• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Cheese in Your Daily Diet: আপুনি আপোনাৰ দৈনিক আহাৰত চীজ কিয় অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে জানি লওক...

Cheese in Your Daily Diet: আপুনি আপোনাৰ দৈনিক আহাৰত চীজ কিয় অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে জানি লওক...

Cheese can be extremely beneficial for you: আপোনাৰ হাড় শক্তিশালী কৰাৰ পৰা আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখালৈকে, চীজে মানৱ শৰীৰক লাভান্বিত কৰে যেতিয়ালৈকে আমি অত্যাধিক নাখাও।

Cheese can be extremely beneficial for you: আপোনাৰ হাড় শক্তিশালী কৰাৰ পৰা আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখালৈকে, চীজে মানৱ শৰীৰক লাভান্বিত কৰে যেতিয়ালৈকে আমি অত্যাধিক নাখাও।

Cheese can be extremely beneficial for you: আপোনাৰ হাড় শক্তিশালী কৰাৰ পৰা আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখালৈকে, চীজে মানৱ শৰীৰক লাভান্বিত কৰে যেতিয়ালৈকে আমি অত্যাধিক নাখাও।

  • Share this:
Cheese can be extremely beneficial for you: আপোনাৰ হাড় শক্তিশালী কৰাৰ পৰা আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখালৈকে, চীজে মানৱ শৰীৰক লাভান্বিত কৰে যেতিয়ালৈকে আমি অত্যাধিক নাখাও।

হেল্থলাইনৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, চীজ হৈছে ভিটামিন এ, ভিটামিন বি12, জিংক, ফছফৰাছ, মেগনেছিয়ামৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস, যি দাঁতৰ বাবেও অত্যন্ত উপকাৰী। ইয়াৰ উপৰিও, ই চাপ ৰক্ষা হিচাপেও কাম কৰে। চীজত অমেগা 3 ফেটি এচিড, ভিটামিন ডি, আৰু ভিটামিন কে2 থাকে, যি বিভিন্ন স্বাস্থ্য সমস্যা আঁতৰাই ৰাখে। ইয়াৰ উপৰিও, এন.বি.টি.-ৰ মতে, প্ৰতিদিনে এটুকুৰা চীজ খোৱাটো গাখীৰ এগিলাচৰ দৰে উপকাৰী।

চীজৰ কিছুমান স্বাস্থ্যউপকাৰিতা:

১) কেভিটী আঁতৰ কৰে: হেল্থলাইনৰ মতে, কেভিটীৰ পৰা দাঁত সুৰক্ষিত কৰাত চীজ অতি উপকাৰী প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। ই দাঁতৰ চাৰিওফালে সুৰক্ষা আৱৰণ হিচাপে কাম কৰে আৰু ইয়াত থকা লেক্টিক এচিডে দাঁতৰ এনামেল সুৰক্ষিত কৰে।

২) ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰে: প্ৰতিদিনে যথেষ্ট পৰিমাণৰ চীজ সেৱনে পেশী গঢ়ে আৰু ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। যদি আপুনি কিছু ওজন হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে, আপোনাৰ দৈনিক আহাৰত চীজ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক।

৩) অন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰাখিব: চীজত ভাল মাইক্ৰ' বেক্টেৰিয়া থাকে যি অন্ত্ৰ স্বাস্থ্যকৰ ৰাখে। ই বিপাকীয় প্ৰক্ৰিয়া বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু হজম উন্নত কৰিবলৈ কাম কৰে। তদুপৰি, চীজ হৈছে সংপৃক্ত চৰ্বি যি শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰে।

৪) মগজুৰ বাবে ভাল: চীজত অমেগা 3, 6, আৰু এমিনো এচিডৰ দৰে ফেটি এচিড থাকে, যি মস্তিষ্কত টনিক হিচাপে কাম কৰে।

৫) শক্তিশালী হাড় নিৰ্মাণ কৰে: ভিটামিন বি, কেলচিয়াম আৰু ভিটামিন ডি সমৃদ্ধ হোৱাৰ বাবে, ই হাড় শক্তিশালী ৰাখে আৰু শিশুৰ বাবে অতি উপকাৰী। বৃদ্ধসকলক অষ্টিওপোৰোচিছৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ চীজো খাব পাৰি। এই স্থিতিত, হাড়বোৰ হাড় ভঙা, দুৰ্বল আৰু ভঙ্গুৰ হোৱাৰ আশংকা অধিক হয়। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Kokil Sarma
First published: