உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Ginger Side Effects: প্ৰতি সাজতে আদা খায় নেকি? সাৱধান! হ'ব পাৰে এইসমূহ ছাইড এফেক্টছ

    Ginger Side Effects: প্ৰতি সাজতে আদা খায় নেকি? সাৱধান! হ'ব পাৰে এইসমূহ ছাইড এফেক্টছ

    Ginger Side Effects: প্ৰতিদিনে ১৫০০ মিঃগ্ৰা নিৰ্ধাৰিত সীমাৰ বাহিৰত আদা সেৱন কৰিলে গৰ্ভপাতৰ আশংকাও হ'ব পাৰে।

    Ginger Side Effects: প্ৰতিদিনে ১৫০০ মিঃগ্ৰা নিৰ্ধাৰিত সীমাৰ বাহিৰত আদা সেৱন কৰিলে গৰ্ভপাতৰ আশংকাও হ'ব পাৰে।

    Ginger Side Effects: প্ৰতিদিনে ১৫০০ মিঃগ্ৰা নিৰ্ধাৰিত সীমাৰ বাহিৰত আদা সেৱন কৰিলে গৰ্ভপাতৰ আশংকাও হ'ব পাৰে।

    • Share this:
    আদা (Ginger) হৈছে এক বহুল ব্যৱহৃত ভাৰতীয় ঘৰুৱা উপাদান, যি ইয়াৰ আশ্চৰ্যকৰ সোৱাদৰ বাবে সুপৰিচিত। বহুতৰ বাবে ৰাতিপুৱাৰ চাহ কাপ আদা অবিহনে যেন অসম্পূৰ্ণ। কেৱল মচলা হিচাপেই নহয়, হাজাৰ হাজাৰ বছৰ ধৰি আদা এক পৰম্পৰাগত ৰোগ প্ৰতিকাৰক ৰূপেও প্ৰয়োগ হৈ আহিছে। আদা অনবদ্য স্বাস্থ্য লাভালাভেৰে (health benefits of Ginger) ভৰপূৰ। যদিও আমি জানোঁ যে আদাই অসংখ্য পুষ্টিকৰ গুণ বহন কৰে, এই যাদুকৰী উপাদানটোৱে পাৰ্শ্বক্ৰিয়া (Side Effects)ও সৃষ্টি কৰিব পাৰে বুলি খুব কমেইহে আলোচনা কৰা হয়।

    সাধাৰণতে অত্যধিক আদা গ্ৰহণৰ পিছত পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰ হয়। কিন্তু বহু সময়তই স্বাস্থ্যৰ সমস্যা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। গতিকে এই পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰৰ বিষয়ে অধিক জানি লোৱাটো উচিত।

    ৰক্তক্ষৰণ (BLEEDING)
    যিহেতু আদাই এণ্টিপ্লেটলেট গুণ বহন কৰে, অত্যধিক আদা গ্ৰহণ কৰিলে ৰক্তক্ষৰণ হ'ব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, কিন্তু যদি ইয়াক লৱঙ্গ বা নহৰুৰে খোৱা হয়, ই ৰক্তক্ষৰণৰ আশংকা অধিক বৃদ্ধি কৰে।

    ডায়েৰিয়া (DIARRHEA)
    অধিক পৰিমাণৰ আদা খোৱাৰ ফলত অন্ত্ৰৰ মাজেৰে খাদ্য আৰু শৌচৰ চলন ত্বৰান্বিত হ'ব পাৰে আৰু ইয়াৰ ফলত অস্থিৰতা সৃষ্টি হ'ব পাৰে যাৰ ফলত প্ৰায়েই দুৰ্বলতাও হয়।

    কাৰ্ডিয়াক সমস্যা (CARDIAC PROBLEMS)
    অতিৰিক্ত আদা খোৱাৰ এটা নেতিবাচক ফলাফল হ'ল হৃদস্পন্দন। অত্যধিক গ্ৰহণ কৰিলে আদাই দৃষ্টিশক্তি অস্পষ্ট, হৃদস্পন্দন কম আৰু অনিদ্ৰা সৃষ্টি কৰে বুলি জনা যায়। ইয়াৰ ফলত ৰক্তচাপ হ্ৰাস হ'ব পাৰে যাৰ ফলত হৃদ আক্ৰমণ হ'ব পাৰে।

    ছাল আৰু চকুৰ এলাৰ্জি (SKIN AND EYE ALLERGIES)
    অত্যধিক আদা গ্ৰহণৰ ফলত হোৱা মৌলিক পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ লক্ষণবোৰ হৈছে ছালৰ দাগ, চকুৰ ৰঙা পৰা, ডিচপনিয়া, খজুৱতি, ওঁঠ ফুলা, চকু খজুৱতি হোৱা, আৰু ডিঙিৰ অসুবিধা। এনে পৰিস্থিতিত, লগে লগে চিকিৎসা ল'বলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়।

    গৰ্ভাৱস্থাত আদা সেৱন বেয়া (UNSAFE DURING PREGNANCY)
    প্ৰতিদিনে ১৫০০ মিঃগ্ৰা নিৰ্ধাৰিত সীমাৰ বাহিৰত আদা সেৱন কৰিলে গৰ্ভপাতৰ আশংকাও হ'ব পাৰে। সেয়েহে গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত অত্যধিক আদা পৰিহাৰ কৰিবলৈ আৰু চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ পিছতহে ইয়াক গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: