• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Joint Painৰ সমস্যাত ভুগি আছে নেকি ? এই বিশেষ খাদ্যবোৰৰ সহায়ত শৰীৰৰ পৰা ইউৰিক এচিড আঁতৰ কৰক...

Joint Painৰ সমস্যাত ভুগি আছে নেকি ? এই বিশেষ খাদ্যবোৰৰ সহায়ত শৰীৰৰ পৰা ইউৰিক এচিড আঁতৰ কৰক...

ইউৰিক এচিড (Uric acid) হৈছে শৰীৰৰ এক অৱশিষ্ট (অপ্ৰয়োজনীয়) পদাৰ্থ, যি বিপাকীয় প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত প্ৰুৰিন নামৰ প্ৰ'টিন ভাঙি যোৱাৰ ফলত তেজত দ্ৰৱীভূত হয়। শৰীৰত ইউৰিক এচিডৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ, আপুনি আপোনাৰ আহাৰত এনে খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে যি শৰীৰত প্ৰুৰিনৰ স্তৰ বৃদ্ধি নকৰে।

ইউৰিক এচিড (Uric acid) হৈছে শৰীৰৰ এক অৱশিষ্ট (অপ্ৰয়োজনীয়) পদাৰ্থ, যি বিপাকীয় প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত প্ৰুৰিন নামৰ প্ৰ'টিন ভাঙি যোৱাৰ ফলত তেজত দ্ৰৱীভূত হয়। শৰীৰত ইউৰিক এচিডৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ, আপুনি আপোনাৰ আহাৰত এনে খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে যি শৰীৰত প্ৰুৰিনৰ স্তৰ বৃদ্ধি নকৰে।

ইউৰিক এচিড (Uric acid) হৈছে শৰীৰৰ এক অৱশিষ্ট (অপ্ৰয়োজনীয়) পদাৰ্থ, যি বিপাকীয় প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত প্ৰুৰিন নামৰ প্ৰ'টিন ভাঙি যোৱাৰ ফলত তেজত দ্ৰৱীভূত হয়। শৰীৰত ইউৰিক এচিডৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ, আপুনি আপোনাৰ আহাৰত এনে খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে যি শৰীৰত প্ৰুৰিনৰ স্তৰ বৃদ্ধি নকৰে।

  • Share this:
ইউৰিক এচিড (Uric acid) হৈছে শৰীৰৰ এক অৱশিষ্ট (অপ্ৰয়োজনীয়) পদাৰ্থ, যি বিপাকীয় প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত প্ৰুৰিন নামৰ প্ৰ'টিন ভাঙি যোৱাৰ ফলত তেজত দ্ৰৱীভূত হয়। ইউৰিক এচিড সাধাৰণতে বৃক্কৰ ফিল্টাৰৰ জৰিয়তে প্ৰস্ৰাৱৰ জৰিয়তে শৰীৰৰ পৰা ওলাই আহে, কিন্তু কেতিয়াবা ইয়াৰ উচ্চ পৰিমাণৰ বাবে ই তেজত জমা হয়। যেতিয়া তেজত ইউৰিক এচিডৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হয়, ই স্ফটিক সদৃশ পদাৰ্থ গঠন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই স্ফটিকটো সৰু টুকুৰাত বিভক্ত হয় আৰু হাড়ৰ মাজত জমা হয়। ইয়াৰ ফলত হাড় ফুলি যায় আৰু অতি তীক্ষ্ণ বিষ হয়। উচ্চ ইউৰিক এচিডৰ ফলত আৰ্থ্ৰাইটিছ, গাউট আদি হয়। তদুপৰি, তেজত ইউৰিক এচিডৰ বৰ্ধিত স্তৰে প্ৰদাহ আৰু ৰঙা পৰাকে ধৰি আন বহুতো সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে।

যেতিয়া ইউৰিক এচিড নিয়ন্ত্ৰণহীন হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে, ইয়াৰ ফলত হৃদ আক্ৰমণ, বৃক্ক বিকল হোৱা আৰু একাধিক অঙ্গ বিকল হোৱাৰ দৰে মাৰাত্মক স্থিতিও হ'ব পাৰে। সেয়েহে, ইউৰিক এচিড নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। মেডিকেল নিউজ টুডেৰ মতে, শৰীৰত ইউৰিক এচিডৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ, আপুনি আপোনাৰ আহাৰত এনে খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে যি শৰীৰত প্ৰুৰিনৰ স্তৰ বৃদ্ধি নকৰে। ইয়াত আমি এনে খাদ্যৰ বিষয়ে কথা পাতি আছোঁ যিয়ে শৰীৰত ইউৰিক এচিডৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব।

ইউৰিক এচিড হ্ৰাসকাৰী খাদ্য
প্ৰুৰিন বঢ়োৱা খাদ্যৰ নিয়ন্ত্ৰণ - প্ৰুৰিন হৈছে প্ৰায় সকলো প্ৰকাৰৰ খাদ্যত প্ৰাকৃতিকভাৱে পোৱা এক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ, কিন্তু কিছুমান খাদ্যত ইয়াক অতি উচ্চ পৰিমাণত পোৱা যায়। টট, টুনা, চাৰ্ডিনৰ দৰে মাছত প্ৰুৰিনৰ পৰিমাণ অধিক থাকে। লগতে শৰীৰত ইউৰিক এচিড বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে সুৰা, বিয়েৰ আদিও দায়বদ্ধ। দুগ্ধজাত সামগ্ৰী, ৰঙা মাংস, উচ্চ চৰ্বিযুক্ত খাদ্যও প্ৰুৰিনৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰে।

চেৰী – চেৰীয়ে আৰ্থ্ৰাইটিছৰ বিষ হ্ৰাস কৰে - ২০১২ চনৰ এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে চেৰী সেৱনে আৰ্থ্ৰাইটিছৰ বিষ হ্ৰাস কৰে। চেৰীত এন্থোচাইনিন নামৰ এক প্ৰাকৃতিক এণ্টিইনফ্লেমেটৰী উপাদান থাকে যি ইউৰিক এচিডৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰে।

ভিটামিন চি- অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে ভিটামিন চি ইউৰিক এচিডৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায়ক। গতিকে নেমু, কমলা সেৱনে ইয়াক লাগাম দিব পাৰে। নেমু, কমলাত চাইট্ৰিক এচিড থাকে। ই শৰীৰক বিষমুক্ত কৰাত সহায় কৰে। নেমুত থকা ভিটামিন চি-য়ে আৰ্থ্ৰাইটিছ বিকশিত হোৱা প্ৰতিহত কৰে।

কলত কাৰ্বোহাইড্ৰেট, ভিটামিন চি আৰু পটাছিয়াম থাকে, যি শৰীৰত কিটোনৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰে। কিটোনে ইউৰিক এচিডৰ উৎপাদন নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। কলৰ নিয়মীয়া ব্যৱহাৰে শৰীৰত ইউৰিক এচিডৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে।

আপেল-আপেলত পৰ্যাপ্ত আঁহ থাকে। লগতে ইয়াত থকা এচিডে ইউৰিক এচিডৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰে।

(Disclaimer:এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।
Published by:Kokil Sarma
First published: