உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Orange Benefits in Winter: শীতকালত কমলা খোৱাটোৱে অতুলনীয় স্বাস্থ্য লাভালাভ আনি দিয়ে ...

    Orange Benefits in Winter: শীতকালত কমলা খোৱাটোৱে অতুলনীয় স্বাস্থ্য লাভালাভ আনি দিয়ে ...

    Orange Benefits in Winter: ভিটামিন চি সমৃদ্ধ এবিধ ফল হৈছে কমলা (Orange)। যি শীতকালত সহজে মিলিত হয়। কমলাত আঁহ সমৃদ্ধ আৰু ইয়াত খনিজ আৰু অন্যান্য পুষ্টিৰ লগতে ভিটামিন চিৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস থাকে।

    Orange Benefits in Winter: ভিটামিন চি সমৃদ্ধ এবিধ ফল হৈছে কমলা (Orange)। যি শীতকালত সহজে মিলিত হয়। কমলাত আঁহ সমৃদ্ধ আৰু ইয়াত খনিজ আৰু অন্যান্য পুষ্টিৰ লগতে ভিটামিন চিৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস থাকে।

    Orange Benefits in Winter: ভিটামিন চি সমৃদ্ধ এবিধ ফল হৈছে কমলা (Orange)। যি শীতকালত সহজে মিলিত হয়। কমলাত আঁহ সমৃদ্ধ আৰু ইয়াত খনিজ আৰু অন্যান্য পুষ্টিৰ লগতে ভিটামিন চিৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস থাকে।

    • Share this:
    শীতকালত (Winter) বতৰৰ ফল খোৱাটো অত্যন্ত উপকাৰী। দৰাচলতে, ফলবোৰত যথেষ্ট পৰিমাণৰ পুষ্টি থাকে। ফলবোৰত (Fruits) ভিটামিন আৰু খনিজ বা ফাইটোনিউট্ৰিয়েণ্টৰ ভঁৰাল থাকে। আনহাতে, বেছিভাগ ফলত কেলৰি কম আৰু আঁহ সমৃদ্ধ। গতিকে হৃদৰোগ আৰু ৰক্তচাপ বা ডায়েবেটিচৰ দৰে ক্ষেত্ৰত এই ফলবোৰ সেৱন কৰাটো অতি উপকাৰী। ভিটামিন চি সমৃদ্ধ এনে এটা ফল হৈছে কমলা (Orange)। যি শীতকালত সহজে মিলিত হয়। কমলাত আঁহ সমৃদ্ধ আৰু ইয়াত খনিজ আৰু অন্যান্য পুষ্টিৰ লগতে ভিটামিন চিৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস থাকে।

    কমলাত পোৱা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু অন্যান্য পুষ্টিৰ বাবে, ইয়াক গ্ৰহণ কৰাটো আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে বিভিন্ন ধৰণে উপকাৰী। ই কেৱল আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰি বহুতো সংক্ৰামক ৰোগৰ সৈতে যুঁজ দিয়াত সহায় নকৰে। ই বহুতো ৰোগৰ চিকিৎসাও কৰিব পাৰে। গতিকে শীতকালত কমলা খোৱাৰ লাভালাভৰ বিষয়ে জানো আহক।

    ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায়ক

    ভিটামিন চিৰ উপৰিও কমলা তন্তুৰে সমৃদ্ধ। এই দুয়োটা উপাদানও ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায়ক। তন্তুৰ কাৰণে কমলা খোৱাটোৱে আপোনাক কম ভোক অনুভৱ কৰায়। যদিও কমলাবোৰে আমাক অত্যাধিক কেলৰি নিদিয়ে। সেয়েহে, ওজন হ্ৰাসৰ ক্ষেত্ৰত কমলা খোৱাটো সঠিক বিকল্প হ'ব পাৰে।

    ছালৰ বাবে উপকাৰী

    কমলা ছালৰ বাবে ঔষধতকৈ কম নহয়। কমলা খোৱাৰ লাভালাভৰ উপৰিও, ইয়াক পোনপটীয়াকৈ ছালত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কমলাত ভিটামিন চি ৰ লগতে ভিটামিন এ আৰু ই থাকে। ছালখন ধুনীয়া কৰি ৰখাত তিনিওটা উপাদানে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ভিটামিন চি-য়ে ছালৰ স্তৰত কোলাজেন প্ৰস্তুত কৰে যাৰ ফলত আমাৰ ছাল যৌৱনশীল দেখায়। সেয়েহে, ছালৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত কমলা অতি উপকাৰী।

    দাঁত আৰু হাড় শক্তিশালী কৰে

    কমলা দাঁত আৰু হাড়ৰ বাবেও যথেষ্ট উপকাৰী। কিয়নো ইয়াত কেলচিয়াম থাকে, যি দাঁত আৰু হাড় শক্তিশালী কৰে। ইয়াত পোৱা ভিটামিন চি দাঁতৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰতো যথেষ্ট উপকাৰী। গতিকে এই ঋতুত কমলা খাব লাগিব।

    চৰ্দিৰ দৰে সমস্যা আঁতৰ কৰে

    কমলাত ভিটামিন চি আৰু অন্যান্য ভিটামিন আৰু খনিজ থাকে। যিবোৰে আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাত মুখ্য ভূমিকা পালন কৰে। যদি আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হৈ থাকে, চৰ্দি বা কাহৰ দৰে বহুতো সমস্যা সমাপ্ত নহ'ব। সেয়েহে, এই সংক্ৰমণবোৰ পৰিহাৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত নিয়মীয়াকৈ কমলা সেৱন কৰাটো অতি কাৰ্যকৰী হ'ব পাৰে।

    ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে

    কমলা ৰঙত পোৱা ভিটামিন আৰু খনিজ যেনে ভিটামিন চি আৰু এ আৰু পটাছিয়াম, মেগনেছিয়াম আৰু কেলচিয়ামৰ দৰে পুষ্টিয়ে আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে। কমলাত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু ফাইটোনিউট্ৰিয়েণ্টথাকে যি আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে। সেয়েহে, চৰ্দি, ফ্লু আদি পৰিহাৰ কৰাটো স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত, বিশেষকৈ শীতকালত উপকাৰী। (অস্বীকাৰ: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: