণ অনুভৱ কৰে, তেনেহ'লে আপুনি লগে লগে এজন ভাল চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব লাগে আৰু পৰামৰ্শ ল'ব লাগে।
প্ৰথমতে, আপুনি তেজ পৰীক্ষা কৰাব লাগে।
তেজ পৰীক্ষাৰ দ্বাৰা হেপাটাইটিছ ডি আৰু এণ্টিবডী চিনাক্ত কৰিব পাৰি।
ইয়াৰ উপৰিও, যকৃত পৰীক্ষা কৰাটোও প্ৰয়োজনীয়, যাতে তেজত প্ৰ'টিন, যকৃতৰ এনজাইম আৰু বিলিৰুবিন চিনাক্ত কৰি সঠিক সময়ত চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব পাৰি।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি