• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Taro Leaves To Control Cholesterol : কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত অতি উপযোগী কচুপাত, ইয়াক খোৱাৰ সঠিক আৰু সুৰক্ষিত বিধি কি জানেনে...

Taro Leaves To Control Cholesterol : কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত অতি উপযোগী কচুপাত, ইয়াক খোৱাৰ সঠিক আৰু সুৰক্ষিত বিধি কি জানেনে...

Taro Leaves To Control Cholesterol : কচুপাতত যথেষ্ট পৰিমাণে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ভিটামিন চি, নিম্ন কাৰ্ব, কম কেলৰি, অধিক আঁহ থাকে, যি হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান কৰিব পাৰে। একে সময়তে, ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু ওজন হ্ৰাস কৰে। ই ছালৰ বাবেও অতিকে লাভদায়ক হয়।

Taro Leaves To Control Cholesterol : কচুপাতত যথেষ্ট পৰিমাণে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ভিটামিন চি, নিম্ন কাৰ্ব, কম কেলৰি, অধিক আঁহ থাকে, যি হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান কৰিব পাৰে। একে সময়তে, ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু ওজন হ্ৰাস কৰে। ই ছালৰ বাবেও অতিকে লাভদায়ক হয়।

Taro Leaves To Control Cholesterol : কচুপাতত যথেষ্ট পৰিমাণে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ভিটামিন চি, নিম্ন কাৰ্ব, কম কেলৰি, অধিক আঁহ থাকে, যি হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান কৰিব পাৰে। একে সময়তে, ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু ওজন হ্ৰাস কৰে। ই ছালৰ বাবেও অতিকে লাভদায়ক হয়।

  • Share this:
ত্ৰুটিপূৰ্ণ জীৱনশৈলী আৰু জাংক ফুড সংস্কৃতিয়ে মানুহৰ স্বাস্থ্যলৈ বহু বিপদ কঢ়িয়াই আনিছে। বিভিন্ন সমস্যাৰ ইয়াৰ ভিতৰত এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ  সমস্যা হৈছে কলেষ্টেৰল (Cholesterol)।  আজিকালি প্ৰায় বিলাক মানুহে বেয়া কলেষ্টেৰল (Bad Cholesterol)ৰ সমস্যাত ভুগিবলৈ লৈছে। ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ, চিকিৎসকে জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন আৰু খাদ্য প্ৰণালীৰ উন্নতিৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। বিশেষকৈ জাংক ফুড (Junk Food) পৰিহাৰ কৰাটো অতিশয় জৰুৰী হৈ পৰিছে। সাধাৰণ মানুহৰ ক্ষেত্ৰত ২০০ মিগ্ৰা/ডিএলতকৈ কম কলেষ্টেৰল থকাটো স্বাস্থ্যৰ পক্ষে উত্তম বুলি গণ্য কৰা হয়।  ইয়াতকৈ অধিক থাকিলে বহুতো গুৰুতৰ ৰোগ হোৱাৰ আশংকা থাকে।  যদি আপুনি বৰ্ধিত কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব বিচাৰে কিন্তু  তেন্তে আপোনাৰ আহাৰত কচুপাত (Taro) অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। জাগৰণ নিউজৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এটা গৱেষণাই দাবী কৰিছে যে কচু (Taro)পাত সেৱনে বৰ্ধিত কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। গতিকে কচুপাত স্বাস্থ্যৰ বাবে কেনেদৰে উপকাৰী সেয়া বিচাৰ কৰি চাওঁ আহক।



কচুপাতৰ উপকাৰিতা :

হেল্থলাইনৰ তথ্যঅনুসৰি, কচুপাতত যথেষ্ট পৰিমাণে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ভিটামিন চি, নিম্ন কাৰ্ব, কম কেলৰি, অধিক আঁহ আদি থাকে, যি হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান কৰিব পাৰে। একে সময়তে, ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু ওজন হ্ৰাস কৰে। ই ছালৰ বাবেও অতিকে লাভদায়ক হয়।

কেঁচা পাত বিষাক্ত :

ইয়াক খোৱাৰ সময়ত, ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে সিজাইহে খাব লাগে। কচুপাতত উচ্চ অক্সালেট নামৰ এবিধ উপাদান থাকে যি বৃক্কত পাথৰৰ সমস্যা সৃষ্টি কৰিব পাৰে। অৱশ্যে সকলো সেউজীয়া শাকতে অতি কম পৰিমাণে অক্সালেট থাকে । আপোনাক জনাই থওঁ যে বুঢ়া বা পূৰঠ কচুপাত কুমলীয়া পাততকৈ স্বাস্থ্যৰ বাবে বেছি উপকাৰী আৰু সুৰক্ষিত।



ৰন্ধাৰ সময়ত মনত ৰাখিবলগীয়া কথা :

যেতিয়াই আপুনি কচুপাত বা ঠাৰি খাবলৈ আনিব, কচুবোৰ কমেও ১০-১৫ মিনিট সময়ৰ বাবে উতলাব আৰু যদি আপুনি ইয়াক বেক ৰান্ধি আছে, কমেও ৩০-৪০ মিনিটৰ বাবে ৰান্ধিব। সদায় খাবৰ বাবে নতুন পাতৰ সলনি পুৰণি পাত ব্যৱহাৰ কৰিব।



কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰে :

কচুপাত ধুই শুকুৱাই, আৰু পিচি পাউডাৰৰ বনাই লওক আৰু নিতৌ পুৱা-গধূলি গাখীৰৰ লগত মিহলাই নিয়মিতভাৱে খালে কলেষ্টেৰলৰ সমস্যাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি ।
Published by:Manjumoni Borah
First published: