• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Heart Attack: পুৰুষৰ তুলনাত হৃদ আক্ৰমণৰ পিছত মহিলাৰ মৃত্যুৰ আশংকা অধিক - অধ্যয়ন

Heart Attack: পুৰুষৰ তুলনাত হৃদ আক্ৰমণৰ পিছত মহিলাৰ মৃত্যুৰ আশংকা অধিক - অধ্যয়ন

Women more likely to Die after Heart Attack than Men : অধ্যয়নত সামৰি লোৱা পুৰুষ আৰু মহিলাৰ ভিতৰত আঠ বছৰৰ পিছত ২৭% মহিলা জীয়াই আছিল আৰু তাৰ বিপৰীতে পুৰুষ জীয়াই আছিল ৩৯% ।

Women more likely to Die after Heart Attack than Men : অধ্যয়নত সামৰি লোৱা পুৰুষ আৰু মহিলাৰ ভিতৰত আঠ বছৰৰ পিছত ২৭% মহিলা জীয়াই আছিল আৰু তাৰ বিপৰীতে পুৰুষ জীয়াই আছিল ৩৯% ।

Women more likely to Die after Heart Attack than Men : অধ্যয়নত সামৰি লোৱা পুৰুষ আৰু মহিলাৰ ভিতৰত আঠ বছৰৰ পিছত ২৭% মহিলা জীয়াই আছিল আৰু তাৰ বিপৰীতে পুৰুষ জীয়াই আছিল ৩৯% ।

  • Share this:
এক নতুন অধ্যয়নত জানিব পৰা মতে, হৃদ আক্ৰমণ (Heart Attack)ৰ পিছত পুৰুষৰ তুলনাত মহিলাসকলৰ লাইফ ছেভিং ট্ৰিটমেণ্ট (Life Saving Treatment) পোৱাৰ সম্ভাৱনা বহু কম। এই অধ্যয়নৰ ফলাফল ইউৰোপিয়ান ছচাইটী অফ কাৰ্ডিঅ'লজী (European Society of Cardiology)ৰ বিজ্ঞানীৰ কংগ্ৰেছত (ESC Acute Cardiovascular Care 2022) উপস্থাপন কৰা হৈছে। ডেনমাৰ্কৰ কোপেনহেগেন বিশ্ববিদ্যালয় চিকিৎসালয়ৰ অধ্যয়নটোৰ লেখিকা ড. চাৰাহ হোলে (Dr Sarah Holle )ৰ মতে, আমাৰ অধ্যয়নত মহিলা আৰু পুৰুষৰ হৃদ আক্ৰমণ (Heart Attack)ৰ পিছত কাৰ্ডিঅ'জেনিক শ্বক (cardiogenic shock)ৰ একে ধৰণৰ ক্লিনিকেল লক্ষণ পোৱা গৈছে। অৱশ্যে, ফলাফলবোৰে পৰামৰ্শ দিয়ে যে চিকিৎসকসকলে মহিলাসকলৰ হৃদ আক্ৰমণ আৰু কাৰ্ডিঅ'জেনিক শ্বক হোৱাৰ আশংকাৰ বিষয়ে অধিক সচেতন আৰু একে ধৰণৰ ব্যৱস্থাপনা আৰু ফলাফলৰ দিশত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ হ'ব পাৰে।

লক্ষ্যণীয় কথাটো হ'ল, কাৰ্ডিঅ'জেনিক শ্বক হৈছে এনে এক অৱস্থা য'ত হৃদযন্ত্ৰই শৰীৰৰ বিভিন্ন অংগলৈ সঠিকভাৱে তেজ সঞ্চালন কৰিবলৈ সক্ষম নহয়। অধ্যয়নটোত ২০১০ আৰু ২০১৭ চনৰ মাজৰ দুটা অতি-বিশেষ কেন্দ্ৰত ভৰ্তি হোৱা সকলো প্ৰাপ্তবয়স্ক লোকসকল অন্তৰ্ভুক্ত আছিল যিয়ে 2010 আৰু 2017 চনৰ ভিতৰত ডেনমাৰ্কৰ জনসংখ্যাৰ দুই-তৃতীয়াংশৰ বাবে কাৰ্ডিঅ'জেনিক শ্বক কেয়াৰ প্ৰদান কৰিছিল। লগতে ৰোগীৰ বিশেষত্ব,  চিকিৎসা আৰু ৩০ দিনৰ ভিতৰত মৃত্যুৰ তথ্য চিকিৎসা ৰেকৰ্ডৰ পৰা আহৰণ কৰা হৈছিল। ডেনিছ নেচনেল ৰোগী ৰেজিষ্ট্ৰীৰ পৰা দীৰ্ঘম্যাদী মৃত্যুৰ তথ্য (Long-term mortality data ) প্ৰাপ্ত কৰা হৈছিল।

এই সময়ছোৱাত কাৰ্ডিঅ'জেনিক শ্বক থকা মুঠ ১৭১৬ জন ৰোগীৰ তথ্য বিশ্লেষণ কৰা হৈছিল, যাৰ ভিতৰত ৪৩৮ গৰাকী অৰ্থাৎ ২৬% মহিলা আছিল। দেখা গৈছিল যে হৃদ আক্ৰমণৰ ৩০ দিন পিছত ৫০% পুৰুষ জীয়াই আছিল। আনহাতে ৩৮% মহিলাই মৃত্যু অতিক্ৰম কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। আঠ বছৰৰ পিছত ২৭% মহিলা জীয়াই আছিল আৰু তাৰ বিপৰীতে ৩৯% পুৰুষ জীয়াই আছিল।
Published by:Manjumoni Borah
First published: