உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Beetroot Benefits: স্বাস্থ্যৰ বাবে শীতকালৰ মহৌষধ বীট, ভিন্ন ৰোগৰ পৰা আপোনাক কেনেদৰে দূৰত ৰাখে বীটে?

    Beetroot Benefits: স্বাস্থ্যৰ বাবে শীতকালৰ মহৌষধ বীট, ভিন্ন ৰোগৰ পৰা আপোনাক কেনেদৰে দূৰত ৰাখে বীটে?

    পুষ্টি বিশেষজ্ঞসকলে শীতকালত অধিক বীট খোৱাৰ পৰামৰ্শ কিয় দিয়ে?

    পুষ্টি বিশেষজ্ঞসকলে শীতকালত অধিক বীট খোৱাৰ পৰামৰ্শ কিয় দিয়ে?

    পুষ্টি বিশেষজ্ঞসকলে শীতকালত অধিক বীট খোৱাৰ পৰামৰ্শ কিয় দিয়ে?

    • Share this:
    বীটৰ অৰ্থ হৈছে 'ভেজিটেবল চপ'। বিভিন্ন ধৰণৰ ব্যঞ্জন সহজে ইয়াৰে তৈয়াৰ কৰিব পাৰি। বীটৰ তৰকাৰী, বীটৰ চালাড আদি বিচৰা মতে সকলো ধৰণৰ খাদ্য তৈয়াৰ কৰিব পাৰি ইয়াৰ দ্বাৰা। বীট এক সুস্বাদু স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য। পুষ্টি বিশেষজ্ঞসকলে শীতকালত অধিক বীট খোৱাৰ পৰামৰ্শ কিয় দিয়ে? ইয়াৰ কাৰণ কি?

    ১. ওজন নিয়ন্ত্ৰণ

    বীটবোৰত খুব কম কেলৰি থাকে। কোনো চৰ্বি নাই। গতিকে যিসকলে ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে, তেওঁলোকৰ বাবে বিট এটা ভাল খাদ্য।

    ২. ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ
    বীটত যথেষ্ট নাইট্ৰেট থাকে, যি শৰীৰত নাইট্ৰিক অক্সাইড প্ৰস্তুত কৰে। ই ৰক্তনলীবোৰ প্ৰসাৰিত কৰে। ফলস্বৰূপে, উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ হয়।

    ৩. তেজ বিশুদ্ধ কৰে

    শৰীৰৰ পৰা দূষিত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰাত বীট যথেষ্ট কাৰ্যকৰী। বহুতো অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে বীটে তেজত লোহিত ৰক্ত কণিকাৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰে। সেইকাৰণে ই একাগ্ৰতা বৃদ্ধিত সহায় কৰে।

    ৪. পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ

    বীটত গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টি থাকে। যেনে- লো, আঁহ, পটাছিয়াম, মেংগানিজ। ফলস্বৰূপে দৈনিক আহাৰত বীট ৰাখিলে শৰীৰৰ উপকাৰ হয়।

    ৫. এণ্টি-অক্সিডেণ্টেৰে পৰিপূৰ্ণ

    বীটবোৰত বিটানিন অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। সেইকাৰণে ই ৰঙা। বিটানিন একপ্ৰকাৰৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট! ফলস্বৰূপে ই শৰীৰৰ বাবে যথেষ্ট উপকাৰী।
    Published by:Gautam Barman
    First published: