உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Health Benefits Of Vitamin B12 : ভিটামিন B12ৰ অভাৱত নিউৰোলজিকেল সমস্যাৰ লগতে হ'ব পাৰে গুৰুতৰ ৰোগ, জানি লওক শৰীৰৰ বাবে ই কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ...

    Health Benefits Of Vitamin B12 : ভিটামিন B12ৰ অভাৱত নিউৰোলজিকেল সমস্যাৰ লগতে হ'ব পাৰে গুৰুতৰ ৰোগ, জানি লওক শৰীৰৰ বাবে ই কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ...

    মাছ, মাংস, মুৰ্গী, কণী, গাখীৰ বা গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা সামগ্ৰীসহ পশুজাত সামগ্ৰীত ভিটামিন বি12 পোৱা যায়। ইয়াক মুখ্যতঃ পশু-আধাৰিত খাদ্যত পোৱা যায়, উদ্ভিদ-আধাৰিত খাদ্যত নহয়।

    মাছ, মাংস, মুৰ্গী, কণী, গাখীৰ বা গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা সামগ্ৰীসহ পশুজাত সামগ্ৰীত ভিটামিন বি12 পোৱা যায়। ইয়াক মুখ্যতঃ পশু-আধাৰিত খাদ্যত পোৱা যায়, উদ্ভিদ-আধাৰিত খাদ্যত নহয়।

    মাছ, মাংস, মুৰ্গী, কণী, গাখীৰ বা গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা সামগ্ৰীসহ পশুজাত সামগ্ৰীত ভিটামিন বি12 পোৱা যায়। ইয়াক মুখ্যতঃ পশু-আধাৰিত খাদ্যত পোৱা যায়, উদ্ভিদ-আধাৰিত খাদ্যত নহয়।

    • Share this:
    ভিটামিন বি12 (vitamin B-12) হৈছে শৰীৰৰ এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান যাক শৰীৰে নিজে প্ৰস্তুত কৰিব নোৱাৰে। ভিটামিন বি12-ৰ অভাৱ পূৰণ কৰিবলৈ আমি সম্পূৰ্ণৰূপে আমাৰ খাদ্য (Diet)ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব লাগে। ইয়াৰ অন্যান্য অত্যাৱশ্যকীয় লাভালাভ (Health Benefits)ৰ কথা ক'বলৈ হ'লে ভিটামিন বি১২এ লোহিত ৰক্ত কণিকা কোষ নিৰ্মাণ কৰা আৰু ডিএনএ সৃষ্টি কৰা। বি১২ৰ অভাৱৰ বাবে বিভিন্ন ধৰণৰ আনুবংশিক ৰোগ হ'ব পাৰে। হেল্থলাইনৰ মতে, শৰীৰত ভিটামিন বি12ৰ অভাৱ দুটা কাৰণত হ'ব পাৰে- এটা হৈছে  আহাৰত ইয়াৰ অভাৱ আৰু দ্বিতীয়টো হৈছে খাদ্য খোৱা স্বত্বেও শৰীৰত ভিটামিন বি12ৰ অভাৱ। এই ক্ষেত্ৰত, চিকিৎসকে ভিটামিন বি12 পৰিপূৰক (Supplement) বা বেজীৰ সহায় লয়। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, প্ৰাপ্তবয়স্ক এজন লোকৰ বাবে দৈনিক ভিটামিন বি12 গ্ৰহণ 2.4 এমচিজি হ'ব লাগে আনহাতে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে কেৱল চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি ইয়াৰ পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰিব লাগে।

    ভিটামিন বি-১২ৰ উপকাৰিতা :

    ১. ৰক্তহীনতা দূৰ কৰে

    যদি শৰীৰৰ ৰক্তহীনতা  হয়, ই আপোনাৰ শৰীৰত ভিটামিন বি-12ৰ অভাৱৰ বাবে হ'ব পাৰে। ভিটামিন বি১২য়ে লোহিত ৰক্ত কণা হিচাপে কাম কৰে আৰু ৰক্তহীনতা নিৰাময় কৰে।



    2. জন্ম বিসংগতিৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে

    যেতিয়া শিশুটো মাতৃৰ পেটত থাকে, মগজু, স্নায়ুৰ উন্নত গঠনৰ বাবে বি12ৰ সঠিক যোগান প্ৰয়োজন। যদি মাতৃৰ আহাৰত ভিটামিন বি12ৰ অভাৱ হয়, গৰ্ভপাত বা অকাল জন্মৰ আশংকাও থাকে। কেৱল সেয়াই নহয়, শিশুটোৰ মেৰুদণ্ডৰো সমস্যা হ'ব পাৰে।

    3. স্বাস্থ্যকৰ হাড়ৰ বাবে দৰকাৰী

    গৱেষণাত দেখা গৈছে যে সৰুস্বাস্থ্যকৰ হাড়ৰৰে পৰা ভিটামিন বি১২ৰ অভাৱ থকা লোকসকলৰ হাড়ত কিছু সমস্যা থাকে। স্বাস্থ্যকৰ হাড়ৰ বাবে ভিটামিন বি১২ক উপেক্ষা নকৰিব।



    4. মেজাজ ভাল কৰি ৰাখে

    যদি শৰীৰত ভিটামিন বি১২ৰ অভাৱ হয় তেন্তে ই আপোনাৰ মানসিকতাক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, আপুনি চাপত থাকিব পাৰে, এংজাইটি অনুভৱ কৰিব পাৰে। গৱেষণাত দেখা গৈছে যে যদি আহাৰত ভিটামিন বি১২ৰ অভাৱ হয় তেন্তে মানুহৰ মনোভাৱ অধিক সলনি হয়। কেৱল সেয়াই নহয়, তেওঁলোকে হতাশাতো ভুগে।



    5. স্মৃতিশক্তি শক্তি শালী হয়

    গৱেষণাত দেখা গৈছে যে যদি কম বয়সত আহাৰত ভিটামিন বি12 আৰু অমেগা-থ্ৰী ফেটি এচিডৰ ভাল সংমিশ্ৰণ নাথাকে, সেইবোৰ পিছত ডিমেনচিয়া আৰু স্মৃতিশক্তি হ্ৰাসৰ কাৰণ হ'ব পাৰে।

    6. শক্তি প্ৰদান কৰে

    শৰীৰত শক্তি উৎপাদনৰ বাবে ভিটামিন বি১২  অত্যাৱশ্যকীয়। গৱেষণাত দেখা গৈছে যে শৰীৰত শক্তি উৎপাদনত ইয়াৰ এক বৃহৎ ভূমিকা আছে।



    7. চুলি, ছাল আৰু নখৰ বাবে উপকাৰী

    ভিটামিন বি12 সেৱনে আপোনাক হাইপাৰ পিগমেণ্টেচন, নখৰ ৰং যোৱা, ছালৰ দাগ আদিৰ সমস্যা দূৰ কৰাত সহায় কৰে। ই চুলি আৰু ছালক উন্নত পুষ্টি প্ৰদান কৰাত সহায় কৰে।







    ক'ত পাব ভিটামিন বি12

    মাছ, মাংস, মুৰ্গী, কণী, গাখীৰ বা গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা সামগ্ৰীসহ পশুজাত সামগ্ৰীত ভিটামিন বি12 পোৱা যায়। ইয়াক মুখ্যতঃ পশু-আধাৰিত খাদ্যত পোৱা যায়, উদ্ভিদ-আধাৰিত খাদ্যত নহয়। সেয়েহে, নিৰামিষভোজীসকলৰ অভাৱ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। যিসকল লোকে ভিটামিন বি১২যুক্ত খাদ্য কম খায় বা যি সকল নিৰামিষ ভোজী তেওঁলোকে ভিটামিন বি১২ৰ পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰিব লাগে।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: