• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • High Cholesterol Symptoms: উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ এই ডাঙৰ লক্ষণটো প্ৰায়ে উপেক্ষা কৰা হয়, কৰবাত আপুনিও এনে কৰিছে নেকি ?

High Cholesterol Symptoms: উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ এই ডাঙৰ লক্ষণটো প্ৰায়ে উপেক্ষা কৰা হয়, কৰবাত আপুনিও এনে কৰিছে নেকি ?

High Cholesterol Symptoms: উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ বাবে, হৃদৰোগ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হৈছে। WHOৰ মতে, বিশ্বজুৰি উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ ফলত হৃদআক্ৰমণ আৰু ষ্ট্ৰোকৰ ফলত ২.৬ মিলিয়ন লোকৰ মৃত্যু হয়।

High Cholesterol Symptoms: উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ বাবে, হৃদৰোগ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হৈছে। WHOৰ মতে, বিশ্বজুৰি উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ ফলত হৃদআক্ৰমণ আৰু ষ্ট্ৰোকৰ ফলত ২.৬ মিলিয়ন লোকৰ মৃত্যু হয়।

High Cholesterol Symptoms: উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ বাবে, হৃদৰোগ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হৈছে। WHOৰ মতে, বিশ্বজুৰি উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ ফলত হৃদআক্ৰমণ আৰু ষ্ট্ৰোকৰ ফলত ২.৬ মিলিয়ন লোকৰ মৃত্যু হয়।

  • Share this:
দ্ৰুত গতিৰ জীৱনৰ মাজত, দ্ৰুত গতিত পৰিৱৰ্তিত জীৱনশৈলীয়ে মানুহক ক্ৰমান্বয়ে ৰোগাক্ৰান্ত কৰি তুলিছে। অনিয়মীয়া ৰুটিন, শাৰীৰিক ব্যায়ামৰ অভাৱ আৰু খাদ্যাভ্যাসৰ বাবে, ই হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰতো আটাইতকৈ বেছি প্ৰভাৱ পেলাইছে। উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ বাবে, হৃদৰোগ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হৈছে। WHOৰ মতে, বিশ্বজুৰি উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ ফলত হৃদআক্ৰমণ আৰু ষ্ট্ৰোকৰ ফলত ২.৬ মিলিয়ন লোকৰ মৃত্যু হয়।

বহুসময়ত স্বাস্থ্যৱান দেখা ব্যক্তি এজনো উচ্চ কলেষ্টেৰলত ভুগিব পাৰে। বহুসময়ত, উচ্চ কলেষ্টেৰল থকা স্বত্বেও, শৰীৰত কোনো লক্ষণ দেখা নাযায়। অৱশ্যে, যদি ইয়াক দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে চিকিৎসা কৰা নহয়, ধমনী অৱৰুদ্ধ হোৱাৰ আশংকা থাকে।

এই ডাঙৰ চিহ্নটো উপেক্ষা নকৰিব।
আপুনি জানি আচৰিত হ'ব পাৰে যে যদি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ চিকিৎসা কৰা নহয়, Atherosclerosisৰ স্থিতি সৃষ্টি কৰিব পাৰে। MyoClinic.org মতে, এই অৱস্থাত, ধমনীবোৰত প্লেক জমা হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু ই ধমনীবোৰ অৱৰুদ্ধ কৰে আৰু ভৰিলৈ তেজৰ প্ৰবাহৰ যোগান বন্ধ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, ভৰিৰ তেজৰ প্ৰবাহ হ্ৰাস হোৱাটো কলেষ্টেৰল বৃদ্ধিৰ লক্ষণ হ'ব পাৰে। এই অৱস্থাটোক পেৰিফেৰেল ধমনী ৰোগ (PAD) বুলিও কোৱা হয়।

কলেষ্টেৰল কি জানক
কলেষ্টেৰল হৈছে আমাৰ তেজৰ এক ভেকছিন পদাৰ্থ যি শৰীৰত স্বাস্থ্যকৰ কোষ নিৰ্মাণত সহায় কৰে। সাধাৰণতে, দুই প্ৰকাৰৰ কলেষ্টেৰল থাকে। প্ৰথমটো হৈছে নিম্ন ঘনত্বৰ লাইপোপ্ৰ'টিন (LDL) যাক বেড কলেষ্টেৰল বুলিও কোৱা হয়, আনহাতে দ্বিতীয়টো হৈছে উচ্চ ঘনত্বৰ লাইপোপ্ৰ'টিন (DHL) যাক ভাল কলেষ্টেৰল বুলি কোৱা হয়। যেতিয়া তেজত উচ্চ পৰিমাণৰ বেয়া কলেষ্টেৰল থাকে, ই প্লেক প্ৰস্তুত কৰে, যি আমাৰ শৰীৰৰ বিভিন্ন অংশত তেজৰ প্ৰবাহ অধিক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। এই গোট মৰাৰ ফলত, হৃদআক্ৰমণ বা ষ্ট্ৰোক আহে।
Published by:Kokil Sarma
First published: