• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Constipation : পেট পৰিষ্কাৰ নহয় নেকি আপোনাৰ? এই চাৰিটা যোগাসনেৰে পৰিত্ৰাণ পাব কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা

Constipation : পেট পৰিষ্কাৰ নহয় নেকি আপোনাৰ? এই চাৰিটা যোগাসনেৰে পৰিত্ৰাণ পাব কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা

Irregular bowel movements : কোষ্ঠকাঠিন্য এটা অতি বিৰক্তিকৰ সমস্যা। কিন্তু কিছুমান আসন কৰিলে হজম উন্নত হয় আৰু মলত্যাগৰ অসুবিধা হ্ৰাস হয়।

Irregular bowel movements : কোষ্ঠকাঠিন্য এটা অতি বিৰক্তিকৰ সমস্যা। কিন্তু কিছুমান আসন কৰিলে হজম উন্নত হয় আৰু মলত্যাগৰ অসুবিধা হ্ৰাস হয়।

Irregular bowel movements : কোষ্ঠকাঠিন্য এটা অতি বিৰক্তিকৰ সমস্যা। কিন্তু কিছুমান আসন কৰিলে হজম উন্নত হয় আৰু মলত্যাগৰ অসুবিধা হ্ৰাস হয়।

  • Share this:
Irregular bowel movements :  অনিয়ন্ত্ৰিত জীৱনশৈলীৰ অভ্যাস যেনে ব্যস্ত কামৰ সময়সূচী, জাংক ফুড খোৱা, অনিয়মীয়া আহাৰ খোৱা, কম ফাইবাৰ খোৱা আৰু অপৰ্যাপ্ত টোপনি  আদিৰ ফলত কোষ্ঠকাঠিন্য হ'ব পাৰে।

সঘনাই হোৱা মলত্যাগ (Irregular bowel movements) জীৱনৰ আটাইতকৈ বিচলিত দিশবোৰৰ ভিতৰত এটা। অনিয়ন্ত্ৰিত জীৱনশৈলীৰ অভ্যাস যেনে ব্যস্ত কামৰ সময়সূচী, জাংক ফুড খোৱা, অনিয়মীয়া আহাৰ খোৱা, কম আঁহ খোৱা আৰু অপৰ্যাপ্ত টোপনি  আদিৰ ফলত কোষ্ঠকাঠিন্য হ'ব পাৰে। যদি কোষ্ঠকাঠিন্য দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে থাকে, ই যথেষ্ট চিন্তাৰ কাৰণ। অৱশ্যে, কিছুমান পৰামৰ্শ আছে যাতে শৌচ (Constipation)ৰ সমস্যা স্বাভাৱিক হ'ব পাৰে।

কোষ্ঠকাঠিন্য এটা অতি বিৰক্তিকৰ সমস্যা। কিন্তু কিছুমান আসন কৰিলে হজম উন্নত হয় আৰু মলত্যাগৰ অসুবিধা হ্ৰাস হয়। যোগ ব্যায়াম আৰু অধিক পানী খোৱা, খাদ্যত ফাইবাৰৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰা আৰু গোটেই দিনটো ঘূৰি ফুৰা কৰিলে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে বুলি বিশেষজ্ঞসকলে কয়।

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ আসনবোৰ চাওঁক :
বজ্ৰাসন - খোৱাৰ ৫-১০ মিনিট পিছতএইটো কৰিব লাগে। আপোনাৰ ভৰিৰ ওপৰত  বজ্ৰাসন বা থাণ্ডাৰবল্ড ভংগীমাত এনেদৰে বহক যাতে আপোনাৰ নিতম্ব গোৰোহাৰ ওপৰত থাকে আৰু উৰুৱে কাফ পেশী স্পৰ্শ কৰে।

বালাসন - সাধাৰণ যোগ ৰুটিনত ২ মিনিট এইটো কেনেদৰে কৰিব - বালাসন বা শিশুৰ ভংগীমা কৰিবলৈ, ভৰিৰ ওপৰত বহক আৰু লাহে লাহে বাহুবোৰ পিছলৈ আৰু পিছলৈ প্ৰসাৰিত কৰক যেতিয়ালৈকে আপোনাৰ কপালৰ মাজত স্পৰ্শ নকৰে।

পৱনমুক্তিসন - যোগ ব্যায়াম  ৰুটিনৰ শেষত ২ মিনিট এইটো কেনেদৰে কৰিব - দীঘল উশাহ এটা লওক আৰু দুয়োখন ভৰি আঁঠুৰ পৰা ভাঁজ কৰক আৰু উৰুৰে পেটত ৰাখক। আঁঠু আৰু গোৰোহা একেলগে থাকিব লাগে। তাৰ পিছত, দুয়োটা আঁঠু দুয়োখন বাহুৰে মেৰিয়াই দিয়ক আৰু হাতেৰে বিপৰীত কিলাকুটিত ধৰি ৰাখক।

মালাসান - ৫ মিনিটৰ বাবে অৱস্থান ধৰি ৰাখক। এইটো কেনেদৰে কৰিব লাগে - শৰীৰটো তললৈ নমাই স্কোৱাট স্থিতিত ধৰি ৰাখক। প্ৰথমে তলপিঠি আৰু মেৰুদণ্ড প্ৰসাৰিত কৰক।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: