• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Yoga or Gym: জীম যোৱ ভাল নে যোগাসন কৰা ভাল, দিল্লী AIIMSৰ অধ্যয়নত ওলাইছে ডাঙৰ তথ্য

Yoga or Gym: জীম যোৱ ভাল নে যোগাসন কৰা ভাল, দিল্লী AIIMSৰ অধ্যয়নত ওলাইছে ডাঙৰ তথ্য

Yoga or Gym: আজিৰ পৰা যোগ দিৱসৰ বাবে ১০০ দিন বাকী আছে। এনে পৰিস্থিতিত কাউণ্টডাউনৰ উদ্বোধন হিচাপে যোগ উৎসৱৰ আয়োজন কৰা হৈছিল।

Yoga or Gym: আজিৰ পৰা যোগ দিৱসৰ বাবে ১০০ দিন বাকী আছে। এনে পৰিস্থিতিত কাউণ্টডাউনৰ উদ্বোধন হিচাপে যোগ উৎসৱৰ আয়োজন কৰা হৈছিল।

Yoga or Gym: আজিৰ পৰা যোগ দিৱসৰ বাবে ১০০ দিন বাকী আছে। এনে পৰিস্থিতিত কাউণ্টডাউনৰ উদ্বোধন হিচাপে যোগ উৎসৱৰ আয়োজন কৰা হৈছিল।

  • Share this:
ভাৰতত অষ্টম আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় যোগ দিৱসৰ (IDY-2022)ৰ কাউণ্টডাউন আৰম্ভ হৈছে। আজিৰ পৰা যোগ দিৱসৰ বাবে ১০০ দিন বাকী আছে। এনে পৰিস্থিতিত কাউণ্টডাউনৰ উদ্বোধন হিচাপে যোগ উৎসৱৰ আয়োজন কৰা হৈছিল। দেওবাৰে পুৱা বিজ্ঞান ভৱনত অনুষ্ঠিত যোগ মহোৎসৱত কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত কেইবাটাও কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰালয়ৰ অংশগ্ৰহণেৰে অহা ১০০ দিনৰ বাবে দেশ-বিদেশত কাৰ্যসূচী অনুষ্ঠিত হ'ব বুলি জনোৱা হয়। অনুষ্ঠানটোত উপস্থিত থকা কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে কয় যে ভাৰতে যোগ আৰু পৰম্পৰাগত ঔষধৰ ক্ষেত্ৰত বিশ্বক নেতৃত্ব দি আছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ভাৰতত পৰম্পৰাগত ঔষধৰ বাবে গোলকীয় কেন্দ্ৰ স্থাপনৰ অনুমোদন জনাই ভাৰতৰ দায়িত্ব আৰু বৃদ্ধি কৰিছে।

সোণোৱালে কয় যে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় যোগ উৎসৱৰ নিৰন্তৰ সংগঠনৰ বাবে আজি যোগ সমগ্ৰ বিশ্বতে শান্তিৰ প্ৰতীক হৈ পৰিছে আৰু ই জনস্বাস্থ্যৰ বাবে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ অভিযান হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছে। তেওঁ কয় যে আইডিৱাই-২০২২ৰ ১০০ দিনীয়া গণনাৰ এই অভিযান ৰোগ, চাপ আৰু হতাশাৰ পৰা মুক্ত হোৱাৰ এক যাত্ৰা আৰু ইয়াত সকলো লোকে অংশগ্ৰহণ কৰিব লাগে। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০১৪ চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সংগঠনৰ পৰা যোগলৈ যাত্ৰা এতিয়া বিশ্বৰ প্ৰতিটো কোণত উপনীত হৈছে।

যোগ মহোৎসৱত উপস্থিত থকা আয়ুষ সচিব আৰু বৈদ্য পদ্মশ্ৰী ৰাজেশ কোটেচাই এইমছ দিল্লীৰ এক অধ্যয়নৰ উদ্ধৃতি দি যোগৰ স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ সম্পৰ্কে এক বিশেষ বক্তৃতা প্ৰদান কৰে আৰু কয় যে সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত যোগৰ গুৰুত্ব প্ৰমাণিত হৈছে। এইমছৰ দ্বাৰা জিমযোৱা আৰু যোগ কৰাসকলৰ মাজত কৰা তুলনামূলক অধ্যয়নত প্ৰকাশ পাইছে যে যিসকলে যোগাভ্যাস কৰে তেওঁলোকৰ মাজত সত্ব গুণ  আৰু জিমযোৱাসকলৰ মাজত ৰাজো গুণ আৰু তামোগুণৰ অত্যধিক প্ৰভাৱ দেখা গৈছে।

একে সময়তে মোৰাৰজী দেশাই ৰাষ্ট্ৰীয় যোগ প্ৰতিষ্ঠানৰ সঞ্চালক ড০ ঈশ্বৰ ভি বাসৱাৰেড্ডীয়ে কয় যে ১০০ দিনীয়া কাউন্টডাউন ভ্ৰমণত ১০০ খনতকৈও অধিক যোগ সম্পৰ্কীয় প্ৰতিষ্ঠানে ১০০ খন চহৰত বিভিন্ন যোগ কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰিব আৰু ২১ জুনত যোগ দিৱসত ৭৫ খন ঐতিহাসিক আৰু সাংস্কৃতিক স্থানত যোগ কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰা হ'ব। কেন্দ্ৰীয় বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়কে ধৰি আন কেইবাটাও মন্ত্ৰালয়ে আইডিৱাইত পোনপটীয়াকৈ সহযোগিতা আগবঢ়াইছে। এই অনুষ্ঠানটো যোগক বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ অভিযান হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ এক প্ৰয়াস।
Published by:Manjumoni Borah
First published: