உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Star Fruit Benefits: কৰদৈ পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ, ই শৰীৰৰ বাবে কিমান উপকাৰী ? জানো আহক ইয়াৰ সকলো গুণাগুণ...

    Star Fruit Benefits: কৰদৈ পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ, ই শৰীৰৰ বাবে কিমান উপকাৰী ? জানো আহক ইয়াৰ সকলো গুণাগুণ...

    Image/shutterstock.com

    Image/shutterstock.com

    Star Fruit Benefits: কৰদৈ যাক ষ্টাৰ ফ্ৰুইট বুলিও জনা যায়। ই বহুতো পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ আৰু বিভিন্ন ধৰণে স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী। কৰদৈত ভিটামিন বি, ভিটামিন চি, কেলচিয়াম, ছডিয়াম, আইৰণ, আঁহ আদি পুষ্টি থাকে আৰু ইয়াত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে।

    • Share this:
    কৰদৈ- ইয়াৰ নাম শুনি আপোনাৰ জিভালৈ নিশ্চয় পানী আহিছে আৰু আপুনি নিশ্চয় শৈশৱৰ সময়লৈ ঘূৰি গৈছে যেতিয়া আপুনি স্কুল আৰু কলেজৰ বাহিৰত ইয়াৰ সোৱাদ লৈছিল। কৰদৈ যাক ষ্টাৰ ফ্ৰুইট বুলিও জনা যায়। ই বহুতো পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ আৰু বিভিন্ন ধৰণে স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী। কৰদৈত ভিটামিন বি, ভিটামিন চি, কেলচিয়াম, ছডিয়াম, আইৰণ, আঁহ আদি পুষ্টি থাকে আৰু ইয়াত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে। স্বাস্থ্যৰ বাবে তাৰকা ফলৰ লাভালাভৰ বিষয়ে আহক।



    হাড়ৰ বাবে

    তৰাফল বা কৰদৈ খোৱাটোৱে হাড় শক্তিশালী কৰে। এই ফলটোত যথেষ্ট পৰিমাণে ভিটামিন চি আৰু কেলচিয়াম থাকে। যি হাড় শক্তিশালী কৰাত এক বিশেষ ভূমিকা পালন কৰে।

    কোষ্ঠকাঠিন্যৰ বাবে

    কৰদৈ খোৱাটোৱে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰাও সকাহ দিব পাৰে। ইয়াত যথেষ্ট আঁহ থাকে। ই কোষ্ঠকাঠিন্য, বদহজম, গেছ আৰু পেটৰ বিষৰ দৰে সমস্যা আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে।

    চুলিৰ বিকাশৰ বাবে

    এই ফলটো খোৱাৰ ফলত চুলিৰ বিকাশো উন্নত হয়। ই চুলি শক্তিশালী আৰু ডাঠ কৰাত সহায় কৰে। কৰদৈ ভিটামিন চি আৰু ভিটামিন বিৰে সমৃদ্ধ। ই এণ্টিঅক্সিডেণ্টতো সমৃদ্ধ।

    কলেষ্টেৰলৰ বাবে

    শৰীৰত কলেষ্টেৰলৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰ সম্পৰ্কীয় ৰোগ হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়। গতিকে কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আপুনি কৰদৈ গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

    ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ বাবে

    কৰদৈ ফলে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে। ইয়াত যথেষ্ট বিটা-কেৰোটিন থাকে। এই বিটা-কেৰোটিনে শৰীৰত ভিটামিন এ-ৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। কৰদৈ খোৱাটোৱে ৰোগবোৰ নিজৰ পৰা আঁতৰাই ৰখাত সহায় কৰে কিয়নো ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰিলে ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস হয়। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: