உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • আপোনাৰ মগজুৰ বাবে মহৌষধ কাঠবাদাম, আপোনাৰ শিশুৰ মস্তিষ্ক বিকাশৰ বাবেও প্ৰয়োজনীয় কাঠবাদাম

    আপোনাৰ মগজুৰ বাবে মহৌষধ কাঠবাদাম, আপোনাৰ শিশুৰ মস্তিষ্ক বিকাশৰ বাবেও প্ৰয়োজনীয় কাঠবাদাম

    কাঠবাদামৰ এনে বহু গুণ আছে যিবোৰৰ বিষয়ে আমি হয়তো নাজানো। কাঠবাদামক আলমণ্ড বুলিও জনা যায়। 

    কাঠবাদামৰ এনে বহু গুণ আছে যিবোৰৰ বিষয়ে আমি হয়তো নাজানো। কাঠবাদামক আলমণ্ড বুলিও জনা যায়। 

    কাঠবাদামৰ এনে বহু গুণ আছে যিবোৰৰ বিষয়ে আমি হয়তো নাজানো। কাঠবাদামক আলমণ্ড বুলিও জনা যায়। 

    • Share this:
    আপুনি নিশ্চয় জ্যেষ্ঠজনৰ বাবে ভিজা কাঠবাদাম খোৱাৰ পৰামৰ্শ পাইছে অথবা পৰিয়ালৰ জ্যেষ্ঠজনেও আপোনাৰ শিশুটিক ভিজা  কাঠবাদাম খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়াৰ কথা শুনিছে। কিন্তু কাঠবাদামৰ এনে বহু গুণ আছে যিবোৰৰ বিষয়ে আমি হয়তো নাজানো। কাঠবাদামক আলমণ্ড বুলিও জনা যায়।

    কিয় তিয়াই থোৱা কাঠবাদাম খাব লাগে?

    কাঠবাদান আপুনি পানীত তিয়াই খোৱাৰ বাবে সকলোৱে পৰামৰ্শ দিয়ে। কাৰণ বাদামৰ চালত টেনিন থাকে। টেনিনে পুষ্টি শোষণ প্ৰতিহত কৰে। কিন্তু কুহুমীয়া পানীত অলপ সময় তিয়াই ৰাখিলে সেই টেনিন নাইকীয়া হয় আৰু কাঠবাদাম সেৱন কৰাৰ সুফল আপুনি বেছিকৈ লাভ কৰে। কাঠবাদাম গুৰি কৰি গাখীৰৰ লগত মিহলাই খালে আপোনাৰ শিশুৰ মস্তিষ্কৰ বিকাশ অতি সহজে হয়।

    আপোনাৰ স্মৃতি শক্তি বৃদ্ধি কৰিবলৈ কাঠবাদাম খাওক:

    মগজুৰ স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰোতে ভিজা কাঠবাদামৰ গুৰুত্ব কেতিয়াও উলাই কৰিব নোৱাৰি। ই ভিটামিন ইৰে পৰিপূৰ্ণ, যি সতৰ্কতা বৃদ্ধি কৰে আৰু স্মৃতিশক্তি দীঘলীয়াকৈ সংৰক্ষণ কৰে বুলি জনা যায়। ভিটামিন ই আলঝেইমাৰৰ দৰে ডিমেনচিয়া ৰোগৰ আৰম্ভণিৰ এক প্ৰতিৰোধক বুলি জনা যায়। লগতে, কাঠবাদামত অমেগা-3 আৰু ৬টা ফেটি এচিড থাকে যি বৌদ্ধিক ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। কাঠবাদামে মগজুৰ এচিটাইলকোলিনৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰে আৰু ই অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎস, যেনে টকোফেৰল, ফোলেট, মনো- আৰু পলি-আনচেচুৰেটেড ফেটি এচিড আৰু পলিফেনল যি পলম কৰে বুলি জনা যায়  আৰু কিছুমান ক্ষেত্ৰত, বয়স বৃদ্ধিৰ ফলত মগজুৰ হ্ৰাস প্ৰতিহত কৰে। দৰাচলতে, যেতিয়া কোনোবাই দৈনিক ভিজা কাঠবাদাম খায় তেতিয়া তেওঁৰ স্মৃতি শক্তি সদায় সুৰক্ষিত হৈ থাকে।

    স্নায়ুৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে:

    কাঠবাদাম মেগনেছিয়ামেৰে পৰিপূৰ্ণ। ই সামগ্ৰিক স্নায়ুৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে, আৰু আপোনাৰ স্নায়ুবোৰ ভালদৰে সংযোজিত কৰি ৰাখে। কাঠবাদাম আপোনাৰ কেন্দ্ৰীয় স্নায়ুতন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখাৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: