• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Green Coriander: ধনিয়া পাতবোৰ নষ্ট নোহোৱাকৈ কেইবাদিনলৈ ৰাখিব পাৰি, এই বুদ্ধি প্ৰয়োগ কৰক...

Green Coriander: ধনিয়া পাতবোৰ নষ্ট নোহোৱাকৈ কেইবাদিনলৈ ৰাখিব পাৰি, এই বুদ্ধি প্ৰয়োগ কৰক...

প্ৰায়ে এনে হয় যে বজাৰৰ পৰা ক্ৰয় কৰা সতেজ ধনিয়া (Green Coriander) কিছু সময় ঘৰত ৰখাৰ পিছতেই অৱনতি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। ধনিয়া পাত শুকাই বা পচি যায়, যাৰ ফলত অসুবিধা হয়। এইটো ঘটে কাৰণ আমি ইয়াক যিধৰণে সংৰক্ষণ কৰা উচিত সেইধৰণে সঠিকভাৱে সংৰক্ষণ নকৰো।

প্ৰায়ে এনে হয় যে বজাৰৰ পৰা ক্ৰয় কৰা সতেজ ধনিয়া (Green Coriander) কিছু সময় ঘৰত ৰখাৰ পিছতেই অৱনতি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। ধনিয়া পাত শুকাই বা পচি যায়, যাৰ ফলত অসুবিধা হয়। এইটো ঘটে কাৰণ আমি ইয়াক যিধৰণে সংৰক্ষণ কৰা উচিত সেইধৰণে সঠিকভাৱে সংৰক্ষণ নকৰো।

প্ৰায়ে এনে হয় যে বজাৰৰ পৰা ক্ৰয় কৰা সতেজ ধনিয়া (Green Coriander) কিছু সময় ঘৰত ৰখাৰ পিছতেই অৱনতি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। ধনিয়া পাত শুকাই বা পচি যায়, যাৰ ফলত অসুবিধা হয়। এইটো ঘটে কাৰণ আমি ইয়াক যিধৰণে সংৰক্ষণ কৰা উচিত সেইধৰণে সঠিকভাৱে সংৰক্ষণ নকৰো।

  • Share this:
প্ৰায়ে এনে হয় যে বজাৰৰ পৰা ক্ৰয় কৰা সতেজ ধনিয়া (Green Coriander) কিছু সময় ঘৰত ৰখাৰ পিছতেই অৱনতি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। ধনিয়া পাত শুকাই বা পচি যায়, যাৰ ফলত অসুবিধা হয়। এইটো ঘটে কাৰণ আমি ইয়াক যিধৰণে সংৰক্ষণ কৰা উচিত সেইধৰণে সঠিকভাৱে সংৰক্ষণ নকৰো। আজি আমি আপোনাক এনে ৫ টা ভুলৰ বিষয়ে ক'ম যি ধনিয়া পাতবোৰ নষ্ট কৰে।

ধনিয়া ধুই সংৰক্ষণ কৰা
বহুসংখ্যক লোক আছে যিয়ে সেউজীয়া ধনিয়া ধুবলৈ আৰু সংৰক্ষণ কৰিবলৈ ভাল পায়। কিন্তু তেওঁলোকে পাহৰি যায় যে ধনিয়া হৈছে এক দ্ৰুত ধোৱা আৰু তাৎক্ষণিক ভেষজ। যদি আপুনি ইয়াক ধোৱাৰ পিছত যিকোনো ধৰণে সংৰক্ষণ কৰে ই বেয়া হ'ব, আনকি আপুনি ইয়াক ধোৱাৰ পিছত ফেন বা সূৰ্যৰ সূৰ্য্যৰ তলত শুকুৱাবলৈ চেষ্টা কৰিলেও বেয়া হ'ব। ধনিয়া পাত এদিনৰ ভিতৰত শুকাই যাব বা আৰ্দ্ৰতা আৰু দুৰ্গন্ধৰ বাবে পচিবলৈ আৰম্ভ কৰিব। ধনিয়া শুকান ৰাখিবলৈ সদায়ে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ।

কাটি নোলোৱাকৈ ধনিয়া ৰাখিলে
ধনিয়া সদায়ে কাটি সঞ্চিত কৰিব লাগে, কিয়নো ধনিয়া পাতবোৰৰ শিপাত কেতিয়াবা আৰ্দ্ৰতা থাকে আৰু ধনিয়াও পচিব পাৰে। ধনিয়াৰ শিপা কাটি আৰু ইয়াক সংৰক্ষণ কৰি ইয়াক কেৱল দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে সতেজ ৰাখিব পাৰি।

ফ্ৰিজত খোলা ধনিয়া
ধনিয়াক আনকি দুৰ্ঘটনাক্ৰমে ফ্ৰিজত খুলি ৰাখিব নালাগে। কিয়নো যেতিয়া ধনিয়া ফ্ৰিজত ৰখা হয়, কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰতে ইয়াৰ পাতবোৰ নষ্ট হৈ যায়। কেৱল সেয়াই নহয়, ধনিয়াখিনি ফ্ৰিজত খোলা ৰাখিলে ইয়াৰ গোন্ধ আন সকলোবোৰলৈ যাব।

এয়াৰ টাইট বক্স ব্যৱহাৰ কৰা নাই
যদি আপুনি এতিয়াও বজাৰৰ পৰা অনাৰ দৰে এসপ্তাহৰ পিছত ধনিয়া সতেজ বিচাৰে, আপুনি এয়াৰ টাইট বাকচ এটা ব্যৱহাৰ কৰা উচিত। ধনিয়াখিনি কাগজত মেৰিয়াই দিয়ক আৰু ইয়াক এয়াৰ টাইট বাকচএটাত ৰাখক। ধনিয়া পাত বোৰ দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে সঠিক হৈ থাকে।

সংৰক্ষণ কৰোঁতে আৰ্দ্ৰতাৰ যত্ন নলোৱা
ধনিয়া পাত সংৰক্ষণ কৰোঁতে মানুহে কৰা আন এটা ভুল হ'ল বাকচটোত সংৰক্ষণ কৰোতে আৰ্দ্ৰতাৰ যত্ন নলোৱা। যদি বাকচটো মচি দিয়া নহয়, আনকি ইয়াত থকা সামান্য আৰ্দ্ৰতাই ধনিয়া নষ্ট কৰিব পাৰে। যদি আপুনি বজাৰৰ পৰা অত্যাধিক ধনিয়া কিনিছে, এই ৫ টা ভুল পৰিহাৰ কৰিবলৈ নিশ্চিত হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published: