• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Tips of Eating Banana : কল প্ৰেমীসকল সাৱধান! এদিনত এটাতকৈ অধিক কল খালে এইবোৰ বিপদ হ'ব পাৰে

Tips of Eating Banana : কল প্ৰেমীসকল সাৱধান! এদিনত এটাতকৈ অধিক কল খালে এইবোৰ বিপদ হ'ব পাৰে

Benefits of Eating Banana : কল হৈছে উচ্চ কেলৰিযুক্ত খাদ্য।

Benefits of Eating Banana : কল হৈছে উচ্চ কেলৰিযুক্ত খাদ্য।

Benefits of Eating Banana : কল হৈছে উচ্চ কেলৰিযুক্ত খাদ্য।

  • Share this:
কল কেৱল সুস্বাদুৱে নহয়, অত্যন্ত পুষ্টিকৰো। কল মুড়ি, দৈ, কেক, ব্ৰেড, মাফিন বা মিঠাইত এক আশ্চৰ্যকৰ সংযোজন হোৱাৰ উপৰি এক স্বাস্থ্যকৰ জলপান প্ৰস্তুত কৰে । বিভিন্ন সময়ৰ বিভিন্ন ফলে আপোনাক বিভিন্ন ধৰণে শক্তি প্ৰদান কৰে। এই কলটোৱে আপোনাক পাতল হোৱা, ফুলা হ্ৰাস কৰা, আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰ সুৰক্ষিত কৰা, বৃক্কৰ পাথৰৰ বিকাশ প্ৰতিহত কৰা আৰু বদহজমৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত সহায় কৰে (Tips of Eating Banana)।

যদিও কল স্বাস্থ্যকৰ, কোৱা হয় যে বহু লোকে সেইবোৰ খাই একপ্ৰকাৰৰ স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা ৰক্ষা কৰিব পাৰে। অৱশ্যে এই ফল গ্ৰহণ অত্যধিক হ'লে, লাভালাভ উলটিবও পাৰে। যদি আপুনি কল প্ৰেমী, আপুনি খোৱাৰ কিছুমান পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ ওপৰত চকু দিয়াৰ সময় হৈছে, সেইবোৰ জানি লওক।

কলৰ ফলত কোষ্ঠকাঠিন্য হ'ব পাৰে, কিয়নো কলত যথেষ্ট পৰিমাণৰ শ্বেতসাৰ থাকে, যি শৰীৰৰ বাবে ভালদৰে হজম কৰা কঠিন। কলত যথেষ্ট পৰিমাণৰ ফাইবাৰ পেকটিন থাকে যি অন্ত্ৰৰ পৰা পানী উলিয়াই দিয়াত সহায় কৰে। যদি আপুনি ডিহাইড্ৰেটেড হয়, ই আপোনাক অধিক কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাত পেলাব পাৰে।

ভালদৰে কাম কৰিবলৈ আপোনাৰ শৰীৰক পুষ্টিৰ এক সন্তুলিত ভাণ্ডাৰৰ প্ৰয়োজন। যদি কলবোৰে আপোনাৰ আহাৰত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰে, আন স্বাস্থ্যকৰ খাদ্যৰ বাবে আপোনাৰ পেটত খুব কম ঠাই থাকিব। USDAৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি, আপুনি প্ৰতিদিনে দুকাপ ফল পাব লাগে, যি এটা ডাঙৰ কলৰ সমান। ই আপোনাৰ আহাৰত পাচলি, শস্য, প্ৰ'টিন আৰু অন্যান্য বস্তুৰ বাবে ঠাই ৰাখে।

আপোনাৰ হজমৰ বাবে এক মজলীয়া পৰিমাণৰ আঁহ ভাল। যথেষ্ট পৰিমাণে আঁহ খালে পেটৰ বিষ, গেছ, ফুলা হ'ব পাৰে। দৰাচলতে অতিৰিক্ত আঁহে কেলচিয়াম আৰু লোৰ দৰে খনিজ পদাৰ্থ শোষণ কৰিব পাৰে।

কল হৈছে উচ্চ কেলৰিযুক্ত খাদ্য। যদিও এটা কল খোৱাৰ প্ৰয়োজন, দুটাতকৈ অধিক কল খালে নিশ্চিতভাৱে ৩০০তকৈ অধিক কেলৰি উৎপাদন কৰিব পাৰে। গতিকে যদি আপুনি গোটেই দিনটো আন কোনো ফল নাখায়, কেৱল দুটা কল খাব পাৰি, কিন্তু তাতকৈ বেছি কেতিয়াও নহয় ।

Disclaimer: এই প্ৰবন্ধটো কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবে।  স্বাস্থ্যজনিত গুৰুতৰ কোনো সমস্যা থাকিলে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা আৱশ্যক।  
Published by:Gautam Barman
First published: