• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Recommended Amounts of salt: এদিনত কিমান নিমখ খাব লাগে ? বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ নিৰ্দেশনা কি ?

Recommended Amounts of salt: এদিনত কিমান নিমখ খাব লাগে ? বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ নিৰ্দেশনা কি ?

বিশ্বব্যাপী লাখ লাখ লোক ৰক্তচাপ (Blood pressure)ত ভোগে অত্যাধিক ছডিয়াম গ্ৰহণ কৰাৰ ফলত আৰু সদায়ে হৃদ আক্ৰমণ (Heart attack) আৰু ষ্ট্ৰোক (Stroke)ৰ আশংকা থাকে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, বেছিভাগ লোকে দৈনিক ৯ ৰ পৰা ১২ গ্ৰাম নিমখ সেৱন কৰে, যাৰ ফলত বিশ্বজুৰি ৰক্তচাপ থকা ৰোগীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হয়।

বিশ্বব্যাপী লাখ লাখ লোক ৰক্তচাপ (Blood pressure)ত ভোগে অত্যাধিক ছডিয়াম গ্ৰহণ কৰাৰ ফলত আৰু সদায়ে হৃদ আক্ৰমণ (Heart attack) আৰু ষ্ট্ৰোক (Stroke)ৰ আশংকা থাকে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, বেছিভাগ লোকে দৈনিক ৯ ৰ পৰা ১২ গ্ৰাম নিমখ সেৱন কৰে, যাৰ ফলত বিশ্বজুৰি ৰক্তচাপ থকা ৰোগীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হয়।

বিশ্বব্যাপী লাখ লাখ লোক ৰক্তচাপ (Blood pressure)ত ভোগে অত্যাধিক ছডিয়াম গ্ৰহণ কৰাৰ ফলত আৰু সদায়ে হৃদ আক্ৰমণ (Heart attack) আৰু ষ্ট্ৰোক (Stroke)ৰ আশংকা থাকে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, বেছিভাগ লোকে দৈনিক ৯ ৰ পৰা ১২ গ্ৰাম নিমখ সেৱন কৰে, যাৰ ফলত বিশ্বজুৰি ৰক্তচাপ থকা ৰোগীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হয়।

  • Share this:
Recommended Amounts of salt: নিমখ দুটা বস্তুৰে গঠিত। ছডিয়াম আৰু পটাছিয়াম। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ (WHO) মতে, আমি খোৱা নিমখত প্ৰায়ে যথেষ্ট ছডিয়াম (Sodium) থাকে আনহাতে পটাছিয়াম (Potassium) অতি কম। বিশ্বব্যাপী লাখ লাখ লোক ৰক্তচাপ (Blood pressure)ত ভোগে অত্যাধিক ছডিয়াম গ্ৰহণ কৰাৰ ফলত আৰু সদায়ে হৃদ আক্ৰমণ (Heart attack) আৰু ষ্ট্ৰোক (Stroke)ৰ আশংকা থাকে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, বেছিভাগ লোকে দৈনিক ৯ ৰ পৰা ১২ গ্ৰাম নিমখ সেৱন কৰে, যাৰ ফলত বিশ্বজুৰি ৰক্তচাপ থকা ৰোগীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হয়।

মানুহৰ খাদ্যৰ পৰা নিমখ হ্ৰাস কৰিবলৈ এটা কাৰ্যসূচী সৃষ্টি কৰিছে। ইয়াৰ অধীনত, ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ (United Nation) সদস্য দেশসমূহে ২০২৫ চনৰ ভিতৰত নিমখ ব্যৱহাৰ আধা কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। যদি এই লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰা হয়, বিশ্বত প্ৰতি বছৰে ২৫ লাখ মৃত্যু হ্ৰাস কৰিব পাৰি।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা আৰু হাৰ্ভাৰ্ডে কি কয়
WHO-ৰ মতে, এজন প্ৰাপ্তবয়স্কব্যক্তিয়ে প্ৰতিদিনে ৪ গ্ৰামতকৈ অধিক নিমখ খাব নালাগে। অৱশ্যে, নিমখত দুটা উপাদান থাকে। ছডিয়াম আৰু ক্লৰাইড। হাৰ্ভাৰ্ড মেডিকেল জাৰ্নেলৰ মতে, সাধাৰণ নিমখত ৪০ শতাংশ ছডিয়াম আৰু ৬০ শতাংশ ক্লৰাইড থাকে। এইবোৰৰ ভিতৰত আমাক মাত্ৰ ৫০০ মিগ্ৰা ছডিয়ামৰ প্ৰয়োজন। অধিক ছডিয়ামে আমাক সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ই আমাৰ ৰক্তচাপ, হৃদৰোগ আৰু ষ্ট্ৰোকৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব। লগতে হাড়ৰ পৰা কেলচিয়াম লিকেজ আৰম্ভ হ'ব। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত, প্ৰায় ১.৫ চাহ চামুচ নিমখ মানুহে দৈনিক খায়। ইয়াত প্ৰায় ৩৪০০ মিগ্ৰা ছডিয়াম থাকে। অৰ্থাৎ প্ৰয়োজনতকৈ ৭ গুণ বেছি।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese

দৈনিক কিমান ল'ব লাগে
WHOৰ মতে, প্ৰাপ্তবয়স্ক এজনে দৈনিক ২ গ্ৰামতকৈ অধিক ছডিয়াম খাব নালাগে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে দৈনিক ৫ গ্ৰামতকৈ অধিক নিমখ খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। যদিও আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ডায়েটাৰেৰেফাৰেন্সেও গ্ৰহণৰ ওপৰৰ স্তৰ নিৰ্ধাৰণ কৰা নাই, খাদ্যৰ পৰা প্ৰাপ্ত ছডিয়ামৰ ওপৰৰ সীমা প্ৰতিদিনে ১,৫০০ মিগ্ৰা বুলি জনা গৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি