உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Health Tips: শীত মানেই ৰ'দ বিচৰাৰ সময়, কিন্তু জানেনে ৰ'দত কিমান সময় থাকিব লাগে আৰু ইয়াৰ লাভালাভ?

    Health Tips: শীত মানেই ৰ'দ বিচৰাৰ সময়, কিন্তু জানেনে ৰ'দত কিমান সময় থাকিব লাগে আৰু ইয়াৰ লাভালাভ?

     কেতিয়া লগাব ৰ'দ? গোটেই দিনটো ৰ'দত থাকিব লাগেনে?

    কেতিয়া লগাব ৰ'দ? গোটেই দিনটো ৰ'দত থাকিব লাগেনে?

    কেতিয়া লগাব ৰ'দ? গোটেই দিনটো ৰ'দত থাকিব লাগেনে?

    • Share this:

    ৰাজ্যত শীতকালীন বতৰ ইতিমধ্যে আহি পাইছে। ঋতুৰ এই পৰিৱৰ্তনৰ সময়ত শৰীৰত সূৰ্যৰ ৰ'দ বিচাৰি যোৱাৰ সময়ো আহি পৰিছে। এনে সময়ত সূৰ্যৰ ৰ'দ দেহত লগোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণও। ইয়াৰ একাধিক লাভালাভ আছে। সবাতোকৈ ডাঙৰ কথা ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে।


    শিশুতকৈ ডাঙৰৰ বহুতো শাৰীৰিক ৰোগ হয় শীতকালত, যাৰ ভিতৰত আছে শীতকালীন চৰ্দি। এই সকলোবোৰ দূৰত ৰাখিবলৈ এই সময়ত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ শৰীৰত ভিটামিন 'ডি'ৰ লগতে আন কেইবাটাও উপাদানৰ প্ৰয়োজন। আৰু যিহেতু সূৰ্য হৈছে ভিটামিন ডি-ৰ মুখ্য উৎস, এই সময়ত সূৰ্যৰ পোহৰ প্ৰয়োগ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ, যিটো বহু লোকে নাজানে। এগৰাকী আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসকে এইবিষয়ে বিতংভাৱে ব্যাখ্যা কৰিছে।


    বহু লোকে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ বা ভিটামিন চি থকা খাদ্য খাবলৈ চেষ্টা কৰিবলৈ আহাৰৰ ওপৰত জোৰ দিয়ে। কিন্তু এইক্ষেত্ৰত এইটোও জনা ভাল যে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত ভিটামিন ডি-য়েও এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। গতিকে প্ৰতিদিনে এই সময়ত ভিটামিন 'ডি' পাবলৈ শৰীৰত সূৰ্যৰ পোহৰ প্ৰয়োগ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।


    কিন্তু কেতিয়া লগাব ৰ'দ? গোটেই দিনটো ৰ'দত থাকিব লাগেনে? এইটো মনত ৰখা দৰকাৰ যে দিনে মাত্ৰ ২৫ৰ পৰা ৩০ মিনিট সময় ৰদত থাকিব পাৰে। অৱশ্যে, ৰাতিপুৱা সূৰ্য উদয় হোৱাৰ পিছত আৰু সূৰ্য অস্ত যোৱাৰ আগতে সূৰ্যৰ পোহৰ প্ৰয়োগ কৰাৰ সঠিক আৰু সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময়। তথাপি দিনটোৰ যিকোনো সময়তে এই উদ্দেশ্যৰ বাবে ২৫ৰ পৰা ৩০ মিনিট সময় দিব পাৰি।


    ভিটামিন 'ডি'ৰ লাভালাভৰ বিষয়ে ইতিমধ্যে উল্লেখ কৰা হৈছে। এই ভিটামিনে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ উপৰি সূৰ্যৰ ৰশ্মিৰ ইউভিএ থাকে, যি শৰীৰত ৰক্ত সঞ্চালন বজাই ৰখাত, ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত আৰু শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ হাৰ বজাই ৰখাত সহায় কৰে।


    এই কেইটামান লাভালাভৰ উপৰি ই মানসিক স্বাস্থ্য বজাই ৰখাত সহায় কৰে। চেৰোটনিন, মেলাটোনিন, ডোপামিন সূৰ্যৰ ৰশ্মিত থাকে, যি উদ্বেগ আৰু মানসিক হতাশাৰ প্ৰৱণতা হ্ৰাস কৰে।


    আনকি একাধিক লাভালাভ থাকিলেও শৰীৰত সূৰ্যৰ পোহৰ প্ৰয়োগ কৰাৰ ফলত কাৰোবাৰ ছালৰ কোনো সমস্যা থাকিলে সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগিব। এই সন্দৰ্ভত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।


    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    Published by:Gautam Barman
    First published: