• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Health Alert: সঘনাই পিয়াহ লাগে নেকি? এয়া এনে ৫টা বেমাৰৰ কাৰণে হ'ব পাৰে, উদাসীনতাই মাতিব পাৰে বিপদ

Health Alert: সঘনাই পিয়াহ লাগে নেকি? এয়া এনে ৫টা বেমাৰৰ কাৰণে হ'ব পাৰে, উদাসীনতাই মাতিব পাৰে বিপদ

 কৰ্কট ৰোগৰ দৰে কিছুমান ৰোগৰ ফলত মুখ শুকাই যায়। যদি মুখত লেলাৱতি থাকে অথচ পিয়াহ লাগি থাকে, তেন্তে?

কৰ্কট ৰোগৰ দৰে কিছুমান ৰোগৰ ফলত মুখ শুকাই যায়। যদি মুখত লেলাৱতি থাকে অথচ পিয়াহ লাগি থাকে, তেন্তে?

কৰ্কট ৰোগৰ দৰে কিছুমান ৰোগৰ ফলত মুখ শুকাই যায়। যদি মুখত লেলাৱতি থাকে অথচ পিয়াহ লাগি থাকে, তেন্তে?

  • Share this:
শৰীৰক আটাইতকৈ বেছি প্ৰয়োজন হয় পানীৰ (Water)। যেতিয়াই শৰীৰক পানীৰ প্ৰয়োজন হয়, আমি পিয়াহ অনুভৱ কৰোঁ (Thirst)। এইটো এটা স্বাভাৱিক প্ৰক্ৰিয়া। কিন্তু যেতিয়া আপুনি বাৰে বাৰে পানী খাব বিচাৰে ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে আপোনাৰ শৰীৰত কিছু আভ্যন্তৰীণ সমস্যা আছে। ইয়াক উপেক্ষা কৰিব নালাগে, কিয়নো ইয়াৰ পিছত মাৰাত্মক পৰিণাম হ'ব পাৰে।

তৃষ্ণাৰ বহুতো কাৰণ থাকিব পাৰে। গ্ৰীষ্মকালত অত্যধিক ঘাম ওলোৱা, বমি বা ডায়েৰিয়া, অত্যধিক ব্যায়াম আদিৰ ফলত পিয়াহ অনুভৱ কৰাটো স্বাভাৱিক প্ৰক্ৰিয়া। ইয়াক লৈ আতংকিত হোৱাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। কিন্তু এই কাৰণবোৰৰ উপৰি যদি আপুনি বাৰে বাৰে তৃষ্ণাতুৰ হয়, এয়া স্বাস্থ্যগত সমস্যাৰ লক্ষণ হ'ব পাৰে। সঘনাই তৃষ্ণাৰ কাৰণ কি হ'ব পাৰে জানি লোৱা ভাল।

অত্যধিক তৃষ্ণাৰ কাৰণ হ'ব পাৰে

শুকান মুখ
আপোনাৰ মুখ শুকাবলৈ আৰম্ভ কৰিলে আপুনি বাৰে বাৰে পিয়াহ অনুভৱ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে মুখৰ গ্ৰন্থিবোৰে পৰ্যাপ্ত লেলাৱতি (Saliva) প্ৰস্তুত নকৰে। ইয়াৰ বহুতো কাৰণ আছে। কেতিয়াবা ঔষধ গ্ৰহণ কৰিলে মুখৰ এই গ্ৰন্থিটো বন্ধ হয়। ইয়াৰ উপৰি কৰ্কট ৰোগৰ দৰে কিছুমান ৰোগৰ ফলত মুখ শুকাই যায়। যদি মুখত লেলাৱতি থাকে অথচ পিয়াহ লাগি থাকে, তেন্তে আন বহুতো কাৰণ থাকিব পাৰে যেনে উশাহৰ দুৰ্গন্ধ, সোৱাদৰ সলনি, মাদাৰ সমস্যা, দাঁতত লিপষ্টিকৰ ৰং বৃদ্ধি আদি ফলতো সঘনাই পিয়াহ লাগে।

ৰক্তহীনতা
সাধাৰণতে যদি আপোনাৰ শৰীৰ ৰক্তহীন হয় আপুনি বাৰে বাৰে পিয়াহ অনুভৱ কৰিব পাৰে। অৰ্থাৎ, যেতিয়া তেজত আৰবিচি (red blood cells)ৰ অভাৱ হয়, তেতিয়া সঘনাই পিয়াহ লাগে।

ঘূৰি ফুৰা অনুভৱ কৰা

যেতিয়া আপুনি অধিক মূৰ ঘূৰোৱা অনুভৱ কৰে, তেতিয়াও আপুনি বাৰে বাৰে পিয়াহ অনুভৱ কৰে। লগতে যদি আপুনি অত্যধিক ভাগৰুৱা বা অত্যধিক দুৰ্বল, তেন্তে আপুনি বাৰে বাৰে পিয়াহ অনুভৱ কৰে।

হাইপাৰকেলচিমিয়া

হাইপাৰকেলচিমিয়া (Hypercalcemia)ৰ অৰ্থ হৈছে যে যেতিয়া তেজত কেলচিয়ামৰ পৰিমাণ অত্যধিক হয়। হাইপাৰকেলচিমিয়াই আৰু বহুতো সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে।

মধুমেহ
বাৰে বাৰে তৃষ্ণাতুৰ হ'লে ই ডায়েবেটিচৰ লক্ষণ হ'ব পাৰে। চিকিৎসাৰ ভাষাত ইয়াক পলিডিপচিয়া (polydipsia) বুলি কোৱা হয়। দৰাচলতে, ডায়েবেটিচৰ ফলত ইনছুলিনে কাম নকৰিলে প্ৰস্ৰাৱৰ পৰা গ্লুকোজ ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰে। গ্লুকোজৰ বাবে প্ৰস্ৰাৱত অধিক পানীৰ প্ৰয়োজন। একে সময়তে ইয়াত সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰাও অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। যদি আপোনাৰো এই লক্ষণবোৰ আছে, আপোনাৰ ডায়েবেটিছ আছে। লগে লগে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাওক।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি